Gdzie w Polsce żyje się najdłużej? Sprawdź komfort życia seniorów
Stan zdrowia i długość życia w Polsce różnie kształtuje się w poszczególnych regionach. Zauważono nawet kilkuletnie różnice między województwami. Czy wiesz, ilu lat życia możesz się spodziewać?
1. Długość życia Polaków wzrasta
Polacy żyją coraz dłużej. Zgodnie z raportami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny, w zależności od regionu, który zamieszkujemy, możemy spodziewać się różnej długości życia.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polscy panowie żyją średnio 74 lata. Kobiety zwykle żyją dłużej, blisko 82 lata. Od 1991 roku odnotowuje się każdego roku wzrost średniej długości życia.
Długość życia kobiet wzrosła o 6 i pół roku. W przypadku mężczyzn jest to obecnie o ponad 8 lat więcej niż na początku lat dziewięćdziesiątych.
Ma na to wpływ wiele czynników. Istotna jest jakość życia oraz poziom zanieczyszczeń powietrza w danej lokalizacji. Obecnie najdłużej żyje się na Podkarpaciu.
Najkrótsze życie prognozowane jest w województwie łódzkim. W miastach poniżej 5 tysięcy mieszkańców zauważono niższą średnią przeżywalność. W największych miastach żyje się najdłużej. Niechlubnym wyjątkiem jest Łódź, której mieszkańcy żyją wyjątkowo krótko na tle reszty Polaków. Jest to prawie 4 lata różnicy, jeśli chodzi o długość życia. Mężczyźni żyją tam średnio 70 lat, kobiety - 79.
2. Długość i jakość życia polskich seniorów wzrasta
Zauważalna jest także poprawa jakości życia. Coraz więcej osób aż do późnej starości zachowuje zdrowie i sprawność fizyczną, która zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Duża w tym zasługa rosnącej samoświadomości i programów profilaktycznych. Według danych Eurostatu około 80 proc. życia przeżywamy w zdrowiu, w pełni samodzielni. Na tle reszty Unii Europejskiej wypadamy wciąż niekorzystnie. Życie seniorów w Europie zachodniej wciąż ma lepszy standard i komfort.
Oczywiście, niezależnie od lokalizacji, sami możemy wpływać na długość i jakość życia. Bardzo ważna kwestia to zdrowe żywienie, codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia długość snu oraz pozytywne myślenie. To priorytetowe kwestie, jeśli chodzi o osobiste możliwości dbania o siebie.
Istotna jest również rola czynników genetycznych, poziom życia oraz wykonywana praca. Niestety, ankiety wykazały, że tylko połowa Polaków wierzy, że ich zaangażowanie i zdrowy tryb życia mogą przełożyć się realnie na jego długość.
Wciąż najczęściej umieramy z powodu chorób serca i układu krążenia. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczyny śmierci Polaków, są choroby nowotworowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.