Gdy pojawia się w młodym wieku, może być pierwszą oznaką choroby nowotworowej
Udar mózgu już sam w sobie jest groźny dla życia. Tymczasem okazuje się, że może też zwiastować inną - równie niebezpieczną chorobę. Naukowcy ostrzegają przed nowotworem, zwłaszcza, jeśli do udaru dojdzie w młodym wieku.
1. Udar może być symptomem nowotworu
Ryzyko udaru mózgu rośnie między innymi wraz z wiekiem. Dlatego najbardziej narażone są osoby po 70. roku życia. Coraz częściej ten problem dotyka jednak młodszych - po 40., a nawet po 20. roku życia.
Udar już sam w sobie jest bardzo niebezpieczny, może skończyć się kalectwem lub śmiercią. Na tym jednak nie koniec. Nowe badania holenderskich naukowców wskazują, że może być także wczesnym objawem innej groźnej choroby.
Jeśli do udaru dojdzie w młodym wieku, może to być sygnał alarmowy świadczący o nowotworze.
Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Radboud University Medical Center w Holandii wskazuje, że u młodych osób po udarze pojawiało się ryzyko rozpoznania nowotworu w późniejszych latach. Autorzy badania sugerują więc, że udar w młodym wieku może być pierwszą oznaką choroby nowotworowej.
2. Pięć razy wyższe ryzyko
W badaniu wzięło udział ponad 27,5 tys. pacjentów w wieku od 15 do 49 lat i ponad 362 tys. w wieku 50 lat lub starszych.
Naukowcy dowiedli, że młodsze osoby z udarem niedokrwiennym lub krwotocznym były od trzech do pięciu razy bardziej narażone na rozpoznanie u nich nowotworu w porównaniu z osobami, które go nie przeszły.
Zwiększone ryzyko trwało przez osiem lat po udarze niedokrwiennym mózgu i przez sześć lat po udarze krwotocznym. Do najczęściej diagnozowanych nowotworów u młodych osób po udarze należały: rak płuc, układu pokarmowego oraz nowotwory hematologiczne.
Wyniki holnderskiego badania przypominają, jak ważne są badania profilaktyczne, dzięki którym można wykryć chorobę na wczesnym etapie i zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Młodzi ludzie po udarze powinni rozważyć diagnostykę w kierunku nowotworu.
Nie powinni też lekceważyć innych objawów, które mogą świadczyć o raku, m.in. przewlekłego zmęczenia, utrzymującego się kaszlu, niewyjaśnionego spadku masy ciała czy krwi w stolcu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.