Ostrogi piętowe - sposoby na ból, leczenie

Wprawdzie ostrogi piętowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą jednak wywoływać duży dyskomfort u osoby dotkniętej tym problemem. Jest to głównie spowodowane odczuwalnym z powodu ostrogi piętowej bólem stóp w obrębie pięty, za każdym razem podczas chodzenia, gdy stopa dotknie podłoża. W związku z tym warto skorzystać z metod, które ograniczą wrażenia bólowe.

Ostrogi piętowe - sposoby na ból

Najprostszym sposobem na ostrogi piętowe jest wykorzystanie przeciwbólowych właściwości chłodu. Polega to na bezpośrednim stosowaniu kostki lodu w obrębie bolesnego obszaru pięty. Możesz również wykorzystać przedmioty takie jak zmrożona puszka czy butelka. Taki chłodzący kompres przykłada się do powierzchni skóry w miejscu ostrogi piętowej na okres około 5-10 minut. Nie należy przekraczać tego czasu, gdyż może to grozić odmrożeniem skóry – dolegliwością zdecydowanie poważniejszą niż ostrogi piętowe.

#dziejesienazywo: Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu

Bardzo ważne jest to, aby pomimo dolegliwości bólowych związanych z ostrogami piętowymi, nie rezygnować z umiarkowanej aktywności fizycznej. Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji, gdyż może to w konsekwencji spowodować ból ostrogi piętowej z braku aktywności fizycznej. Odpowiednia aktywność fizyczna pomoże ci odzyskać sprawność danego obszaru ciała i regularnie wykonywana doda ci energii. Ćwiczenia powinny być przeprowadzane w taki sposób, aby uniknąć zakwasów mięśni, tj. bólu mięśni. Nie musisz wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych. Wystarczy np. energiczny spacer.

Ostrogi piętowe - leczenie

Trzecią metodą jest leczenie, które polega na stosowaniu leków ograniczających obrzęk i stan zapalny w obrębie ostrogi piętowej. Niektóre z popularnych leków na ostrogi piętowe zawierają ibuprofen. Składnik ten jest również zawarty w ogólnodostępnych lekach OTC. Jednak przed wyborem danego leku na ostrogi piętowe skonsultuj się koniecznie z lekarzem.

Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek

Często nie przykładamy uwagi do pielęgnacji stóp. Niestety konsekwencją tego jest m.in. nadmierne przesuszenie oraz pękanie skóry pięt. Warto od czasu...

Inna metoda leczenia ostrogi piętowej nie polega na zmniejszaniu stanu zapalnego, tylko bólu spowodowanego przez ostrogi. Opiera się to na zastosowaniu specjalnych wkładek do stóp, które ograniczają podczas chodzenia nacisk na stopę. Są one łatwo dostępne w wielu aptekach i sklepach. Wkładki na ostrogi piętowe oprócz działania ortopedycznego zmniejszają dolegliwości bólowe i podrażnienia pięty.

Podczas gdy masz problemy z ostrogą piętową, bardzo znaczącą rolę odgrywa utrata masy ciała. Bardzo często to właśnie nadmierna waga bądź otyłość są głównym czynnikiem powodującym występowanie ostrogi piętowej. Wynika to głównie z obniżenia środka ciężkości ciała spowodowanego przez nadmiar kilogramów.

Pamiętaj o tym, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o leczeniu ostróg piętowych bądź uśmierzaniu bólu spowodowanego przez ostrogi piętowe, skonsultować się z lekarzem. Specjalista ten odpowiednio dobierze metodę leczenia ostrogi piętowej.

Walkę z ostrogami piętowymi wspomogą rzeczy takie jak:

  • Wygodne, płaskie buty,
  • Specjalne podkładki pod pięty,
  • Okłady z lodu,
  • Dbanie o prawidłową masę ciała.

Ostroga piętowa to dosyć przykra dolegliwość, która może przysparzać wielu problemów. Stosując się do wyżej wymienionych metod, ograniczysz dolegliwości bólowe i wspomożesz leczenie ostrogi piętowej.

Komentarze (71)
~Kvatarina
~Kvatarina 3 miesiące temu

Spróbujcie państwo zagotować czysty zwykły ocet, wrzący wlejcie do plastikowej miski ,by się nie nagrzewała, pomalutku dotykajcie piętami , ostrożnie by nie poparzyć,aż do momentu gdy temperatura będzie stabilna by je zupełnie zamoczyć, można dolewać gorącego octu ale bardzo ostrożnie. Trzymajcie stopy aż ocet wystygnie ale nie będzie jeszcze zimny. Dobrze by było by wytrzymać w jak najbardziej gorącej temperaturze. Powtórzcie państwo taki zabieg przez tydzień lub dłużej w zależności od poprawy, raz lub dwa razy dziennie.Mojej przyjaciółce przyniosło niewymierną ulgę . Dodam ,że pewnie jak każdy, przeszła całą drogę ,od tabletek, zastrzyków laseru....do fali uderzeniowej , straciła mnóstwo pieniędzy i żadnego skutku. Nic państwo nie stracicie ocet jak wiemy ma właściwości lecznicze, a może i Wam pomoże. Życzę życia bez BÓLU . Miło pozdrawiam Kvatarina

Odpowiedz
~profesorek
~profesorek 5 miesięcy temu

@~renata: Ja mam ostrogę od 10 lat. Pomaga mi laser i ultradźwięki. Z domowych sposobów okłady ze skórek słoniny. Z tym, że trzeba je robić systematycznie codziennie na noc, co najmniej przez miesiąc. Wypróbowałem z dobrym skutkiem już 3 razy, bo dolegliwości powracają co jakiś czas - raz na rok lub rzadziej.

Odpowiedz
wiktoria008
wiktoria008 6 miesięcy temu

Również miałam ostrogę i zabiegi niestety były bezskuteczne - laser i UD, po laserze było wręcz gorzej. Dopiero lekarz ortopeda zlecił robioną maść przeciwzapalną i to mi ostrogę wyleczyło. Jest to stan zapalny mieśnia przypiętowego. Najskuteczniej dzialał Ostrogovnik, bo jest przeciwzapalny, a nie te drogie zabiegi.

Odpowiedz
~Chris
~Chris 6 miesięcy temu

Miałem problemy z obydwoma stopami. Męczyłem się z tym grubo ponad rok. Nosiłem wkładki, robiłem polecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia, chodziłem na falę uderzeniową, i nic. Pomógł mi dopiero ludowy sposób praktycznie sprawdzony przez kilkoro moich znajomych. To świńskie sadło, którym owijałem co noc przez tydzień chore stopy. Po krótkim czasie ból zniknął całkowicie i od ponad 2 lat mam z tym spokój. Rozmawiałem o tej metodzie z ortopedą i o dziwo wcale jej nie potępił.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom
Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom

Wkładki na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe to zwyrodnienie dotykające kości, powodujące silny ból, początkowo pojawiający się po obciążeniu stopy, z czasem także w czasie (...) tworzeniu się wszelkich zmian zwyrodnieniowych w...

Ziołolecznictwo

Właściwości lecznicze kwiatów bzu

Właściwości lecznicze kwiatów bzu

się również specjalne mazidło, które pomaga na ostrogi piętowe oraz zmniejsza ból towarzyszący zapaleniu korzonków. Sprawdź również: 5 produktów (...) Z suszonych kwiatów bzu można przygotować napar,...

Ortopedia i reumatologia

Ostroga piętowa

. Ostrogi piętowe bardzo rzadko leczy się operacyjnie, ponieważ nie daje to lepszych efektów niż leczenie zachowawcze. Jednak w przypadku deformacji (...) biegnąca od guza piętowego...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Ostroga piętowa

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie rentgenowskie ostrogi piętowej; schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, który może nawet ograniczyć poruszanie się.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO)

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO) Odtwórz wideo

Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta, tłumaczy, jakie krzesła najlepiej sprawdzą się, gdy długo siedzimy za biurkiem. Wyjaśnia, jaką powinniśmy przyjąć postawę, by odciążyć kręgosłup i jak ważne jest odpowiednie ustawienie stóp. Zachęca też do wykorzystywania...

Ortopedia i reumatologia

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - objawy, leczenie

się ostrogi piętowe. Na skutek zmian w stawach krzyżowo-biodrowych dochodzi do postępującego ograniczenia ruchów kończynami dolnymi, w wyniku (...) stawów kręgosłupa początkowo skarżą się na postępujące osłabienie,...