Trwa ładowanie...

Jak funkcje poznawcze zmieniają się wraz z wiekiem?

Lek. Mateusz Nawrocki
25.01.2017 13:03
Jak funkcje poznawcze zmieniają się wraz z wiekiem?
Jak funkcje poznawcze zmieniają się wraz z wiekiem?

Starzenie się ma różny wymiar - zarówno ten związany ze starzeniem się komórek ciała – a więc starzenie biologiczne, ale również inny, który manifestuje się pogarszaniem funkcji poznawczych, co jest wypadkową wielu procesów odpowiedzialnych za starzenie - ale nie tylko. Do tej pory sądzono, że proces ten zachodzi dopiero w pewnym wieku.

Jednak naukowcy postanowili zbadać ten problem i według przeprowadzonych analiz, zmniejszenie zdolności poznawczych występuje wcześniej niż przypuszczano. Wśród uczonych nie ma zgody w tym temacie i nie ma także dokładnie ustalonych ram czasowych, kiedy następuje znaczne osłabienie funkcji poznawczych. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Kalifornii, postanowił zweryfikować aktualny stan wiedzy dotyczący tych funkcji w kobiet w średnim wieku.

Według naukowców, wiek kiedy dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych uległ znacznemu zmniejszeniu. Efekty ich pracy zostały opublikowane w magazynie PloS One. Grupa badaczy przeanalizowała dane pochodzące od ponad 2700 zdrowych kobiet w wieku 42-52 lat.

U blisko 80 procent z nich poddano analizie zdolności poznawcze ponad 3 krotnie. Na skutek przyczyn losowych, a także zdrowotnych, badanie ukończyło ponad tylko 2100 kobiet, które badano również przez 10 lat po okresie menopauzy.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Czy funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu z upływem czasu?
Czy funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu z upływem czasu?

Testom poddawano zdolności myślenia, pamięć epizodyczną, a także pamięć „operacyjną”. Aby zminimalizować ryzyko wpływu menopauzy na funkcje poznawcze, jeden z procesów analizy dokonano po 54 roku życia, kiedy większość kobiet była już po okresie przekwitania. W sumie biorąc pod uwagę wszystkie uczestniczki badania, wykonano blisko 7200 analiz i testów oceniających funkcje poznawcze, ze średnim czasem analizy oscylującym blisko 6,5 roku.

Ostateczna analiza wyników badań wykazała, że przez okres około 10 lat, zdolności poznawcze kobiet spadają o około 5 procent ( 4,9 ). Szybkość percepcji i reakcji spada o około 1 procent w ciągu dwóch lat. Jak zaznaczają naukowcy, konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań, oraz określenie jak poszczególne sytuacje życiowe wpływają na zmniejszenie funkcji poznawczych. Czy przedstawione badania są użyteczne?

Z pewnością tak, bowiem biorąc pod uwagę procentowe zmiany dotyczące zaburzeń funkcji poznawczych, mało kto zdaje sobie sprawę, że procesy te mogą zachodzić nie koniecznie w starszym wieku. Ta świadomość powinna przełożyć się na zwiększenie dostępu do badań prewencyjnych, a także stosowania metod, które mogą zapobiec szybkiej utracie zdolności poznawczych.

Wdrożenie odpowiedniego leczenia, terapii czy też monitorowania może przyczynić się do ograniczenia rozwoju zaburzeń. To ważna kwestia, bowiem niestety większość ludności starzeje się i pewne sytuacje zdrowotne mogą mieć konsekwencje ogólnospołeczne. Biorąc pod uwagę średni czas życia kobiet, warto także zauważyć, że wraz z wiekiem dochodzi do wystąpienia innych chorób, które mogą wpływać na pogorszenie jakości funkcji poznawczych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze