Trwa ładowanie...

Kiedy wejdzie w życie e-skierowanie?

 Ewa Rycerz
21.12.2018 09:55
Kiedy wejdzie w życie e-skierowanie?
Kiedy wejdzie w życie e-skierowanie?

Informatyzacja polskiego systemu ochrony zdrowia coraz bliżej. Już w 2018 roku mają być udostępnione trzy dokumenty w wersji elektronicznej. Jednym z nich jest e-skierowanie. Czy dzięki takiemu rozwiązaniu kolejki do specjalistów skrócą się? To możliwe.

1. Do ortopedy – za pół roku

Magda cierpi na chondromalację chrząstki stawowej w kolanie. To schorzenie, które – jeśli jest nieleczone – prowadzi do zniszczeń w całym stawie. Chrząstka stawowa rozmięka, pojawiają się na niej ubytki. Z biegiem czasu zaczyna też stwarzać niebezpieczeństwo dla kości. Przestaje ją chronić. Ryzyko, że staw ulegnie zniszczeniu jest coraz większe.

- Mam trzeci stopień chondromalacji. Stwierdził mi ją ortopeda prywatnie. Teraz powinnam zarejestrować się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale kolejki po skierowanie do mojego lekarza rodzinnego są tak duże, że odwlekam to najdłużej, jak tylko mogę. Jeszcze dłuższy czas będę oczekiwać na wizytę u ortopedy – przyznaje Magda.

Już w przyszłym roku zarówno kolejki do lekarzy rodzinnych, jak i do specjalistów mają się skrócić. Ministerstwo Zdrowia dużą nadzieję pokłada w elektronicznym skierowaniu. Planowo ma ono wejść w życie w październiku 2018 roku. Czy jednak od razu zastąpi skierowania papierowe?

2. Z kodem cyfrowym, bez papierka

Zobacz film: "Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur"

Pomysłodawcy projektu zakładają, że e-skierowania na początku będą jedynie uzupełnieniem e-recept, które mają obowiązywać od lutego 2018 roku. Ich zadaniem ma być rozładowanie kolejek, odciążenie personelu medycznego oraz skrócenie czasu oczekiwania na badania i zabiegi.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Jak funkcjonowanie e-skierowania ma wyglądać w praktyce? Najpierw pacjent będzie musiał udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Ten wystawi je na platformie P1. Jeśli chory będzie korzystał z systemu elektronicznej rejestracji, skierowanie do niej trafi. Do dokumentu zostanie przypisany cyfrowy kod, dzięki któremu e-skierowanie będzie mogła odczytać poradnia specjalistyczna.

Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia zaznacza, że system e-skierowań będzie funkcjonował na zasadzie podobnej do tych, które działają już w prywatnych placówkach. I nie przewiduje opóźnień w realizacji tego projektu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze