Deszczowa pogoda zwiększa ryzyko dolegliwości psychicznych

Czy słońce jest w stanie cię uszczęśliwić? Jeśli jesteśmy w stanie chłonąć wystarczająco dużo słońca, ogólny nastrój może ulec znacznej poprawie. Nie jest to nowe odkrycie, ale według ostatnich badań, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i emocjonalne, ilość czasu pomiędzy wschodem i zachodem słońca ma największe znaczenie.

„To jeden z zaskakujących fragmentów naszych badań" - powiedział Mark Beecher, profesor kliniczny i licencjonowany psycholog.

„W deszczowy dzień, lub kiedy pogoda jest przytłaczająca ludzie zakładają, że właśnie przez pogodę mają gorszy nastrój. Przeanalizowaliśmy wpływ dni słonecznych, pochmurnych, deszczowych na nastrój. Okazało się, że największy wpływ ma czas pomiędzy wschodem a zachodem słońca” – wyjaśnia.

W deszczową pogodę, większe jest ryzyko pogorszenia naszego nastroju
W deszczową pogodę, większe jest ryzyko pogorszenia naszego nastroju (123RF)

Okazało się, że zimą psycholodzy i psychoterapeuci będą mieli więcej klientów. Kiedy w ciągu dnia mniej godzin jest słonecznych, częściej zwiększa się wrażliwość emocjonalna ludzi. Każdy przypadek powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie.

Badanie, które zostało opublikowane w „Journal of Affective Disorders” rozpoczęło analizę w tym temacie.

Pewnego dnia dwóch naukowców: profesor fizyki Lawrence Rees i psycholog Mark Beecher podczas rozmowy w burzliwy i deszczowy dzień doszli do wniosku, że właśnie w takim okresie Mark ma więcej pacjentów.

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!
Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź! [5 zdjęć]

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata...

zobacz galerię

Naukowcy zaciekawili się tematem i postanowili go zbadać. Rees miał dostęp do danych pogodowych. Beecher jako psycholog miał dostęp do danych dotyczących zdrowia emocjonalnego wśród klientów mieszkających w tym samym rejonie.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że mieliśmy dostęp do ładnych zestawów danych, które nie wiele osób łącznie posiada. Rees posiada dane pogodowe, a Becher dane kliniczne, mogli więc z powodzeniem połączyć swoje siły.

Następnie, profesor statystyki  Dennis Eggett  opracował plan analizy danych i wykonania wszystkich analiz statystycznych dotyczących projektu.

Liczne badania próbowały spojrzeć na wpływ pogody na nastrój i otrzymano różne rezultaty.

10 prostych sposobów na polepszenie nastroju
10 prostych sposobów na polepszenie nastroju [10 zdjęć]

Muzyka wpływa na nastrój. Badania pokazują, że ludzie słuchający smutnej muzyki wyobrażają sobie smutne...

zobacz galerię

Beecher udowodnił cztery powody, dla których badanie to jest lepsze od poprzednich badań na ten temat:

W badaniu analizowano kilka zmiennych meteorologicznych, takich jak zimny wiatr, opady, oświetlenie słoneczne, prędkość wiatru, temperaturę i inne.

Dane pogodowe mogłyby być analizowane w dokładnie tym samym miejscu, gdzie mieszkają pacjenci korzystający z pomocy psychologa.

Badania koncentrowały się na populacji klinicznej zamiast ogólnej populacji.

W badaniu zastosowano leczenie psychiatryczne a w punkcie końcowym zbadano różne aspekty dolegliwości psychicznych, zamiast polegać na danych o próbach samobójczych lub pamiętnikach i zapiskach w internecie.

ZOBACZ TAKŻE

Jak wpływa na nas słońce?

Dane pogodowe pochodzą ze stacji fizyki i astronomii,  a dane na temat zanieczyszczenia pochodzą z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych. Dane o psychicznym i emocjonalnym zdrowiu badanych pochodziły z Centrum Usług Doradztwa Psychologicznego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy