Trwa ładowanie...

Jak długo żyją Polacy? Mężczyźni nadal w tyle

Jak długo żyją Polacy? Mężczyźni nadal w tyle
Jak długo żyją Polacy? Mężczyźni nadal w tyle

Kobiety w Polsce żyją przeciętnie 81,8 roku, a mężczyźni 74,1. Dane zostały podane przez GUS za ubiegły rok. To oznacza, że wydłużyła się średnia długość życia w naszym kraju. Część ekspertów wskazuje jednak, że pandemia koronawirusa może spowodować zaskakujące zmiany w tegorocznych zestawieniach.

1. Średnia długość życia w Polsce

GUS opublikował najnowszy raport, w którym podsumowuje dane dotyczące 2019 roku. Z zestawienia wynika, że nieznacznie wydłużyła się przeciętna długość życia Polaków w porównaniu z poprzednim rokiem.

"W 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8. W porównaniu z rokiem poprzednim, długość życia wydłużyła się odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku, natomiast biorąc pod uwagę rok 1990 - o 7,9 i 6,6 roku" - podaje GUS.

Obecnie w Polsce mężczyźni żyją o 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, natomiast kobiety o 20 lat dłużej. Jednak w porównaniu z czołówką państw europejskich - Polska wypada w zestawieniu dotyczącym długowieczności swoich obywateli niezbyt dobrze. Z danych GUS wynika, że "najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii - 81,9 roku, najkrócej na Litwie - 70,9 roku. Wśród kobiet najwyższe oczekiwane trwanie życia odnotowano w Hiszpanii - 86,3 roku, najkrótsze w Serbii - 78,4 roku".

Zobacz film: "Szpitale są bezpieczne? Odpowiada dr Jarosław Fedorowski"

W ubiegłym roku najwyższą umieralność zanotowano w województwie lubuskim.

Zobacz także: Najstarsza kobieta na świecie nie żyje. Tanzilia Bisembejewa miała 123 lata

2. Mężczyźni bardziej narażeni na choroby

Mężczyźni w Polsce nadal żyją krócej niż panie. Wyższą umieralność wśród panów można zauważyć w zasadzie we wszystkich grupach wiekowych.

W ubiegły roku najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w woj. łódzkim - 72,5 roku, a najdłużej w woj. podkarpackim - 75,4 roku. Z kolei wśród kobiet najdłuższe życie miały panie woj. podkarpackim - 83,2 rok, a najkrótsze w woj. śląskim - 80,8 roku.

Głównymi przyczynami zgonów Polaków są: choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego.

To właśnie na choroby układu sercowo-naczyniowego umiera 3 razy więcej mężczyzn w wieku poniżej 45 lat niż kobiet. Wśród osób między 45. a 59. rokiem życia ta rozbieżność jest jeszcze większa - w tej grupie umieralność panów jest ponad 3 razy wyższa.

Mężczyźni w wieku 45-59 lat - sześciokrotnie częściej niż kobiety tracą życie w związku z wypadkami i urazami, natomiast w wieku powyżej 60 lat - ponad dwukrotnie częściej.

Zobacz także: Długowieczność mieszkańców górskich wiosek w Grecji

3. Liczba zgonów w Polsce w dobie pandemii koronawirusa - zaskakujące obserwacje

Już wcześniej pisaliśmy o zaskakującym odkryciu polskiego lekarza. Dr Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa przewrotnie, że okres pandemii, zwłaszcza w czasie lockdownu, może przynieść zaskakujące dane i spadek liczby zgonów.

- Pomimo dodatkowego tysiąca zgonów na COVID-19 i być może jeszcze większej liczby zgonów spowodowanych pośrednimi skutkami epidemii czyli opóźnieniami w leczeniu, okazało się, że miesięcznie u nas umiera 3-4 tysiące mniej osób, niż w tym samym okresie rok temu. To znaczy, że całkowity spadek tej liczby zgonów może być rzędu 5-7 tysięcy - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Tadeusz Zielonka.

Zdaniem pulmunologa kluczową rolę odegrała poprawa jakości powietrza związana m.in. z mniejszym ruchem samochodowym oraz czasowym zamknięciem wielu zakładów pracy i fabryk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze