Fluwoksamina w leczeniu COVID-19. Czy antydepresanty mogą złagodzić przebieg choroby?
Czy fluwoksamina może zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19? Naukowcy z Washington University of St. Louis postanowili to sprawdzić i przygotowują się do badań nad popularnym lekiem antydepresyjnym.
1. Fluwoksamina w leczeniu COVID-19
Badania nad wprowadzeniem antydepresantów w leczeniu COVID-19 rozpoczęła właśnie grupa naukowców z Washington University of St. Louis. Do testów fluwoksaminy (Luvoxu) zgłosiło się 1100 osób chorych na COVID-19.
Wcześniejsze badania wykazały, że antydepresanty mają działanie przeciwzapalne. Jak wiadomo COVID-19 charakteryzuje się stanem zapalnym powodującym szereg powikłań tkich jak zakrzepy krwi czy "covidowe palce". W związku z tym, naukowcy postanowili sprawdzić, czy można zastosować fluwoksaminę na zakażenie koronawirusem.
Naukowcy chcieli uzyskać wyniki w jak najszybszym czasie. W związku z tym badanie prowadzone jest w nietypowy sposób. Lekarstwa wraz z termometrem, ciśnieniomierzem i pulsoksymetrem dostarczane są do domów pacjentów, którzy z kolei samodzielnie będą monitorować swój stan zdrowia i raportować obserwacje bezpośrednio do badaczy.
"Jeden uczestnik z New Hampshire po tym, jak otrzymał badany lek, zadzwonił, mówiąc, że zostawił go w zaspie śnieżnej pół kilometra od domu. Zapytał, czy nadal można go przyjąć, a my odpowiedzieliśmy, że tak, w porządku. Jestem weteranem badań klinicznych, a to było dla mnie coś zupełnie nowego"- powiedział dr Eric Lenze, główny autor badań.
Naukowcy z Washington University wzorowali się na badaniu przeprowadzonym przez dr. Davida Boulware'a z University of Minnesota, który wysyłał hydroksychlorochinę i pigułki placebo do grupy badawczej w USA. W ciągu kilku tygodni okazało się, że lek nie działał na COVID-19.
"Zaskoczyło nas, jak szybko to zrobili - powiedział dr Lenze. - Pożyczyliśmy ich techniki do naszych badań i działają dobrze".
Nnaukowcy uważają, że wszystkie wyniki mogą mieć już w lutym.
2. Badania antydepresantów
We wcześniejszym badaniu opublikowanym przez Journal of the American Medical Association pod koniec zeszłego roku, wykazano, że u żadnego z 80. pacjentów przyjmujących fluwoksaminę, nie spadła saturacja. Jeden miał tylko objawy odwodnienia.
Wśród pacjentów, którzy przyjmowali placebo, aż sześciu miało zbyt niski poziom tlenu we krwi. Czterech z nich było hospitalizowanych z objawami zakażenia koronawirusem, a jeden trafił na oddział intensywnej terapii pod respirator. Naukowcy nie sprawdzali, czy różnice dotyczące hospitalizacji między dwiema grupami są istotne statystycznie.
"Ze względu na ograniczenia badania, odkrycia te należy interpretować jako źródło hipotez, a nie jako pokaz skuteczności" - napisali autorzy w listopadowym badaniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.