Rodzaje seksu

Seks jest jedną z największych przyjemności w życiu człowieka, która pozwala na przeżycie niezapomnianych chwil. Kontakty seksualne są źródłem nie tylko erotycznego spełniania, ale także służą budowaniu więzi między partnerami. Istnieje wiele rodzajów seksu, a wybór określonej techniki zależy od osób, które ze sobą współżyją. Ważne jest, by konkretna forma stosunku seksualnego była akceptowana przez obojga partnerów i stanowiła dla nich takie samo źródło podniecenia seksualnego.

Zobacz film: "Pozycje seksualne [Bez tabu]"

Seks oralny

Nazywany jest także seksem francuskim. Jest to bardzo popularna forma współżycia seksualnego, która polega na wzajemnym pieszczeniu genitaliów partnera. Seks oralny sprawia ogromną przyjemność zarówno kobiecie (drażnienie wrażliwych zakończeń nerwowych znajdujących się w okolicach łechtaczki), jak i mężczyźnie (gwarantuje bezpośrednią stymulacją prącia i moszny). Seks francuski może być uprawiany w wielu pozycjach, a dobór odpowiedniej z nich należy od upodobań partnerów.

Seks analny

Istnieje przekonanie, że ten rodzaj seksu ogranicza się wyłącznie do penetracji odbytu. Należy jednak pamiętać, że pod pojęciem seks analny kryje się wiele technik seksualnych. Przez długi czas istniało przekonanie, że seks analny przeznaczony jest wyłącznie dla par homoseksualnych. Jednak z biegiem lat to przekonanie uległo zmianie i dziś ten rodzaj seksu jest coraz częściej wybierany przez pary heteroseksualne. Sprawia on dużą przyjemność mężczyznom (ze względu na stymulację prostaty), jednakże umożliwia on osiągnięcie orgazmu obydwojgu partnerów. Przed rozpoczęciem kontaktu seksualnego konieczne jest odpowiednie nawilżenie okolic odbytu i założenie prezerwatywy. Niewskazane jest bowiem uprawianie seksu analnego bez zapieczenia – istnieje nawet specjalny rodzajów prezerwatyw przeznaczony szczególnie do tego typu kontaktów.

Fisting analny

Jest to technika polegająca na wprowadzeniu do odbytu partnera całej dłoni, szczególnie popularna w środowiskach SM. Fisting jest stosunkowo ryzykowną formą pieszczot, ponieważ wiąże się z ryzykiem wielu obrażeń, dlatego też zawsze powinien być poprzedzony nałożeniem na rękę bardzo dużej ilości lubrykantów. Wskazane jest również włożenie lateksowych rękawiczek, które zapewniają ochronę przed wieloma chorobami. Z fistingiem wiążą się następujące powikłania:

 • perforacja jelita,
 • nieotrzymanie kału,
 • wypadanie odbytnicy,
 • śmierć w wyniku zbyt inwazyjnej penetracji odbytu.

Istnieje także forma fistingu, która polega na włożeniu pięści do narządów rodnych kobiety.

8 powodów, dla których warto uprawiać seks

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są zdrowsi i szczęśliwsi. Rzeczywiście regularne uprawianie...

Swingersi

To osoby uprawiające seks grupowy lub wymieniające się partnerami seksualnymi z osobą z innej pary. Za początek tego zjawiska uznaje się lata 50. XX wieku, kiedy to w Ameryce pojawiła się gra nazywana „wife swapping", czyli „wymiana żon". Polegała ona na tym, że w trakcie przyjęcia mężczyźni zostawiali klucze do swoich domów, a następnie kobiety losowo wybierały mężczyznę, z którym spędzały noc. Zabawa szybko rozprzestrzeniła się także w Europie. Według swingersów ich spotkania to pewien rodzaj odświeżenia związku i zabezpieczenia przed rutyną.

Seks w starszym wieku

Współcześnie już nikogo nie dziwni głośne mówienie o seksie osób w starszym wieku. Przedłużająca się średnia długość życia i postęp medycyny powodują, że możliwe jest zachowanie sprawności seksualnej przez całe życie, co nie znaczy jednak, że seks w starszym wieku nie niesie za sobą pewnych ograniczeń. U kobiet jest to przede wszystkim suchość pochwy, która pojawia się w okresie menopauzy (możliwość nawilżania za pomocą specjalnych lubrykantów), zaś u mężczyzn problemy z erekcją – trudność w uzyskaniu wzwodu, dłuższy czas dochodzenia do orgazmu.

Seks w ciąży

Powszechnie uważa się, że seks w ciąży jest niebezpieczny i może spowodować uszkodzenie płodu. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ kontakty seksualne w ciąży są całkowicie bezpieczne, jeśli partnerzy wybiorą odpowiednie pozycje, wśród których są:

 • pozycja klasyczna – mężczyzna musi jednak pamiętać by nie opierał się o kobietę,
 • pozycja tylna, boczna – mężczyzna nie może opierać się o kobietę; kobieta leży na boku, mężczyzna kładzie się na tym samym boku za kobietą,
 • pozycja na jeźdźca,
 • pozycja tylna - kobieta klęczy opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią.

Różne rodzaje seksu i urozmaicenie technik seksualnych powoduje, że partnerzy mogą wybierać, te które sprawiają im największą przyjemność, jednocześnie dostosowując się w ten sposób do oczekiwań partnera.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak osiągnąć rozkosz?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Jak osiągnąć rozkosz?
Uzależnienie od seksu

Uzależnienie od uprawiania seksu

Uzależnienie od uprawiania seksu

Kobieta lub mężczyzna, którzy są uzależnieni od seksu, powinni poszukać profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. Regularne sesje pomagają odkryć istotę problemu i próbują go rozwiązać.

Uzależnienie od seksu

Seksoholizm

Seksoholizm

Seksoholizm to zachowania, pod wpływem których uzależniony odczuwa euforie podobne do tych, jakie towarzyszą zażywaniu środków odurzających.

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Miłość grecka (WIDEO)

Miłość grecka (WIDEO) Odtwórz wideo

Seks analny jest uprawiany od czasów starożytnych, stąd jego nazwa - miłość grecka. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj (...) , bardzo ważna jest zgoda parterów na taki rodzaj aktywności,...

Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie

Uzależnienie od seksu w sieci (WIDEO)

Uzależnienie od seksu w sieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Uzależnienie od seksu i pornografii wywołuje poważne skutki osobiste i społeczne. W miarę rozwoju nałogu, życie seksoholika staje się zdominowane (...) nie jest w stanie rozładować emocji, odczuwa silne napięcie psychiczne i fizyczne....

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Seks analny według seksuologa (WIDEO)

Seks analny według seksuologa (WIDEO) Odtwórz wideo

. Seks analny muszą zaakceptować oboje partnerzy. Nie dla wszystkich ten rodzaj seksu jest akceptowalny czy przyjemny. Taki wybór trzeba uszanować. (...) Seks analny jest obecnie uważany...

Seks oralny - charakterystyka

Tajniki seksu oralnego

Tajniki seksu oralnego

przyjemność. Reakcje na pieszczoty zależą od wielu czynników, dlatego podczas seksu oralnego należy uważnie śledzić reakcje partnera.

Jak osiągnąć rozkosz?

8 powodów, dla których warto uprawiać seks

8 powodów, dla których warto uprawiać seks

szczęścia - które odpowiadają za nasze doskonałe samopoczucie. Zobacz także: Rodzaje seksu Bliskość To doskonała metoda pogłębiania relacji z partnerem (...) Czy seks jest zdrowy? Rozmaite badania kliniczne...

Seks oralny - charakterystyka

Intymne chwile

Intymne chwile

Nawet najlepsze techniki seksu analnego nie sprawdzą się, jeśli jedna z osób będzie czuła się niekomfortowo.

Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.