Trwa ładowanie...

Dżuma powraca. Dwa przypadki w Chinach

 Dorota Mielcarek
13.11.2019 15:19
Dżuma powraca
Dżuma powraca (iStock)

Dżuma kojarzona jest głównie ze średniowieczem, jednak okazuje się, że zapomniana choroba pojawiła się w Chinach. Obecnie w Pekinie leczone są dwie osoby. Grozi nam epidemia?

1. "Czarna śmierć" powraca?

W regionie autonomicznym w północnych Chinach (w Mongolii Wewnętrznej), u dwóch pacjentów zdiagnozowano zapomnianą chorobę, dżumę. Pacjenci przebywają w Pekinie, a władze wprowadziły środki zapobiegawcze w postaci kontroli.

Dwa przypadki dżumy
Dwa przypadki dżumy (iStock)

Według WHO nieleczona dżuma jest chorobą śmiertelną. Wywoływana przez bakterie i przenoszona przez ukąszenia pcheł i ugryzienie zakażonych zwierząt może przybierać trzy różne postacie:

Zobacz film: "Dżuma - prawdopodobnie największa epidemia w historii"
  • Dżuma dymienicza, która powoduje obrzęk węzłów chłonnych,
  • Dżuma bakteryjna, która powoduje zakażenie krwi,
  • Dżuma płucna – infekcja rozwija się w płucach.

Trzeci rodzaj dżumy jest najbardziej niebezpieczny. Niestety, pacjenci w szpitalu w Pekinie cierpią właśnie na ten rodzaj dżumy.

Dwa przypadki dżumy w Chinach
Dwa przypadki dżumy w Chinach

Dżumę leczy się antybiotykami, które muszą zostać podane na wczesnym rozwoju infekcji. Tylko wówczas mają szansę zadziałać.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje dane, z których wynika, że od 2010 do 2015 roku na całym świecie zgłoszono ponad 3 248 przypadków dżumy. Trzy kraje, w których najczęściej występowała zaraza, to:

  • Demokratyczna Republika Konga,
  • Madagaskar,
  • Peru.

2. Zarażenie dżumą

Do zarażenia dżumą może dojść przez kontakt z pchłami, które przenoszą pałeczki choroby z zarażonych nią gryzoni lub zwierząt domowych.

Częstym sposobem zakażenia jest droga kropelkowa (występuje najczęściej przy dżumie płucnej). Okres wylęgania się pałeczek dżumy wynosi od 2 do 10 dni.

W maju para z Mongolii zmarła w jej wyniku po tym, jak zjadła surową nerkę świstaka, uważaną za ludowe lekarstwo.

3. Jak uniknąć zakażenia dżumą?

Najważniejsza jest profilaktyka. Przed podróżą do rejonów endemicznych należy się zaszczepić. Szczepionka przeciwko dżumie zawiera jej martwe bakterie.

Należy jednak pamiętać, że szczepionki nie zabezpieczają człowieka przed zakażeniem drogą kropelkową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze