Sygnał, że koniec jest blisko. Nawet 84 proc. umiera w ciągu tygodnia
Symptom, który u wielu rodzin może wzbudzać nadzieję na poprawę, często jest oznaką, że chory zbliża się do kresu. Nawet 84 proc. nagłych powrotów świadomości u osób z demencją kończy się zgonem na przestrzeni tygodnia.
1. Przebłysk tuż przed śmiercią
Zauważalny dla otoczenia i bliskich przebłysk świadomości, to objaw nierzadko spotykany u osób w stanach demencyjnych. Pacjenci, z którymi kontakt był wcześniej utrudniony albo nawet niemożliwy, nagle przypominają sobie niektóre rzeczy, wracają na moment do "dawnych siebie". Jednak coś, co może wywołać u rodziny wybuch optymizmu, bardzo często jest objawem nadchodzącej śmierci.
Według szacunków, aż 84 proc. osób, u których pojawił się nagły powrót świadomości, umiera w przeciągu następnego tygodnia. Tego typu objaw zgłaszany jest nierzadko np. przy chorobie Alzheimera.
2. Faza terminalna w ciężkich chorobach
Tzw. faza terminalna ma miejsce, gdy stan chorego ulega nieuleczalnemu pogorszeniu i prowadzi do nieuchronnego zgonu. Poza wspomnianym wyżej objawem, faza ta może charakteryzować się całym szeregiem innych symptomów, takich jak wychłodzone kończyny, nos czy uszy, na których mogą pojawiać się cętki i plamki. Stanowi temu mogą towarzyszyć także płytki, nieregularny oddech, niskie ciśnienie i słaby puls.
Niektórzy pacjenci doznają przesuszenia ust i jamy ustnej, chory może specyficznie odbierać dotyk, tracić albo nadmiernie odbierać czucie w skórze. Często tracą apetyt, mają szkliste spojrzenie. Specyficznym objawem jest także wystąpienie ciemniejszego koloru moczu, któremu towarzyszy także nieprzyjemny, intensywny zapach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.