Dopasowanie seksualne

spis treści
rozwiń

Każdy początek związku to wielka niewiadoma. Współżycie seksualne to spotkanie partnerów zazwyczaj różniących się pod względem cech osobowości, doświadczeń, wychowania oraz wyznawanych wartości. Osiągnięcie porozumienia seksualnego jest dużym wyzwaniem, a jednocześnie ogromnym sukcesem, ponieważ stanowi bazę do dalszego wspólnego życia. Zwiększa szansę na rozwój wzajemnej miłości oraz wprowadza więcej barw w szarą – niekiedy – codzienność. Jakie są poziomy porozumienia seksualnego?

1. Poziom fizyczny

To przede wszystkim dopasowanie pod względem temperamentów seksualnych oraz subiektywne poczucia wzajemnej zgodności. Ponadto istotne są: bycie dla siebie nawzajem atrakcyjnym, pożądanie oraz wzajemna akceptacja swojej cielesności. Podczas współżycia dopasowanie fizyczne to także harmonia reakcji seksualnych oraz wzajemne osiąganie orgazmu. U niektórych par ten poziom porozumienia osiągany jest już na samym początku, u innych jest wynikiem stopniowego uczenia się.

Zobacz film: "Fakty na temat seksu"

Osobowość seksualna
Osobowość seksualna

Czynniki genetyczne czy środowiskowe działają na psychikę młodego człowieka już od najmłodszych lat....

zobacz galerię

2. Poziom erotyczny i intuicyjny

To w dużej mierze odbieranie siebie nawzajem jako „ulubionych”, „idealnych” typów męskości lub kobiecości. To wzajemna fascynacja wyglądem, sposobem bycia, poruszania się, ale także cechami psychicznymi, poczuciem humoru itp. Dzięki dopasowaniu w tych obszarach możliwe jest wywołanie silnej namiętności, a co za tym idzie zadowolenia z bycia razem.

Poziom intuicyjny oznacza wyczucie siebie nawzajem przez partnerów. To umiejętność przewidywania oczekiwań, reakcji drugiej osoby. Dzieje się to bez użycia słów. Takim wyczuciem charakteryzują się zazwyczaj ludzie wrażliwi oraz kierujący uwagę nie tylko na swoje potrzeby, ale także na przeżycia partnera. Porozumienie na tym poziomie stwarza możliwość stworzenia bardzo silnej więzi. Opiera się na postawie partnerskiej, czyli nastawieniu na dobro drugiej osoby.

3. Poziom uczuciowy

Inaczej można określić go jako optymalny nastrój, klimat emocjonalny lub podobne przeżywanie. To zbliżony poziom intensywności i różnorodności doświadczanych uczuć. Nie zawsze poziomy uczuciowej wrażliwości są identyczne. Na przykład dla jednej osoby przeżycie orgazmu porównywalne jest do ekstazy miłosnej czy nirwany, dla drugiej to po prostu stan umiarkowanego zadowolenia. Jednak w długich i udanych związkach z czasem partnerzy oddziałują na siebie, a ich światy uczuciowe w efekcie upodabniają się.

4. Poziom słowny i wartości

W naszej kulturze poziom słowny niestety jest słabo rozwijany. Wpływ na ten fakt ma przede wszystkich brak odpowiedniego słownictwa erotycznego. Można powiedzieć, że albo dysponujemy fachowymi terminami zaczerpniętymi wprost z poradników lub publikacji naukowych, albo używamy określeń wulgarnych i prymitywnych. Dlatego wielu osobom trudno mówić o swoich przeżyciach seksualnych. Trudnością może być też tzw. gadulstwo podczas seksu oraz bardzo szczegółowe omawiane tematów współżycia (dotyczące odpowiednich pozycji, terminologii itp.), które może odbierać partnerom klimat intymności, tajemniczości i delikatności. Dopasowanie na poziomie słownym jest cały czas dużym wyzwaniem dla wielu par.

Porozumienie na poziomie wartości to podobne cele i sens współżycia seksualnego. Jeśli oboje partnerzy wiążą seks z miłością, wzajemnym szczęściem oraz osobistym rozwojem, można powiedzieć, że stanowi on da nich podobną wartość. Seks może także wiązać się jedynie z przyjemnością, zaspokojeniem własnych potrzeb czy realizacją ambicji. Na głębszym poziomie jest formą wyrażania własnych uczuć, miłości i partnerstwa. Im głębszy jest poziom przeżywania seksu, tym wyższy jest poziom porozumienia pomiędzy kochankami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!