Trwa ładowanie...

Naturalne witaminy

Istnieje 13 naturalnych witamin potrzebnych nam do życia. Są to: witamina A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B7, B6, B12, kwas foliowy.

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

spis treści

1. Podział witamin

Witaminy dzielą się na dwie grupy:

  • rozpuszczalne w wodzie, które muszą być wykorzystane w organizmie od razu, gdyż są z niego wypłukiwane. Witamina B12 jako jedyna jest magazynowana w wątrobie;
  • rozpuszczalne w tłuszczach, które są magazynowane w tkance tłuszczowej.

2. Funkcje naturalnych witamin w organizmie

Witamina A, czyli beta-karoten, wspomaga rozwój zdrowych kości, zębów i skóry.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, pomaga przy przeziębieniu. Jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że broni organizm przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga gojenie się ran i przyswajanie żelaza.

Witamina D, czyli "witamina słońca", wspomaga odporność oraz wchłanianie wapnia do organizmu, który z kolei jest niezbędny do rozwoju i utrzymania zdrowych kości i zębów.

Witamina E to kolejny przeciwutleniacz. produkcjęPomaga we wchłanianiu witaminy K oraz w produkcji czerwonych krwinek w organizmie.

Witamina K jest ważna w procesie krzepnięcia krwi. Według niektórych badań pozwala również zachować zdrowe kości.

Witamina B1 pomaga zamieniać węglowodany w energię potrzebną organizmowi. Jest bardzo ważna dla działania serca i komórek nerwowych.

Witamina B2 (ryboflawina) pełni rolę przy rozwoju tkanek i produkcji czerwonych krwinek.

Witamina B3 (niacyna) pozwala zachować zdrową skórę. Pomaga też przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu we krwi.

Witamina B5 (zawiera kwas pantotenowy i kilka innych składników) jest konieczna przy procesie trawienia. Bierze udział w produkcji hormonów) i cholesterolu.

Witamina B7 to inaczej biotyna lub witamina H. Jest konieczna do rozkładu białek i węglowodanów. Bierze udział w produkcji hormonów i cholesterolu.

Witamina B6 pomaga organizmowi przy rozkładzie aminokwasów i produkowaniu czerwonych krwinek. Poprawia funkcjonowanie mózgu.

Witamina B12 jest niezbędna w procesie metabolizmu. Tak jak wszystkie witaminy z grupy B pozytywnie wpływa na działanie centralnego systemu nerwowego.

Kwas foliowy wspomaga produkcję czerwonych krwinek i DNA. W trakcie ciąży należy go przyjmować, aby zapobiec wrodzonym wadom u dziecka.

3. Źródła naturalnych witamin

Witaminę A znajdziesz w: jajkach, mleku, serze, śmietanie, dorszu.

Witaminy C pełno jest w: cytrusach, truskawkach, pomidorach, brokułach i ziemniakach.

Witamina D produkowana jest w skórze po przebywaniu na słońcu. Niestety w naszej szerokości geograficznej, promieni słonecznych jest zdecydowania za mało, dlatego należy zwrócić uwagę również na swoją dietę oraz rozpocząć odpowiednią suplementację. Witaminę D znajdziesz m.in. w serze, rybach, jajach czy mleku. Aby jednak zapewnić sobie odpowiedni jej poziom, należałoby zjeść lub wypić naprawdę duże ilości tych produktów. Warto więc zaopatrzyć się w suplementy witaminy D.

Źródłem witaminy E są: kiełki pszenicy, kukurydza, szparagi, orzechy, szpinak i inne zielonolistne warzywa, oliwy, oleje roślinne.

Witamina K znajduje się w: sałacie, kalafiorze, szpinaku i soi.

Witamina B1 występuje w chudym mięsie, rybach, soi, fasoli, produktach mlecznych, owocach i warzywach.

Witamina B3 jest obecna w produktach mlecznych, orzechach, jajkach, chudym mięsie, rybach i drobiu.

Witaminy B5 i B7 występują w tych samych produktach spożywczych, takich jak: jajka, ryby, produkty mleczne i pełnoziarniste, brokuły, ziemniaki, chuda wołowina, drożdże i rośliny strączkowe.

Najlepszym źródłem witaminy B12 jest drób, a także ostrygi, mleko i produkty mleczne, jajka.

Kwas foliowy znajduje się głównie w zielonolistnych warzywach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza