Szczepionka na raka trzustki

W Wielkiej Brytanii rozpoczynają się badania kliniczne nad nową szczepionką przeciwko nowotworowi trzustki...

spis treści

1. Rak trzustki

Rak trzustki to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych. Chociaż stosunkowo rzadki, liczba zgonów, których jest przyczyną plasuje go w pierwszej dziesiątce najgroźniejszych nowotworów. Raka trzustki rzadko udaje się wcześnie wykryć, a nawet wtedy szanse wyleczenia wynoszą jedynie 30%. Zwykle diagnoza oznacza 2-3-procentową szansę przeżycia pięciu lat. Jedynymi dostępnymi metodami leczenia tego typu nowotworu jest tzw. operacja Whipple'a i chemioterapia. Zazwyczaj jednak po zastosowaniu leczenia wciąż pozostaje kilka komórek nowotworowych, które stanowią podstawę do odrodzenia się raka.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Badania nad szczepionką na raka trzustki

Obecnie rozpoczynają się badania nad tzw. szczepionką terapeutyczną na raka trzustki, która chociaż nie zapobiegnie chorobie, pomoże skutecznie z nią walczyć i przedłuży życie pacjenta. Jej działanie polega na uczeniu układ immunologiczny rozpoznawania komórek nowotworowych i zwalczania ich. Jest to możliwe dzięki uwrażliwieniu układu odpornościowego na telomerazę – enzym specyficzny dla komórek rakowych. Badania nad szczepionką odbędą się w ponad 50 szpitalach. Weźmie w nich udział ponad 1100 pacjentów, którzy zostaną podzieleni na trzy grupy. Pierwsza otrzyma standardową chemioterapię, druga po chemioterapii dostanie szczepionkę, a trzecia otrzyma chemioterapię i szczepionkę jednocześnie. Jeśli specyfik się sprawdzi, już w 2013 roku zostanie wprowadzony na rynek.

Następny artykuł: Wirusy w leczeniu raka trzustki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy