Trwa ładowanie...

Problem z receptami

Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich sprzyja powstawaniu kolejek w ośrodkach zdrowia. Przewlekle chory pacjent może otrzymać receptę jedynie na trzymiesięczną kurację, a po tym czasie musi zgłosić się do lekarza po kolejną...

spis treści

1. Wystawianie recept w Polsce

Problem z receptami polega na tym, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe, jak choćby nadciśnienie tętnicze, muszą co trzy miesiące zgłaszać się do lekarza po receptę na te same leki. Często jest tak, że terapia i dawkowanie leku ustalone jest już od lat, a mimo to pacjent nie może dostać recepty na dłuższy okres leczenia. Lekarz może jednorazowo wystawić maksymalnie trzy recepty na trzy kolejne miesiące, a przy tym musi określić dzień, od którego można je realizować. Takie rozporządzenie skutkuje długimi kolejkami do specjalistów i lekarzy rodzinnych. Rozwiązaniem mogłoby być wystawianie recept na telefon, jednak NFZ ukrócił takie praktyki argumentując, iż chorego trzeba zbadać przed przepisaniem leków. W innych krajach, na przykład w Szwecji, lekarz może przepisać receptę na rok. Obecnie w naszym kraju lekarze i pacjenci starają się o recepty na 6 miesięcy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Problematyczne opakowania leków

Życia chorym nie ułatwiają również producenci leków. Lekarz nie może wystawić recepty na ilość tabletek, która przekraczałaby trzymiesięczną terapię. Często jednak leki pakowane są po 28 tabletek, a wtedy trzy opakowania nie starczą na trzy miesiące kuracji przy dawkowaniu jedna tabletka na dzień, a czterech opakowań lekarz przepisać nie może. Z kolei lek na problemy z tarczycą dostępny jest w opakowaniu po 50 lub 100 tabletek. Niemożliwym jest więc przepisanie leku na trzymiesięczną kurację, gdyż nie można wystawić recepty ani na opakowanie stutabletkowe, ani na dwa opakowania po 50 tabletek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Problem z receptami
Problem z receptami
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza