Wirusy w leczeniu raka trzustki
Podczas Digestive Disease Week w Chicago przedstawiono wyniki badań, które wskazują, iż opracowane przez naukowców wirusy onkolityczne okazały się skuteczne w walce z komórkami macierzystymi raka trzustki...
1. Badania nad wykorzystaniem wirusów
Zespół badawczy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center prowadzi badania nad tzw. wirusami onkolitycznymi. Są to naturalnie występujące wirusy, które naukowcy modyfikują genetycznie, aby można je było wykorzystać w leczeniu, a przy tym by nie stanowiły zagrożenia dla pacjenta. Takie wirusy postanowiono przetestować w zwalczaniu komórek macierzystych raka trzustki. Komórki te odpowiadają za nawroty choroby nowotworowej i przerzuty do innych narządów.
2. Działanie wirusów onkolitycznych
Wirusy onkolityczne zaprojektowane są w taki sposób, aby były bezpieczne dla organizmu człowieka. Ich zadanie polega na rozpoznawaniu, atakowaniu i eliminowaniu komórek macierzystych raka trzustki. Naukowcy oznaczyli je zielonym białkiem fluorescencyjnym, aby móc obserwować w jaki sposób selektywnie infekują jedynie komórki macierzyste raka. Następnym krokiem będą badania nad wpływem wirusów onkolitycznych na guzy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.