Trwa ładowanie...

Wirusy w leczeniu raka trzustki

Podczas Digestive Disease Week w Chicago przedstawiono wyniki badań, które wskazują, iż opracowane przez naukowców wirusy onkolityczne okazały się skuteczne w walce z komórkami macierzystymi raka trzustki...

Zobacz film: "Wydłuża życie chorych na raka trzustki. W Polsce nadal bez refundacji"

spis treści

1. Badania nad wykorzystaniem wirusów

Zespół badawczy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center prowadzi badania nad tzw. wirusami onkolitycznymi. Są to naturalnie występujące wirusy, które naukowcy modyfikują genetycznie, aby można je było wykorzystać w leczeniu, a przy tym by nie stanowiły zagrożenia dla pacjenta. Takie wirusy postanowiono przetestować w zwalczaniu komórek macierzystych raka trzustki. Komórki te odpowiadają za nawroty choroby nowotworowej i przerzuty do innych narządów.

2. Działanie wirusów onkolitycznych

Wirusy onkolityczne zaprojektowane są w taki sposób, aby były bezpieczne dla organizmu człowieka. Ich zadanie polega na rozpoznawaniu, atakowaniu i eliminowaniu komórek macierzystych raka trzustki. Naukowcy oznaczyli je zielonym białkiem fluorescencyjnym, aby móc obserwować w jaki sposób selektywnie infekują jedynie komórki macierzyste raka. Następnym krokiem będą badania nad wpływem wirusów onkolitycznych na guzy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.