Jak działa waga do pomiaru tkanki tłuszczowej?

Panie i panowie preferujący zdrowy styl życia zapewne co jakiś czas monitorują swój stan zdrowia oraz postępy treningowe. Jeżeli jesteś zainteresowany pomiarem tkanki tłuszczowej, być może rozglądałeś się już za specjalną wagą. A może miałeś okazję skorzystać z takiego sprzętu u dietetyka lub w klubie fitness? Czy zastanawiałeś się, na ile taki pomiar jest dokładny i na jakiej zasadzie się go dokonuje?

Tłuszcz vs mięśnie – zasada działania wagi

Wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej wykorzystują bioelektryczną impedancję. Metoda ta posługuje się sygnałem elektrycznym, który po wstąpieniu przez nas na wagę przebiega przez całe ciało od stopy do stopy. Istnieją również urządzenia, które trzyma się w rękach i wysyłają one impuls od dłoni do dłoni. Tkanka mięśniowa w 70% składa się z wody, podczas gdy tłuszcz nie zawiera go prawie w ogóle. Stąd też różnica czasu przepływu impulsu elektrycznego poprzez obie tkanki. Krótszy czas oznacza większy procent zawartości tkanki mięśniowej w organizmie.

Wysiłek fizyczny a endorfiny

O wynikach pomiaru tkanki tłuszczowej

Margines błędu wynosi 4%. Jednak pomiar może ulec zmianie także w zależności od stanu nawodnienia danej osoby, ostatnio zjedzonych posiłków oraz temperatury ciała. Jeśli porównujemy wyniki, najlepiej by powyższe parametry się pokrywały. Dzięki temu odmienne warunki nie zafałszują obrazu poczynionych postępów. Pomiar musi być wykonywany na bosaka. Zaleca się również, by następował on przynajmniej 2 godziny po posiłku i 12 godzin po ostatnim intensywnym wysiłku fizycznym.

To normalne, że porównując wyniki kobiet i mężczyzn w tym samym wieku, wykonujących podobną pracę i preferujących podobny sposób spędzania wolnego czasu, będą one nieco inne w przypadku pań. Np. u osób w wieku 21 lat i zawartości tkanki tłuszczowej na poziomie 21% – dla kobiet będzie to wartość optymalna, a dla mężczyzn to poziom podwyższony. Ponadto normy zmieniają się nieco wraz z wiekiem. Wyniki trzeba więc sprawdzać dokładnie ze specjalnymi tabelami.

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Tego typu wagi podają również wiek metaboliczny (wskazuje on m.in. na tempo przemiany materii i ogólną kondycję zdrowotną naszego organizmu), ilość tłuszczu brzusznego, masę i gęstość tkanki kostnej oraz całkowitą zawartość wody w organizmie. Dzięki temu uzyskujemy szybki podgląd, jak tryb życia odbija się na naszym organizmie.

Warto zaznaczyć, że na poziom zawartości tłuszczu w organizmie wpływa połączenie zbilansowanej diety oraz aktywności ruchowej. Te dwie sfery życia muszą się wzajemnie wspierać, abyśmy osiągnęli wymierne efekty. W każdym razie dobrze jest znać te wyniki, by móc ocenić, czy podążamy we właściwym kierunku.

Komentarze (5)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes) Ciesze się że teraz lepiej się czuję i mam mnóstwo energii do życia:)

Odpowiedz
~lumia
~lumia ponad rok temu

Na mnie akurat tabletki Foreverslim zadziałały.Początki były trudne bo w pierwszych dwóch tygodniach schudłam tylko niecałe dwa kilo,ale potem już było lepiej.Każdy ma swoje sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów,mi akurat udało się to dzięki Foreverslimowi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...

Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...