Trwa ładowanie...

Czarne kropki na skórze? Uwaga na kleszcze (WIDEO)

Avatar placeholder
01.03.2019 07:24

W Polsce kleszcze zaczynają żerować na przełomie kwietnia i maja. Im cieplejsza zima i wiosna, tym większa populacja kleszczy będzie aktywna latem i jesienią.

Najbardziej znaną chorobą odkleszczową jest borelioza wywoływana bakteriami nazywanymi krętkami Borrelia.

We wczesnej fazie rozwoju borelioza objawia się przede wszystkim rumieniem wędrującym, czyli charakterystyczną wysypką w postaci czerwonych punktów.

Rumieniowi mogą towarzyszyć dolegliwości podobne do objawów grypy: stan podgorączkowy lub gorączka, powiększone węzły chłonne, bóle mięśni i stawów, ogólnie osłabienie organizmu i grosze samopoczucie.

Najwięcej przypadków zachorowań na boreliozę odnotowuje się od czerwca do października. W niektórych przypadkach objawy mogą wystąpić dopiero po wielu latach od zakażenia.

Późna borelioza może powodować przewlekłe zapalenia stawów, zaburzenia funkcji poznawczych i pogorszenie pamięci czy uszkodzenia nerwów czaszkowych.

Leczenie boreliozy wymaga długotrwałego stosowania antybiotyków, które mogą znacząco osłabić organizm. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Po ukąszeniu przez kleszcza warto wykonać badania, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie boreliozą. Zaleca się również przebadanie kleszcza, by sprawdzić, czy jest nosicielem patogenów odpowiedzialnych za którąś z chorób odkleszczowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasze WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze