Trwa ładowanie...

E-recepty od 2015 roku

Avatar placeholder
16.12.2018 14:11
E-recepty od 2015 roku
E-recepty od 2015 roku

Złożono 10 propozycji wykonania prototypu programu e-recept. Ostatecznego wykonawcę wyłoni sąd konkursowy. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ma 3 mln zł do przeznaczenia na ten program...

spis treści

1. Jak powstanie system e-recept?

Po wyborze wykonawcy powstanie prototyp programu, który zostanie następnie przetestowany w jednym mieście i jednym powiecie – najprawdopodobniej w Wielkopolsce. Wykonawca będzie udzielał pomocy w kwestiach konfiguracji i funkcjonowania systemu oraz zorganizuje telefoniczne i internetowe centrum wsparcia dla użytkowników.

2. Korzyści płynące z e-recept

Dzięki nowemu programowi proces wystawiania recept oraz ich realizacji zostanie znacznie usprawniony. Uniknie się wielu błędów wynikających z realizacji recept o powtarzających się numerach, złego odczytu recept przez farmaceutę, nieprawidłowego opisu opakowania oraz postaci farmaceutyku. Wprowadzenie systemu pozwoli zaoszczędzić około 2 mln zł z budżetu wydatków na refundację leków.

3. Problemy z e-receptami

Wiele kwestii związanych z e-receptami nie zostało jeszcze do końca ustalonych. Wprowadzenie systemu nie musi oznaczać, że lekarze kupią potrzebny do jego obsługi sprzęt i oprogramowanie – nie wiadomo bowiem, kto za niego zapłaci. Problem może się także pojawić, jeśli chory będzie chciał zrealizować jedynie część recepty lub zdecyduje się na zamienniki leków. Koniecznością będzie wprowadzenie możliwości modyfikacji e-recept przez aptekarzy. Do 2015 roku Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia może wykorzystać na informatyzację ochrony zdrowia 800 mln zł z unijnych środków. Wtedy właśnie tradycyjne recepty zostaną zastąpione e-receptami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze