Trwa ładowanie...

GIS ostrzega przed sztucznym haszyszem "Hasan", zwanym "fake hash". Nowy dopalacz na rynku

 Dorota Mielcarek
28.02.2020 08:45
Fake hasz
Fake hasz (GIS)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed Hasanen, inaczej zwanym "fake hash", niebezpiecznym dopalaczem, który pojawił się na rynku. To plastyczna masa do palenia. Narkotyk może powodować zatrucia, halucynacje, a nawet prowadzić do zgonu.

1. Sztuczny haszysz – Hasan

GIS informuje o niebezpieczeństwie związanym z przyjmowaniem nowego dopalacza. Podaje, że w ostatnim czasie, głównie w województwie łódzkim, pojawił się sztuczny haszysz, w formie plastycznej masy do palenia. Sanepid ostrzega, że palenie fake hashu może być śmiertelnie niebezpieczne.

Plastyczna masa - Hasan
Plastyczna masa - Hasan

Wśród dilerów sztuczny haszysz funkcjonuje pod nazwą "Hasan". Sprzedawany jest w woreczkach strunowych, bez żadnej etykiety. Zwykle występuje w 3 kolorach: czarnym, brunatnym i żółtym.

2. Jak działa Hasan?

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego tłumaczą, że plastyczna masa do palenia (czyli "sztuczny haszysz" lub "Hasan") ma właściwości odurzające i działa bezpośrednio i z dużą siłą na ośrodkowy układ nerwowy. Jego zażywanie może w pierwszej kolejności prowadzić do poważnych zatruć, a w skrajnych przypadkach grozi nawet śmiercią.

Fake hash
Fake hash

Sanepid przebadał próbki narkotyku. Zidentyfikowano w nich obecność syntetycznego kannabinoidu, który nawet w bardzo małym stężeniu działa dużo silniej niż np. marihuana.

Sprzedawany w woreczkach
Sprzedawany w woreczkach

Palenie Hasanu grozi:

⦁ silnym pobudzeniem, ⦁ napadami agresji, ⦁ stanami lękowymi, ⦁ psychozą, ⦁ problemami gastrycznymi, ⦁ uczuciem splątania, ⦁ drastycznym przyspieszeniem pracy serca, ⦁ ostrą niewydolność nerek.

Systematyczne sięganie po "fake hasz" grozi nie tylko uzależnieniem, ale także poważnymi chorobami psychicznymi.

3. Zatrucie narkotykami. Co zrobić?

GIS wydał specjalną instrukcję, według której należy postępować, gdy zauważymy osoby, które spożyły narkotyk.

W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo, wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego i w miarę potrzeby i możliwości przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze