Trwa ładowanie...

Badania kontrolne dzieci

Aby ocenić stan zdrowia dziecka, jego rozwój fizyczny i psychiczny, ewentualne ograniczenia w wyborze zawodu, zdolność do podjęcia nauki i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, wykonywane są tzw. bilanse. Są to badania kontrolne, które przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z pielęgniarką z poradni dzieci zdrowych, pod opieką której znajduje się dziecko. Badanie wykonuje się zaraz po urodzeniu, a później w 2., 4., 6., 10., 13., 16. i 18. roku życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

  W zależności od wieku dziecka wykonuje się inne badania. Wśród nich znajdują się:

  • kompleksowe badanie lekarskie z oceną odruchów noworodkowych i oceną stawów biodrowych podczas pierwszego bilansu, oceną stopnia dojrzałości płciowej począwszy od 10. roku życia oraz każdorazowym pomiarem ciśnienia tętniczego krwi;
  • zmierzenie wysokości i wagi ciała;
  • zmierzenie obwodu głowy i klatki piersiowej u dzieci najmłodszych;
  • badanie postawy;
  • badanie wzroku – sprawdzenie jego ostrości, widzenia barwnego, badanie w kierunku wykrycia zeza;
  • ocena słuchu i mowy;
  • testy w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii, które przeprowadza się w ciągu kilku pierwszych dni życia.

  Lekarz kontroluje również, czy konieczne szczepienia ochronne zostały przeprowadzone w odpowiednim czasie, udziela wskazówek co do dalszej profilaktyki, czasem kieruje na specjalistyczne leczenie.

  Poza tym warto pamiętać również o kontrolowaniu stanu uzębienia u dziecka. Pierwsza wizyta u dentysty wskazana jest jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, a następne co 3 - 6 miesięcy.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Lek. Małgorzata Waszkiewicz
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza