Trwa ładowanie...

Jak oczyścić powietrze w domu i zminimalizować poziom zanieczyszczenia? Podpowiadamy

Smog przenika do mieszkań. Jeżeli poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz trzykrotnie przekracza normę - w domu to stężenie jest o połowę niższe
Smog przenika do mieszkań. Jeżeli poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz trzykrotnie przekracza normę - w domu to stężenie jest o połowę niższe (Getty Images)

Poziom smogu w polskich miastach znowu bije niechlubne rekordy. W tym tygodniu Kraków i Warszawa gościły już w pierwszej dziesiątce stu najbardziej zanieczyszczonych miast z całego świata. A mamy dopiero początek sezonu grzewczego. Eksperci podkreślają, że to okres, kiedy dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy chronić się przed smogiem w każdy możliwy sposób. Wiele osób zapomina, że na skutki smogu jesteśmy narażeni również w zamkniętych pomieszczeniach. Jak sobie z tym radzić?

spis treści

1. Krok po kroku wyniszcza organizm

"To kancerogen numer jeden" - tak o smogu mówią lekarze. Kolejne badania dają nowe dowody na jego katastrofalny wpływ na nasz organizm. Osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na nowotwory płuc, narządów miąższowych, mózgu, narządów rodnych u kobiet i pęcherza moczowego.

Zdaniem śląskich lekarzy problem dotyczy również dzieci. Onkolog dr Katarzyna Musioł zauważyła, że istnieje zależność między zachorowaniami na guzy mózgu wśród dzieci a stężeniem pyłów zawieszonych.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie - odc.2"

- Przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza - wyjaśniała lekarka podczas konferencji prasowej.

Smog wykańcza nie tylko płuca. Zwiększa ryzyko udarów mózgu i zawałów serca
Smog wykańcza nie tylko płuca. Zwiększa ryzyko udarów mózgu i zawałów serca (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University College London wyliczyli, że na każde pięć zgonów - jeden jest spowodowany przez zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem według rankingu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy w niektórych rejonach Polski smog utrzymuje się nawet przez 90 dni w roku.

- To ewidentnie skraca długość naszego życia, co więcej ten długofalowy wpływ to również nowotworzenie, czyli na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem pojawiają się nowotwory - podkreśla dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. Z wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w przypadku populacji Polski każdy z nas żyje o 10 miesięcy krócej - właśnie ze względu na poziom zanieczyszczenia powietrza.

2. Jak walczyć ze smogiem?

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z WP abcZdrowie podkreśla, że nie jesteśmy bezbronni w walce ze smogiem. W sezonie grzewczym powinniśmy się zaopatrzyć w zapas masek z filtrami: FFP2 lub FFP3 i nosić je na zewnątrz zawsze przy dużym natężeniu smogu.

Niestety zanieczyszczenie przenika też do naszych domów, szkół, czy biur. Eksperci przypominają, że przebywanie w zamkniętych pomieszczaniach nie oznacza, że automatycznie nie jesteśmy już narażeni na toksyczne działanie smogu. - Większość tych cząstek niestety wnika do naszych domów. Jeżeli poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz trzykrotnie przekracza normę, to w domu to stężenie jest z reguły o połowę niższe, ale jednak istotnie wpływa na jakość naszego zdrowia - wyjaśnia lekarz.

3. 5 sposobów na oczyszczenie powietrza w domu

Jest kilka sprawdzonych metod, które pomogą poprawić jakość powietrza w naszych domach.

  • Zielone rośliny

Niezawodnym sposobem są domowe rośliny, które wychwytują kurz oraz pochłaniają szkodliwe substancje, w tym formaldehyd, benzen i aceton. Rośliny sprawią również, że powietrze będzie mniej suche. To szczególnie istotne w sezonie grzewczym, kiedy centralne ogrzewanie powoduje spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach, prowadząc m.in. do wysuszenia śluzówek dróg oddechowych.

Rośliny, które pomogą walczyć z zanieczyszczeniem powietrza:

  • skrzydłokwiat,
  • wężownica,
  • dracena,
  • paprotka,
  • figowiec,
  • filodendron,
  • gerbera,
  • chryzantema,
  • bluszcz.

Specjaliści wskazują, że wystarczy trzy do sześciu roślin, by poprawić jakość powietrza w mieszkaniu.

Oczyszczacz powietrza

Drugim, skutecznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w urządzenie elektryczne ze specjalnym filtrem. Oczyszczacze przepuszczają powietrze przez filtry, które na bieżąco wychwytują i zatrzymują większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Przed zakupem warto określić, jaką powierzchnie chcemy oczyszczać. Kluczowe, żeby sprzęt był dostosowany do wielkości mieszkania, czy domu. W przypadku niewielkich metraży (do 30 m2) wystarczą urządzenia o wydajności ok. 200 m³/h, w przypadku większych przestrzeni - trzeba już sięgnąć po sprzęt o większej wydajności.

Nawilżanie powietrza

Ogrzewanie powoduje, że jesienią i zimą powietrze w naszych domach staje się bardzo suche. U wielu osób automatycznie pojawiają się problemy ze skórą, która staje się szorstka, sucha, często swędzi i piecze. W okresie grzewczym bardzo ważne jest regularne nawilżanie pomieszczeń. Najlepiej sięgnąć po urządzenia automatyczne.

Częste odkurzanie i wycieranie kurzy

To cenny argument dla wszystkich, którzy przywiązują dużą wagę do czystości pomieszczeń. Badania potwierdzają, że w sezonie grzewczym częste wycieranie kurzu i odkurzanie pomieszczeń jest niezbędne. To prosty sposób na usunięcie szkodliwych substancji, które już "osiadły". Najlepsze efekty osiągniemy, jeżeli po odkurzeniu dodatkowo wytrzemy podłogę ma mokro. Duże cząsteczki gromadzą się na podłodze, jeżeli nie zostaną usunięte - ponownie znajdą się w powietrzu.

Wietrzenie i dobra wentylacja mieszkania

Bardzo ważne jest regularne wietrzenie mieszkań, oczywiście nie wtedy, kiedy stacje pomiarowe wskazują na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Najlepszym rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowym jest pełne otwarcie okien na oścież we wszystkich pomieszczeniach, na nie dłużej niż 10-15 minut. Co sezon warto też sprawdzić systemy wentylacyjne zamontowane w łazience i kuchni.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze