Trwa ładowanie...

Służba zdrowia w Niemczech. Aplikacja lekarstwem na całe zło?

 Dorota Mielcarek
26.08.2019 12:33
Aplikacja na receptę. Innowacje z Niemiec
Aplikacja na receptę. Innowacje z Niemiec (123rf)

Niemcy robią ogromny krok do przodu, aby zmniejszyć koszty i usprawnić system zdrowotny w kraju. Niemiecki rząd będzie refundował aplikację, dzięki której pacjenci będą mieli dostęp do historii leczenia, recept i porad lekarskich. E-leczenie zbliża się wielkimi krokami.

1. Refundacja e-leczenia w Niemczech

Od 2020 r. publiczna służba zdrowia w Niemczech będzie oferowała swoim pacjentom ułatwienie w postaci aplikacji. Nie jest to jednak aplikacja jakich wiele. Po pierwsze, aby z niej korzystać, potrzebna będzie na nią recepta, którą przepisze lekarz. Po drugie, dostęp do niej będzie płatny, choć przez rok refundowany, co oznacza, że jej koszt będzie zwracany przez ubezpieczyciela.

W USA działa podobna aplikacja dedykowana osobom uzależnionym od opioidów. Uzależnieni otrzymują materiały, testy, wsparcie i motywację do walki z nałogiem.

Niemcy jako pierwsi w Europie, na wzór Amerykanów, będą sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność aplikacji. W Niemczech będzie to robił Federalny Instytut leków i Wyrobów Medycznych. Przez rok aplikacja będzie refundowana, a później będzie musiała udowodnić swoją skuteczność, by starać się o kolejne lata refundacji.

Zobacz film: "Służba zdrowia. E-recepty zyskują zwolenników"
Aplikacje medyczne
Aplikacje medyczne

Książki, czasopisma, notesy oraz inne „zwykłe” sposoby przy olbrzymich ilościach danych po prostu się

zobacz galerię

Aplikacja ma być innowacyjnym uzupełnieniem terapii. Niemcy chcą, aby pacjenci mogli szybciej reagować na symptomy choroby, sięgając po smartfon i zasięgając opinii medyka.

Konsultacje wideo z lekarzami, do tej pory zakazane u naszych zachodnich sąsiadów, pozwolą pacjentom połączyć się z lekarzem internistą i uzyskać poradę, a nawet receptę.

2. Służba zdrowia w Polsce

Opieka medyczna nad polskimi pacjentami wymaga wielu usprawnień. Kilka tygodni temu weszła w życie ustawa o e-zdrowiu, dzięki której usprawnione zostało działanie e-recept, a dostęp do dokumentacji medycznej ułatwiony.

W Polsce NFZ refunduje jedynie telekonsylium geriatryczne, kardiologiczne i telerehabilitację jako część opieki nad pacjentem po zawale serca.

Największym wyzwaniem przy tego typu innowacjach jest odpowiednia ochrona danych.

Innowacyjne rozwiązania mają być odpowiedzią na rosnące koszty opieki medycznej oraz brak wystarczającej liczby lekarzy przy rosnącej liczbie pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze