To pierwsza przyczyna ślepoty na świecie. W Polsce chorują trzy miliony osób
Problemy ze wzrokiem to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Tymczasem aż 70 proc. chorych trafia do okulisty za późno, kiedy doszło już do nieodwracalnych zmian. Skutki? - Cukrzyca jest pierwszą przyczyną ślepoty na świecie - ostrzega dr n. med. Małgorzata Kowal, okulista z 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. To może być wkrótce ogromny problem w Polsce, ponieważ już z cukrzycą zmagają sie ponad trzy miliony osób.
1. Cukrzyca prowadzi do utraty wzroku
Dr Małgorzata Kowal tłumaczy, że ten "alarmujący trend" dotyczy przede wszystkim diabetyków w wieku produkcyjnym, czyli do około 65. roku życia, w krajach wysokorozwiniętych.
- Dwa główne powikłania oczne, które za to odpowiadają, to cukrzycowy obrzęk plamki i retinopatia cukrzycowa - dodaje okulistka.
Dlaczego tak się dzieje?
- Niestety wiele osób bagatelizuje profilaktykę i trafia do okulisty za późno, kiedy spadła szansa na całkowite wyleczenie i doszło już do nieodwracalnych zmian w narządzie wzroku. Szacuje się, że to nawet 70 proc. chorych z cukrzycą. Gdyby się regularnie badali, można by było zapobiec nieodwracalnej utracie widzenia w przebiegu powikłań okulistycznych - tłumaczy lekarka.
Chorzy nie zgłaszają sie na badania okulistyczne, bo nie widzą niczego niepokojącego. Tymczasem choroba może się rozwijać "po cichu" i pacjent wcale nie musi zauważyć zmian, które już zaszły w jego wzroku.
- Kiedy chory zauważy pogorszenie wzroku, to z reguły świadczy to już o zaawansowanym schorzeniu. Wówczas mogło dojść do poważnych zmian, które nie zawsze jesteśmy w stanie odwrócić. Na początku powikłania oczne w cukrzycy nie dają żadnych objawów i mogą być jedynie wykryte w badaniu okulistycznym - zaznacza dr Małgorzata Kowal.
2. Regularne badania u okulisty są kluczowe
Dlatego chorzy na cukrzycę dla własnego bezpieczeństwa powinni nie tylko regularnie kontrolować pracę trzustki, ale także badać wzrok przynajmniej raz w roku, chyba że okulista zaleci częstsze kontrole ze względu na stan pacjenta.
- Chodzi o pełne badanie okulistyczne, w tym badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy oraz specjalistyczne badanie SOCT (spektralna optyczna koherentna tomografia oka), dzięki któremu jesteśmy w stanie zidentyfikować np. pierwsze cechy cukrzycowego obrzęku plamki, niejednokrotnie nie do wykrycia w standardowym badaniu w lampie szczelinowej - tłumaczy okulistka.
Dzięki wczesnej diagnozie można rozpocząć leczenie w najlepszym momencie, zanim jeszcze pojawią się objawy zauważalne dla pacjenta, takie jak pogorszenie widzenia.
Specjaliści z 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie chcą zachęcić osoby z cukrzycą do regularnych badań. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy obchodzonego w Polsce w tym tygodniu placówka zorganizowała akcję profilaktyczną pod hasłem "Okuliści 1WSZK kontra cukrzyca". W jej ramach, jeszcze do soboty diabetycy mogą skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych (rejestracja pod nr tel. 261 183 226).
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: WP.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.