Badania kontrolne dzieci
Aby ocenić stan zdrowia dziecka, jego rozwój fizyczny i psychiczny, ewentualne ograniczenia w wyborze zawodu, zdolność do podjęcia nauki i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, wykonywane są tzw. bilanse. Są to badania kontrolne, które przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z pielęgniarką z poradni dzieci zdrowych, pod opieką której znajduje się dziecko. Badanie wykonuje się zaraz po urodzeniu, a później w 2., 4., 6., 10., 13., 16. i 18. roku życia.
W zależności od wieku dziecka wykonuje się inne badania. Wśród nich znajdują się:
- kompleksowe badanie lekarskie z oceną odruchów noworodkowych i oceną stawów biodrowych podczas pierwszego bilansu, oceną stopnia dojrzałości płciowej począwszy od 10. roku życia oraz każdorazowym pomiarem ciśnienia tętniczego krwi;
- zmierzenie wysokości i wagi ciała;
- zmierzenie obwodu głowy i klatki piersiowej u dzieci najmłodszych;
- badanie postawy;
- badanie wzroku – sprawdzenie jego ostrości, widzenia barwnego, badanie w kierunku wykrycia zeza;
- ocena słuchu i mowy;
- testy w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii, które przeprowadza się w ciągu kilku pierwszych dni życia.
Lekarz kontroluje również, czy konieczne szczepienia ochronne zostały przeprowadzone w odpowiednim czasie, udziela wskazówek co do dalszej profilaktyki, czasem kieruje na specjalistyczne leczenie.
Poza tym warto pamiętać również o kontrolowaniu stanu uzębienia u dziecka. Pierwsza wizyta u dentysty wskazana jest jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, a następne co 3 - 6 miesięcy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.