Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Wirusy w leczeniu raka trzustki

Podczas Digestive Disease Week w Chicago przedstawiono wyniki badań, które wskazują, iż opracowane przez naukowców wirusy onkolityczne okazały się skuteczne w walce z komórkami macierzystymi raka trzustki...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Badania nad wykorzystaniem wirusów

Zespół badawczy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center prowadzi badania nad tzw. wirusami onkolitycznymi. Są to naturalnie występujące wirusy, które naukowcy modyfikują genetycznie, aby można je było wykorzystać w leczeniu, a przy tym by nie stanowiły zagrożenia dla pacjenta. Takie wirusy postanowiono przetestować w zwalczaniu komórek macierzystych raka trzustki. Komórki te odpowiadają za nawroty choroby nowotworowej i przerzuty do innych narządów.

2. Działanie wirusów onkolitycznych

Wirusy onkolityczne zaprojektowane są w taki sposób, aby były bezpieczne dla organizmu człowieka. Ich zadanie polega na rozpoznawaniu, atakowaniu i eliminowaniu komórek macierzystych raka trzustki. Naukowcy oznaczyli je zielonym białkiem fluorescencyjnym, aby móc obserwować w jaki sposób selektywnie infekują jedynie komórki macierzyste raka. Następnym krokiem będą badania nad wpływem wirusów onkolitycznych na guzy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza