Trwa ładowanie...

Gdzie w Polsce żyje się najdłużej? Sprawdź komfort życia seniorów

Avatar placeholder
01.02.2019 08:40
W Polsce najdłużej żyje się w województwie podkarpackim, a najkrócej w Łodzi
W Polsce najdłużej żyje się w województwie podkarpackim, a najkrócej w Łodzi (123rf.com)

Stan zdrowia i długość życia w Polsce różnie kształtuje się w poszczególnych regionach. Zauważono nawet kilkuletnie różnice między województwami. Czy wiesz, ilu lat życia możesz się spodziewać?

1. Długość życia Polaków wzrasta

Polacy żyją coraz dłużej. Zgodnie z raportami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny, w zależności od regionu, który zamieszkujemy, możemy spodziewać się różnej długości życia.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polscy panowie żyją średnio 74 lata. Kobiety zwykle żyją dłużej, blisko 82 lata. Od 1991 roku odnotowuje się każdego roku wzrost średniej długości życia.

Długość życia kobiet wzrosła o 6 i pół roku. W przypadku mężczyzn jest to obecnie o ponad 8 lat więcej niż na początku lat dziewięćdziesiątych.

Zobacz film: "Ma 80 lat i wygląda obłędnie. Zdradza swój sekret"

Ma na to wpływ wiele czynników. Istotna jest jakość życia oraz poziom zanieczyszczeń powietrza w danej lokalizacji. Obecnie najdłużej żyje się na Podkarpaciu.

Najkrótsze życie prognozowane jest w województwie łódzkim. W miastach poniżej 5 tysięcy mieszkańców zauważono niższą średnią przeżywalność. W największych miastach żyje się najdłużej. Niechlubnym wyjątkiem jest Łódź, której mieszkańcy żyją wyjątkowo krótko na tle reszty Polaków. Jest to prawie 4 lata różnicy, jeśli chodzi o długość życia. Mężczyźni żyją tam średnio 70 lat, kobiety - 79.

2. Długość i jakość życia polskich seniorów wzrasta

Zauważalna jest także poprawa jakości życia. Coraz więcej osób aż do późnej starości zachowuje zdrowie i sprawność fizyczną, która zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Duża w tym zasługa rosnącej samoświadomości i programów profilaktycznych. Według danych Eurostatu około 80 proc. życia przeżywamy w zdrowiu, w pełni samodzielni. Na tle reszty Unii Europejskiej wypadamy wciąż niekorzystnie. Życie seniorów w Europie zachodniej wciąż ma lepszy standard i komfort.

10 sposobów na dłuższe życie
10 sposobów na dłuższe życie [10 zdjęć]

Mówi się, że za długość naszego życia odpowiadają w głównej mierze geny. Rzeczywiście to prawda, jednak

zobacz galerię

Oczywiście, niezależnie od lokalizacji, sami możemy wpływać na długość i jakość życia. Bardzo ważna kwestia to zdrowe żywienie, codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia długość snu oraz pozytywne myślenie. To priorytetowe kwestie, jeśli chodzi o osobiste możliwości dbania o siebie.

Istotna jest również rola czynników genetycznych, poziom życia oraz wykonywana praca. Niestety, ankiety wykazały, że tylko połowa Polaków wierzy, że ich zaangażowanie i zdrowy tryb życia mogą przełożyć się realnie na jego długość.

Wciąż najczęściej umieramy z powodu chorób serca i układu krążenia. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczyny śmierci Polaków, są choroby nowotworowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.