Projekt P1 – poprawa jakości świadczeń w całym kraju
Pod tajemniczą nazwą Projekt P1 kryje się największe internetowe i medyczne przedsięwzięcie realizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, czyli jednostkę podległą Ministrowi Zdrowia.
Jego podstawowym założeniem ma być poprawa jakości procesu leczenia, dzięki dostępowi do wiarygodnych danych medycznych. Pacjent będzie miał do nich dostęp w dowolnym momencie, w którym będą mu potrzebne. Wszystkie dane medyczne będą zamieszczone na stworzonej platformie, dzięki której pacjent będzie miał dostęp do szeregu usług elektronicznych, takich jak Internetowe Konto Pacjenta, Elektroniczna Recepta, Skierowanie i Zlecenie. Do użytku pacjentów udostępniony zostanie też Portal Informacyjny e-Zdrowie. Projekt ten będzie realizowany ze środków funduszy europejskich.
1. Korzyści projektu P1 dla pacjentów
Wielu z nas pewnie pomyśli, że platforma, na której znajdować się będą nasze dane medyczne, przebyte choroby, przyjmowane lekarstwa i recepty na leki spowoduje, że ucierpi na tym nasze zdrowie. Nic bardziej mylnego. Projekt nie tylko wpłynie na wzrost świadomości pacjentów odnośnie do ich zdrowia i leczenia, ale skróci też czas udostępniania danych i umożliwi sprawne reagowanie na zagrożenie naszego zdrowia i życia.
Dzięki temu, że pacjent zgodzi się, aby lekarz miał dostęp do jego historii choroby, informacji o udzielonych świadczeniach medycznych oraz o wynikach badań i przyjmowanych lekach, to w ten sposób będzie mógł przyspieszyć proces postawienia diagnozy. Dzięki temu decyzja o rozpoczęciu odpowiedniego leczenia również będzie mogła być podjęta szybciej.
Obecnie panująca biurokracja związana z udzielanymi nam usługami medycznymi zostanie ograniczona do minimum. Kiedy zarówno pacjent, jak i jego lekarz będą mieli dostęp do elektronicznych recept, skierowań na badania i zleceń, obsługa zostanie usprawniona, a wszelkie błędy wynikające z odczytu dokumentów – zniwelowane. Największą zaletą projektu P1 jest to, że mniej czasu na wypełnianie formalności i dokumentów, to więcej czasu dla pacjenta.
2. Internetowe Konto Pacjenta
W ramach projektu P1 na platformie powstanie między innymi Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Będzie to bezpłatna aplikacja internetowa, dzięki której każdy pacjent będzie miał dostęp do świadczeń publicznych i prywatnych. Papierowe dokumenty staną się więc przeszłością, a zastąpi je cyfryzacja. W każdym momencie pacjent będzie mógł też przejrzeć swoją historię leczenia i zweryfikować przyjmowane leki. Aby uzyskać dostęp do swojego konta internetowego, potrzebne będzie jedynie wpisanie odpowiedniego kodu dostępu.
3. ezdrowie.gov.pl
Oprócz Internetowego Konta Pacjenta, powstanie także portal ezdrowie.gov.pl, które będzie stanowił centrum wiedzy medycznej dla pacjentów. Będą na nim zamieszczane informacje o usługodawcach, listach oczekujących na usługi i zabiegi oraz zasady funkcjonowania portalu e-zdrowie. Oprócz tego pacjenci znajdą tam też aktualne informacje medyczne oraz akty prawne z zakresu zdrowia. Serwis pozwoli też na zalogowanie się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Dużym ułatwieniem będzie też wyszukiwarka Usługodawców i Aptek, dzięki której pacjent będzie mógł znaleźć najbliższą przychodnię i aptekę.
Rozpoczęcie działania portalu nastąpi już wkrótce, a dzięki niemu można będzie założyć swoje Indywidualne Konto Pacjenta. Usługa będzie dostępna na wszystkich urządzeniach mobilnych z dostępem do Internetu. Podsumowując, IKP pozwoli pacjentowi na zapoznanie się z dokładnymi i czytelnymi receptami, wyszukanie pracowników medycznych, przychodni i aptek. Połączenie internetowego konta z numerem telefonu pozwoli portalowi na przypominanie o zbliżających się wizytach i terminie realizacji recept. W swoich założeniach projekt ma poprawić jakość usług zdrowotnych w całym kraju.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.