Trwa ładowanie...

Jak uniknąć zawału serca?

Avatar placeholder
09.10.2018 12:14
Jak uniknąć zawału serca?
Jak uniknąć zawału serca?

Zdrowe serce to podstawa długiego życia. Wszyscy o tym wiemy, ale nie wszyscy o nie dbamy. Pierwsza refleksja pojawia się dopiero, gdy wydarzy się coś złego: odczuwamy bóle w klatce piersiowej, kłucie serca, duszności albo dojdzie do zawału serca. Wtedy może być za późno na profilaktykę. Lepiej już teraz zacząć dbać o swoje serce, by móc cieszyć się długim zdrowiem i życiem. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wspomogą dbanie o serce.

spis treści

1. Czynniki ryzyka chorób serca

Młodzi ludzie często uważają, że są bardzo wytrzymali, a choroby ich nie dotyczą. Niestety, dzisiejszy styl życia nie sprzyja sercu. Stres, zła dieta, przejadanie się, brak ruchu, alkohol i papierosy nie rokują dobrze. W młodości możemy nie odczuwać ich negatywnych skutków, ale w starszym wieku odbije się to nam na zdrowiu.

Prawdą jest, że choroby serca pojawiają się wraz z wiekiem. Starość ma swoje prawa. Jednak patrząc na ich powody, to bardzo często wiążą się one ze złym stylem życia. Choroby serca w Stanach Zjednoczonych stanowią główną przyczynę śmierci. W 2007 roku zdiagnozowano je u ponad 26 milionów Amerykanów. Większość przypadków związana była ze złym stylem życia. W Polsce statystyki są równie zatrważające. Choroby serca odpowiadają za połowę zgonów. Co do nich prowadzi? Między innymi zła dieta, nadwaga i otyłość, stres, brak ruchu, zaburzenia snu i niepokój. Na szczęście te zachowania możemy zmienić.

2. Jak zachować zdrowe serce w wieku dojrzałym?

Kryzys wieku średniego przynosi zmiany w myśleniu o własnej osobie. Wyłącza się poczucie nieśmiertelności. Często pojawiają się wtedy: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, blaszki miażdżycowe. Co możesz wtedy zrobić, by mieć zdrowe serce? Przede wszystkim – regularne badania. Pomogą one szybko zdiagnozować pojawiające się choroby. Ponadto zdrowa dieta to zdrowe serce, dlatego warto ją stosować. Wskazane są także: aktywność fizyczna, ograniczenie cukru i soli w diecie, rzucenie palenia, ograniczanie alkoholu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Emerytura przynosi zwykle ze sobą spowolnienie trybu życia. Mimo tego w tym okresie warto również być aktywnym fizycznie. Wolniejszy metabolizm nakazuje także zmniejszenie ilości zjadanych kalorii. Uprawiając sport, należy robić to z rozwagą. Wiek przynosi pewne ograniczenia więc silny, męczący trening może nie być odpowiedni.

Choroby serca pojawiają się częściej po 65. roku życia. Zawał mięśnia sercowegotakże staje się większym zagrożeniem. W tym wieku warto także zadbać o zdrową dietę. Wiele samotnych osób przestaje widzieć sens gotowania tylko dla siebie albo jeżdżenia po mieście, by kupić zdrową żywność. Jednak zbilansowana dieta jest niezbędna, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Po osiemdziesiątce układ pokarmowy zwalnia. Zmniejsza się wchłanianie składników odżywczych. Konieczne może być dostarczanie wapnia, żelaza, białka, witamin w diecie. Warto korzystać wtedy z suplementów diety i wzbogacić codzienny jadłospis o większe ilości chudego mięsa, ryb, fasoli, roślin strączkowych i drobiu. Można stosować specjalnie ułożone diety dla seniorów.

3. Zdrowe serce po osiemdziesiątce

Żyjemy coraz dłużej. 80, 90, a nawet 100 lat – to już nie jest zaskoczenie. Ważne jest, by w tym wieku długo pozostać niezależnym i mobilnym. Sprawność psychiczna odgrywa tu kluczową rolę. Dlatego konieczne jest bycie aktywnym i angażowanie się w życie rodziny. Przecież nasza rodzina nas potrzebuje!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze