Trwa ładowanie...

Dwa leki zamiast jednego w leczeniu nadciśnienia

Brytyjscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w badaniach nad leczeniem pacjentów cierpiących na nadciśnienie. Zgodnie z wynikami badań, podawanie dwóch leków zamiast jednego szybciej daje lepsze rezultaty, a jednocześnie wywołuje mniej efektów ubocznych.

spis treści

1. Tradycyjne leczenie nadciśnienia

Lekarze zazwyczaj przepisują osobom z nadciśnieniem jeden lek, a dopiero po kilku miesiącach, w razie potrzeby, dodają kolejne. Przez to obniżenie ciśnienia zajmuje nawet kilka miesięcy. Tradycyjny pogląd mówi, iż należy zacząć od niewielkich dawek, które z czasem się zwiększa. Dzięki temu można uniknąć skutków ubocznych leków, lecz z drugiej strony opóźnia to zapewnienie ochrony przed zawałem serca i udarem mózgu, co jest głównym celem przyjmowania leków na nadciśnienie.

Zobacz film: "Nadciśnienie pierwotne"

2. Nowa metoda leczenia nadciśnienia

Brytyjski zespół badawczy przeprowadził badanie z udziałem 1250 osób cierpiących na nadciśnienie. Okazało się, iż rozpoczęcie leczenia z użyciem dwóch leków zamiast jednego dawało lepsze efekty, szybciej zapewniało ochronę przed zawałem i udarem oraz wywoływało mniej efektów ubocznych. Co więcej, umieszczenie obu leków w jednej tabletce było jeszcze skuteczniejsze. Chorzy, którzy rozpoczęli leczenie od przyjmowania dwóch leków w formie jednego mieli o 25% lepsze wyniki w ciągu pierwszych 6 miesięcy terapii niż pacjenci poddawani leczeniu tradycyjnemu. Dodatkowo prawdopodobieństwo przerwania leczenia z powodu efektów ubocznych było w ich przypadku mniejsze. Najciekawszy jest jednak fakt, iż osoby leczone tradycyjnie nigdy nie osiągnęły tak dobrych wyników, jak chorzy leczeni nową metodą, nawet gdy ci pierwsi zaczęli otrzymywać drugi farmaceutyk i obie grupy przyjmowały te same leki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza