Co widać w oczach dziecka?
Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że oczy to zwierciadło duszy. Ostatnio okazało się, że oczy mogą dostarczyć również innych informacji. Najnowsze badania australijskich naukowców wykazały bowiem, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorem, mają zwężone tętnice w oczach, co może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia w przyszłości chorób serca. Jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed poważnymi problemami zdrowotnymi, upewnij się, że w ciągu dnia jest aktywne fizycznie.
1. Badania nad wzrokiem
W badaniu uczestniczyło około 1500 dzieci w wieku 6-7 lat z Sydney w Australii. Rodzice badanych dzieci wypełniali kwestionariusze, które miały na celu ustalenie, ile czasu maluchy spędzają przed telewizorem lub komputerem, a ile na aktywności fizycznej. Badacze wykonali także zdjęcia tylnej strony oczu dzieci. W ten sposób mogli ocenić szerokość naczyń krwionośnych siatkówki. Okazało się, że dzieci spędzały średnio niemal 2 godziny dziennie przed telewizorem lub komputerem, a zaledwie 36 minut w ruchu. Maluchy, które spędzały najwięcej czasu na oglądaniu telewizji lub korzystaniu z komputera, miały najwęższe tętnice w oczach. Natomiast dzieci, które spędzały aktywnie najwięcej czasu, miały wyraźnie szersze naczynia krwionośne. Wcześniejsze badania u osób dorosłych sugerują, że zwężone tętnice w oczach wskazują na podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ naczynia krwionośne są częścią układu krwionośnego w mózgu i reagują na stres oraz choroby. Poprzez analizę zdjęć naczyń krwionośnych siatkówki naukowcy byli w stanie przewidzieć, czy dana osoba będzie miała problemy z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca. Także w przypadku dzieci wyniki badań są porażające – siedzący tryb życia nawet we wczesnym ich okresie może mieć wpływ na stan naczyń krwionośnych i zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą potwierdzić te odkrycia.
2. Jak uchronić dziecko przed chorobami sercowo-naczyniowymi?
Najprostszym sposobem na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych w dalszym okresie życia jest wyrobienie właściwych nawyków już we wczesnym okresie dzieciństwa. Wiele zależy od rodziców, którzy powinni motywować dzieci do aktywności fizycznej. Jednocześnie warto kontrolować czas, jaki maluch spędza przed telewizorem lub przed komputerem. Nie sposób tego dokonać, jeśli rodzice sami są mało aktywni i najchętniej wypoczywają, oglądając telewizję lub korzystając z Internetu. Tylko poprzez dawanie dobrego przykładu można wpoić dziecku zasady zdrowego stylu życia. Jeżeli preferujesz siedzący tryb życia, ale chciałabyś coś zmienić, pamiętaj, by robić to stopniowo. W ten sposób twój organizm przyzwyczai się do aktywności, a ty nie zniechęcisz się przy pierwszych bólach mięśni. Dobrym pomysłem jest aktywne spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem. Możecie wybrać się na przejażdżkę rowerem lub przynajmniej na spacer.
Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia nie jest zdrowy. Jeśli chcesz, by twoje dziecko uniknęło chorób sercowo-naczyniowych, pamiętaj o tym, by ograniczać czas, jaki spędza na oglądaniu telewizji lub surfowaniu w Internecie, na rzecz aktywności fizycznej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.