Trwa ładowanie...

Dopasowanie seksualne - jakie są poziomy dopasowania seksualnego?

Każdy początek związku to wielka niewiadoma. Współżycie seksualne to spotkanie partnerów zazwyczaj różniących się pod względem cech danego typu osobowości, doświadczeń, wychowania oraz wyznawanych wartości.

Osiągnięcie dopasowania seksualnego jest dużym wyzwaniem, a jednocześnie ogromnym sukcesem, ponieważ stanowi bazę do dalszego wspólnego życia. Dopasowanie seksualne zwiększa szansę na rozwój miłości oraz wprowadza więcej barw w szarą – niekiedy – codzienność. Jakie są poziomy dopasowania seksualnego?

spis treści

Zobacz film: "Jak rozbudzić pożądanie partnera i przełamać rutynę?"

1. Dopasowanie seksualne - poziomy

Można wymienić konkretne poziomy dopasowania seksualnego - fizyczny, erotyczny, uczuciowy, słowny i wartości.

1.1. Dopasowanie seksualne - poziom fizyczny

To przede wszystkim dopasowanie seksualne pod względem temperamentów seksualnych oraz subiektywne poczucia wzajemnej zgodności. Ponadto istotne są: bycie dla siebie nawzajem atrakcyjnym, pożądanie oraz wzajemna akceptacja swojej cielesności. Podczas współżycia dopasowanie fizyczne to także harmonia reakcji seksualnych oraz wzajemne osiąganie orgazmu. U niektórych par ten poziom dopasowania seksualnego osiągany jest już na samym początku, u innych jest wynikiem stopniowego uczenia się.

7 najzdrowszych pozycji seksualnych
7 najzdrowszych pozycji seksualnych [8 zdjęć]

Czas spędzony w sypialni z ukochaną osobą nie tylko doskonale zbliża i umacnia więzi. Udane życie seksualne

zobacz galerię

1.2. Dopasowanie seksualne - poziom erotyczny i intuicyjny

Ten poziom dopasowania seksualnego to w dużej mierze odbieranie siebie nawzajem jako „ulubionych”, „idealnych” typów męskości lub kobiecości. To wzajemna fascynacja wyglądem, sposobem bycia, poruszania się, ale także cechami psychicznymi, poczuciem humoru itp. Dzięki dopasowaniu seksualnemu w tych obszarach możliwe jest wywołanie silnej namiętności, a co za tym idzie zadowolenia z bycia razem.

Poziom intuicyjny dopasowania seksualnego oznacza wyczucie siebie nawzajem przez partnerów. To umiejętność przewidywania oczekiwań, reakcji drugiej osoby. Dzieje się to bez użycia słów. Takim wyczuciem charakteryzują się zazwyczaj ludzie wrażliwi oraz kierujący uwagę nie tylko na swoje potrzeby, ale także na przeżycia partnera. Porozumienie na tym poziomie dopasowania seksualnego stwarza możliwość stworzenia bardzo silnej więzi. To postawa partnerska, czyli nastawienie na dobro drugiej osoby.

1.3. Dopasowanie seksualne - poziom uczuciowy

Inaczej można określić ten poziom dopasowania seksualnego jako optymalny nastrój, klimat emocjonalny lub podobne przeżywanie. To zbliżony poziom intensywności i różnorodności doświadczanych uczuć. Nie zawsze poziomy uczuciowej wrażliwości są identyczne.

Na przykład dla jednej osoby przeżycie orgazmu porównywalne jest do ekstazy miłosnej czy nirwany, dla drugiej to po prostu stan umiarkowanego zadowolenia. Jednak w długich i udanych związkach z czasem partnerzy oddziałują na siebie, a ich światy uczuciowe w efekcie upodabniają się, czyli rozwija się dopasowanie seksualne.

1.4. Dopasowanie seksualne - poziom słowny i wartości

W naszej kulturze poziom słowny dopasowania seksualnego niestety jest słabo rozwijany. Wpływ na ten fakt ma przede wszystkich brak odpowiedniego słownictwa erotycznego. Można powiedzieć, że albo dysponujemy fachowymi terminami zaczerpniętymi wprost z poradników lub publikacji naukowych, albo używamy określeń wulgarnych i prymitywnych. Dlatego wielu osobom trudno mówić o swoich przeżyciach seksualnych.

Trudnością na tym poziomie dopasowania seksualnego może być też tzw. gadulstwo podczas seksu oraz bardzo szczegółowe omawiane tematów współżycia (dotyczące odpowiednich pozycji w łóżku, terminologii itp.), które może odbierać partnerom klimat intymności, tajemniczości i delikatności. Dopasowanie seksualne na poziomie słownym jest cały czas dużym wyzwaniem dla wielu par.

Zobacz także:

Dopasowanie seksualne na poziomie wartości to podobne cele i sens współżycia seksualnego. Jeśli oboje partnerzy wiążą seks z miłością, wzajemnym szczęściem oraz osobistym rozwojem, można powiedzieć, że stanowi on da nich podobną wartość. Seks może także wiązać się jedynie z przyjemnością, zaspokojeniem własnych potrzeb czy realizacją ambicji.

Na głębszym poziomie dopasowania seksualnego jest formą wyrażania własnych uczuć, miłości i partnerstwa. Im głębszy jest poziom przeżywania seksu, tym wyższy jest poziom dopasowania seksualnego pomiędzy kochankami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Anna Białous
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza