Trwa ładowanie...

Gwałtowne zmiany pogody. Nawet 70 proc. z nas może czuć się źle

Avatar placeholder
23.06.2023 11:26
Zmiana pogody wpływa na twój nastrój i samopoczucie? Najprawdopodobniej jesteś meteopatą
Zmiana pogody wpływa na twój nastrój i samopoczucie? Najprawdopodobniej jesteś meteopatą (Getty Images)

Wiele osób skarży się na złe samopoczucie, gdy pogoda zaczyna się zmieniać. Choć meteopatia nie jest chorobą, niektórzy rzeczywiście mogą źle reagować na drastyczną zmianę temperatury i warunków atmosferycznych.

spis treści

1. Wpływ pogody na zdrowie i samopoczucie

Przed nami gwałtowne zmiany pogody. Czekają nas burze z gradem oraz silny wiatr. To czas, kiedy wielu z nas będzie czuć się źle. Szacuje się, że nawet 70 proc. Polaków odczuwa nagłe zmiany pogody.

Jeśli widok burzowych chmur powoduje u ciebie zmęczenie, najprawdopodobniej jesteś meteopatą. Załamania pogody, zmiana pór roku i skoki temperatur odbijają się na nas zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Meteopatia jest zespołem objawów, które mogą pojawiać się przy zmianie pogody, jak ciśnienia atmosferycznego, temperatury, a nawet prędkości wiatru. Nadwrażliwość zwykle wiąże się z pogorszeniem warunków meteorologicznych.

Załamanie pogody może nacząco wpływać na nasze samopoczucie
Załamanie pogody może nacząco wpływać na nasze samopoczucie (Pixabay)

Mianem meteopaty określa się osobę, która odczuwa pogorszenie samopoczucia w związku ze zmianą pogody. Niektóre osoby są znacznie bardziej narażone na odczuwanie tych dolegliwości, mowa o seniorach, ciężarnych kobietach i przewlekle chorych.

2. Objawy występujące podczas zmiany pogody

Sposób, w jaki reagujemy na zmianę pogody, jest kwestią indywidualną. Niektórzy jednak nie znoszą ekstremalnych temperatur, zarówno niskich, jak i wysokich. Upały jednak bywają zdradliwe i mogą wpływać na rozwój lub przebieg chorób serca.

Silne mrozy i wysokie temperatury zwiększają ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca. Taka pogoda może powodować osłabienie, zmęczenie, nudności i zawroty głowy.

Spadek ciśnienia atmosferycznego u wielu osób wywołuje bóle głowy, mdłości, zawroty głowy oraz ból zatok. Z kolei wzrost może dodatkowo wiązać się z rozdrażnieniem, zaburzeniami rytmu serca oraz trudnościami z oddychaniem.

Silny wiatr sprzyja migrenom i często wiąże się ze spadkiem koncentracji oraz obniżeniem nastroju objawiającym się rozdrażnieniem. Brak słońca i niedobór witaminy D znacząco pogarsza nastrój i mocno odbija się na psychice.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze