Trwa ładowanie...

Doktor Bartosz Fiałek o ryzyku związanym z ukąszenia przez kleszcza. "Mamy 24 godziny"

Zobacz film: "Doktor Bartosz Fiałek o chorobach wywołanych przez kleszcze"

Doktor Bartosz Fiałek w programie "Newsroom" WP mówił o zagrożeniach związanych z ukąszeniem kleszcza i co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko choroby odkleszczowej.

Jakie choroby mogą wywołać kleszcze?

- Najczęściej to jest borelioza, babeszjoza i kleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko któremu jest szczepionka. Jeżeli chodzi o boreliozę, to jest najczęstsza choroba, która może zająć skórę, stawy, może zająć też układ nerwowy, to jest tzw. neuroborelioza z silnymi objawami oponowymi, jak również układ sercowo-naczyniowy - ostrzega lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, który przyznaje, że często trafiają do niego pacjenci właśnie z boreliozą stawową.

Lekarz wyjaśniał również, co robić, żeby zapobiec rozwojowi chorób odkleszczowych. Najważniejszy jest odpowiedni strój, kiedy wybieramy się na spacer do lasu albo parku.

- Jeżeli idziemy do lasu, powinniśmy ubrać się tak, żeby nie było możliwości, aby ten kleszcz gdzieś wdarł się do nas, do skóry. Natomiast jeżeli tak się stanie, to powinniśmy po każdym wypadzie do lasu albo do miejsca, gdzie mogliśmy takiego kleszcza napotkać, obejrzeć się wieczorem - tłumaczy doktor Fiałek. - Jeżeli kleszcz jest obecny w naszej skórze do 24 godzin, wtedy naukowcy mówią, że ryzyko wywołania jakiejkolwiek choroby odkleszczowej jest ekstremalnie niskie. Oczywiście musimy się obserwować m.in. pod kątem ewentualnego wystąpienia tzw. rumienia wędrującego. To objaw wczesnej boreliozy, powikłanie skórne, w takiej sytuacji trzeba udać się do lekarza - wyjaśnia ekspert.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza