Trwa ładowanie...

Inhibitor kinazy w leczeniu raka trzustki

Rak trzustki co roku przyczynia się do śmierci tysięcy ludzi. Amerykańscy naukowcy testują obecnie nowy lek – inhibitor kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (PI3K) i polo kinazy 1 (PLK1), który stymuluje replikację komórek rakowych, po czym zatrzymuje je i zabija. Zdrowe komórki pozostają nienaruszone.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Badania nad skutecznością nowego leku na raka trzustki

Przeprowadzone niedawno badania kliniczne, w których udział wzięli pacjenci z zaawansowanym rakiem trzustki oraz dodatkowymi guzami, wykazały, że nowa strategia leczenia jest obiecująca. Pierwszy etap badań miał na celu ustalenie dawek leku, które w optymalny sposób zrównoważą skuteczność oraz ewentualne skutki uboczne. Okazało się, że z 19 uczestników badania u 11 osób zanotowano uzyskanie stabilnego stanu, który utrzymywał się średnio przez 113 dni. Nowy lek wykorzystuje najmocniejszą stronę raka i zmienia ją w jego słabość. Zamiast rozwijać się naturalnym cyklem, komórki rakowe zwiększają dwa sygnały (PLK1 i PI3K), dzięki czemu mogą szybciej przejść przez cykl komórkowy i znacznie szybciej się dzielić. W czasie tego procesu łamią jeden z mechanizmów regulacyjnych i są zależne od PLK1 i PI3K, by w przyspieszonym tempie poddać się replikacji. To właśnie te dwa sygnały są celem nowego leku. Gdy te sygnały są wyłączone, komórki rakowe zatrzymują się i umierają w cyklu komórkowym znanym jako faza M. W tym samym czasie zdrowe komórki dzielą się w wolniejszym tempie, nie odnosząc żadnych uszczerbków. Dzięki działaniu na dwa odrębne szlaki sygnalizacyjne możliwe jest podwójne zakłócenie zdolności replikacyjnych komórek rakowych. Ponadto lekarze są w stanie oddziaływać na nowotwory, które wykształciły oporność. Obecnie trwają dalsze etapy badań prowadzone na pacjentach z rakiem trzustki z przerzutami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepionka na raka trzustki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza