Trwa ładowanie...

Dotyczy 40 proc. Polaków. Objawy możesz zauważyć na skórze

Avatar placeholder
19.04.2024 17:35
Po tych objawach poznasz, że to alergia. Symptomów uczulenia lepiej nie bagatelizować
Po tych objawach poznasz, że to alergia. Symptomów uczulenia lepiej nie bagatelizować (Getty Images)

Alergie są dosyć powszechne i mogą uprzykrzyć życie. Niewiele osób jednak wie, że mogą one wystąpić na każdym etapie życia, dlatego ważne jest, by nie bagatelizować niepokojących objawów. Rozpoznanie reakcji organizmu na określone substancje jest ważne, by rozpocząć skuteczne leczenie i uniknąć poważnych komplikacji. Jak więc rozpoznać, że to alergia?

spis treści

1. Wszechobecne alergeny

Alergia polega na nieprawidłowej, przesadnej odpowiedzi układu immunologicznego na substancje obecne w naszym otoczeniu, nazywane alergenami. U ludzi zdrowych nie powodują one żadnych symptomów uczulenia.

Schorzenie często uważane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XX i XXI wieku. Szacunki wskazują, że ponad 40 proc. Polaków boryka się z różnego rodzaju uczuleniami, a liczba ta rośnie w alarmująco szybkim tempie. Alergeny mogą mieć różne źródła, w tym pokarmowe czy wziewne, takie jak pyłki roślin, roztocza czy leki.

Zobacz film: "Dlaczego chorujemy na alergię? - abcZdrowie"

Część osób cierpi na alergię, która objawia się tylko na skórze. Na ich ciele pojawiają się czerwone, intensywnie swędzące plamy lub bąble pokrzywkowe. W przypadku wielu pacjentów objawy te wracają i przenoszą się na inne obszary ciała.

Tzw. alergeny kontaktowe tworzą specyficzną grupę. Liczba osób cierpiących na alergię pokarmową ciągle rośnie. Zespół alergii jamy ustnej (w języku angielskim znany jako oral allergy syndrome) jest najczęstszą formą jej występowania, objawiającą się obrzękiem warg i języka, a także charakterystycznym uczuciem drapania w gardle.

2. Objawy alergii

Gdy po narażeniu na potencjalny alergen dostrzegasz niespodziewane i powtarzające się objawy, mogą one świadczyć o alergii. Symptomy te mogą występować na skórze, ale też dotyczą układu oddechowego lub trawiennego.

Najbardziej powszechne objawy to uczucie swędzenia, zatkany nos, cieknięcie wodnistej wydzieliny z nosa i charakterystyczne, napadowe kichnięcia. Równie specyficzne są objawy związane z oczami, jako że alergia często wpływa również na spojówkę oka, powodując swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie.

Możliwe objawy alergii skórnej obejmują swędzenie, zaczerwienienie, pokrzywkę, obrzęk lub wysypkę. Skóra może także stać się niezwykle sucha i podatna na różnego rodzaju podrażnienia.

3. Sezonowy problem

Objawy alergii pojawiają się często w zależności od pory roku, na przykład podczas kwitnienia roślin, co może sugerować alergię na pyłki. Niemniej jednak pewne alergie dróg oddechowych, takie jak reakcje alergiczne na sierść zwierząt lub pleśń, mogą utrzymywać się przez cały rok.

Alergie sezonowe są powiązane z alergenami, które pojawiają się w konkretnym czasie, takim jak okres kwitnienia drzew. Wiele osób doświadcza objawów jedynie na alergeny, które są obecne wówczas. Poza tym okresem często zapominają, że są w ogóle uczuleni.

Alergia na pyłki traw również jest zaliczana do grona alergii sezonowych. Trawa jest alergenem niezwykle powszechnym i w Polsce sezon na nią trwa zazwyczaj od końca maja do połowy lipca. Jest to jedno z najtrudniejszych okresów dla alergików.

4. Niektóre alergeny męczą cały rok

Alergie całoroczne nie są związane z konkretną porą roku, lecz z ciągłą obecnością alergenów w naszym otoczeniu. Przykładem jest alergia na roztocza kurzu domowego. Są to mikroskopijne istoty, które zamieszkują dywany, poduszki i wiele innych.

Należy zaznaczyć, że mimo iż symptomy mogą pojawiać się przez cały rok, to ich intensywność wzrasta jesienią i zimą, kiedy to zaczynamy szczelnie zamykać okna i włączać ogrzewanie, co ułatwia roztoczom swobodne poruszanie się po mieszkaniu oraz namnażanie. To samo dotyczy alergii na sierść zwierząt. Te alergeny również mogą być obecne w naszym otoczeniu przez cały rok.

Wśród alergii przez cały rok występują: alergia na grzyby, zwane inaczej pleśnią, która może pojawiać się w miejscach wilgotnych i ciemnych, jak na przykład łazienki, piwnice czy zagrzybione ściany, oraz alergia na różnego rodzaju substancje chemiczne, w tym detergenty, kosmetyki, środki do czyszczenia, farby czy lateks.

Zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa, które nie jest leczone lub jest zaniedbane, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej aż 10-krotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze