Trwa ładowanie...

Szczepionka na raka trzustki

Avatar placeholder
09.06.2014 12:41
Szczepionka na raka trzustki
Szczepionka na raka trzustki

W Wielkiej Brytanii rozpoczynają się badania kliniczne nad nową szczepionką przeciwko nowotworowi trzustki...

spis treści

1. Rak trzustki

Rak trzustki to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych. Chociaż stosunkowo rzadki, liczba zgonów, których jest przyczyną plasuje go w pierwszej dziesiątce najgroźniejszych nowotworów. Raka trzustki rzadko udaje się wcześnie wykryć, a nawet wtedy szanse wyleczenia wynoszą jedynie 30%. Zwykle diagnoza oznacza 2-3-procentową szansę przeżycia pięciu lat. Jedynymi dostępnymi metodami leczenia tego typu nowotworu jest tzw. operacja Whipple'a i chemioterapia. Zazwyczaj jednak po zastosowaniu leczenia wciąż pozostaje kilka komórek nowotworowych, które stanowią podstawę do odrodzenia się raka.

2. Badania nad szczepionką na raka trzustki

Obecnie rozpoczynają się badania nad tzw. szczepionką terapeutyczną na raka trzustki, która chociaż nie zapobiegnie chorobie, pomoże skutecznie z nią walczyć i przedłuży życie pacjenta. Jej działanie polega na uczeniu układ immunologiczny rozpoznawania komórek nowotworowych i zwalczania ich. Jest to możliwe dzięki uwrażliwieniu układu odpornościowego na telomerazę – enzym specyficzny dla komórek rakowych. Badania nad szczepionką odbędą się w ponad 50 szpitalach. Weźmie w nich udział ponad 1100 pacjentów, którzy zostaną podzieleni na trzy grupy. Pierwsza otrzyma standardową chemioterapię, druga po chemioterapii dostanie szczepionkę, a trzecia otrzyma chemioterapię i szczepionkę jednocześnie. Jeśli specyfik się sprawdzi, już w 2013 roku zostanie wprowadzony na rynek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wirusy w leczeniu raka trzustki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.