Trwa ładowanie...

Iluzja optyczna, która nie działa na każdego. 14 proc. osób tego nie zobaczy

Avatar placeholder
06.08.2023 10:54
Czarna dziura podzieliła internautów
Czarna dziura podzieliła internautów (Facebook)

Złudzenia optyczne to świetny sposób na oderwanie się od rzeczywistości i doskonała okazja, by pobudzić mózg do pracy. Okazuje się jednak, że nie wszystkie sztuczki optyczne działają na każdego.

spis treści

1. Wciągająca iluzja

Iluzja z czarną dziurą w roli głównej stała się szalenie popularna ze względu na sposób, w jaki wykorzystuje sprytną sztuczkę do rozszerzenia źrenic. Okazuje się jednak, że nie na wszystkich działa tak samo.

Obrazek składa się z kilku czarnych kropek, które zbiegają się w dużym czarnym kole na środku, ale im dłużej patrzysz na grafikę, tym bardziej wydaje się, że czarna przestrzeń w środku rozszerza się, wypełniając cały obraz.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Długie wpatrywanie się w obrazek sprawia, że niektórzy poczują się, jakby "zostali wessani do czarnej dziury". Na szczęście to tylko umysł, który płata nam figle.

(Twitter)

2. Szuczki umysłu

Naukowcy uważają, że złudzenie optyczne działa na mózg, powodując rozszerzenie źrenic, a im większe rozszerzenie źrenic, tym większa wydaje się czarna przestrzeń. Są jednak osoby, na które złudzenie to w ogóle nie działa.

Czy czarne kółko się powiększa? Jeśli nie, to jesteś jedną z osób, które są odporne na obrazkowe oszustwo. Dotyczy to około 14 proc. ludzi, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie "Frontiers in Human Neuroscience".

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze