Naturalne witaminy
Istnieje 13 naturalnych witamin potrzebnych nam do życia. Są to: witamina A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B7, B6, B12, kwas foliowy.
1. Podział witamin
Witaminy dzielą się na dwie grupy:
- rozpuszczalne w wodzie, które muszą być wykorzystane w organizmie od razu, gdyż są z niego wypłukiwane. Witamina B12 jako jedyna jest magazynowana w wątrobie;
- rozpuszczalne w tłuszczach, które są magazynowane w tkance tłuszczowej.
2. Funkcje naturalnych witamin w organizmie
Witamina A, czyli beta-karoten, wspomaga rozwój zdrowych kości, zębów i skóry.
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, pomaga przy przeziębieniu. Jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że broni organizm przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga gojenie się ran i przyswajanie żelaza.
Witamina D, czyli "witamina słońca", wspomaga odporność oraz wchłanianie wapnia do organizmu, który z kolei jest niezbędny do rozwoju i utrzymania zdrowych kości i zębów.
Witamina E to kolejny przeciwutleniacz. produkcjęPomaga we wchłanianiu witaminy K oraz w produkcji czerwonych krwinek w organizmie.
Witamina K jest ważna w procesie krzepnięcia krwi. Według niektórych badań pozwala również zachować zdrowe kości.
Witamina B1 pomaga zamieniać węglowodany w energię potrzebną organizmowi. Jest bardzo ważna dla działania serca i komórek nerwowych.
Witamina B2 (ryboflawina) pełni rolę przy rozwoju tkanek i produkcji czerwonych krwinek.
Witamina B3 (niacyna) pozwala zachować zdrową skórę. Pomaga też przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu we krwi.
Witamina B5 (zawiera kwas pantotenowy i kilka innych składników) jest konieczna przy procesie trawienia. Bierze udział w produkcji hormonów) i cholesterolu.
Witamina B7 to inaczej biotyna lub witamina H. Jest konieczna do rozkładu białek i węglowodanów. Bierze udział w produkcji hormonów i cholesterolu.
Witamina B6 pomaga organizmowi przy rozkładzie aminokwasów i produkowaniu czerwonych krwinek. Poprawia funkcjonowanie mózgu.
Witamina B12 jest niezbędna w procesie metabolizmu. Tak jak wszystkie witaminy z grupy B pozytywnie wpływa na działanie centralnego systemu nerwowego.
Kwas foliowy wspomaga produkcję czerwonych krwinek i DNA. W trakcie ciąży należy go przyjmować, aby zapobiec wrodzonym wadom u dziecka.
3. Źródła naturalnych witamin
Witaminę A znajdziesz w: jajkach, mleku, serze, śmietanie, dorszu.
Witaminy C pełno jest w: cytrusach, truskawkach, pomidorach, brokułach i ziemniakach.
Witamina D produkowana jest w skórze po przebywaniu na słońcu. Niestety w naszej szerokości geograficznej, promieni słonecznych jest zdecydowania za mało, dlatego należy zwrócić uwagę również na swoją dietę oraz rozpocząć odpowiednią suplementację. Witaminę D znajdziesz m.in. w serze, rybach, jajach czy mleku. Aby jednak zapewnić sobie odpowiedni jej poziom, należałoby zjeść lub wypić naprawdę duże ilości tych produktów. Warto więc zaopatrzyć się w suplementy witaminy D.
Źródłem witaminy E są: kiełki pszenicy, kukurydza, szparagi, orzechy, szpinak i inne zielonolistne warzywa, oliwy, oleje roślinne.
Witamina K znajduje się w: sałacie, kalafiorze, szpinaku i soi.
Witamina B1 występuje w chudym mięsie, rybach, soi, fasoli, produktach mlecznych, owocach i warzywach.
Witamina B3 jest obecna w produktach mlecznych, orzechach, jajkach, chudym mięsie, rybach i drobiu.
Witaminy B5 i B7 występują w tych samych produktach spożywczych, takich jak: jajka, ryby, produkty mleczne i pełnoziarniste, brokuły, ziemniaki, chuda wołowina, drożdże i rośliny strączkowe.
Najlepszym źródłem witaminy B12 jest drób, a także ostrygi, mleko i produkty mleczne, jajka.
Kwas foliowy znajduje się głównie w zielonolistnych warzywach.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.