Trwa ładowanie...

Jaki wpływ ma legalizacja medycznej marihuany na dzieci i młodzież?

Przeprowadzono badania, które miały na celu ocenę tego, czy dzieci i młodzież zamieszkująca w miejscach, gdzie marihuana jest zalegalizowana, są bardziej zagrożone na uzależnienia poprzez większy dostęp.

Wyniki badań generalnie sugerują, że nie jest tak.  Jednak badania wykazały również, że osoby po 25 roku życia paliły marihuanę częściej i w większych ilościach po tym, jak prawo weszło w życie.

„Zaobserwowano wzrost używania marihuany i zwiększenie jej dostępności po uchwaleiu przepisów wśród osób dorosłych w wieku 26 lat i więcej” - powiedział główny autor badania dr Silvia Martins.

Medyczna marihuana jest już zalegalizowana w 10 miejscach, jednak nie ma to wpływu na większe spożywanie jej przez dzieci i młodzież
Medyczna marihuana jest już zalegalizowana w 10 miejscach, jednak nie ma to wpływu na większe spożywanie jej przez dzieci i młodzież (123RF)

„Prawo wydaje się jak na razie działać zgodnie z oczekiwaniami z małymi niezamierzonymi  konsekwencjami wśród młodzieży i młodych osób" - dodała Martins, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Publicznej Szkoły Zdrowia w Nowym Jorku.

„Były obawy, że po wprowadzeniu prawa pozwalającego na używanie medycznej marihuany, stanie się ona łatwiej dostępna, a to mogłoby spowodować używanie jej do celów rozrywkowych przez młodzież i dorosłych” – zauważyła Martins. Dodała także, że lekarze, naukowcy i badacze również niepokoili się tym faktem.

ZOBACZ TAKŻE:

Zastosowanie medycznej marihuany

Autorzy badania dokonali przeglądu wyników badań krajowych rocznych wykonanych w latach 2004 i 2013. Badania objęły ponad 53,800 ludzi w wieku powyżej 12 lat.

Naukowcy chcieli zrozumieć, jak używanie marihuany zmieniło się w 10 państwach, które przyjęły i zaakceptowały przepisy umożliwiające medycznego zastosowania marihuany od 2005-2013 roku. Miejsca, w których medyczna marihuana została zalegalizowana to: Stan Arizona, Stan Connecticut, Stan Delaware, Stan Illinois, Stan Massachusetts, Stan Michigan, Stan New Hampshire, Stan New Jersey, Nowy Meksyk i Wyspa Rhode.

Badanie wykazało, że wprowadzenie prawa nie wpłynęło na zmianę używania marihuany wśród osób poniżej 26 lat.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

„Dla osób młodszych pozyskanie marihuany stanowi trudność, ponieważ medyczna marihuana jest wskazywana do leczenia dolegliwości, które zazwyczaj występują u osób starszych” – mówi Martins.

Jednak pewien odsetek osób w wieku 26 – 39 lat, okazało się zażywa większe ilości marihuany. Był to wzrost o 1 procent. U osób w wieku od 40 do 64 lat, procent zażywania marihuany wzrósł z 4,5 na 6 procent.

Tylko niewielka liczba osób w wieku powyżej 65 lat zażywała marihuanę, ale nawet ten odsetek wzrósł w momencie wejścia w życie prawa.

Dr Joseph Sakai, profesor psychiatrii na Universytecie w Kolorado, który bada stosowanie narkotyków, powiedział, że trudne do zbadania są skutki, jakie wniosło ze sobą wejście w życie prawa dotyczącego zalegalizowania marihuany.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Nawet jeśli prawo jest na swoim miejscu, różne czynniki, takie jak polityka federalnego może uniemożliwić innym osobom korzystanie z niego od razu, dodał dr Sakai.

„Jeśli prawdą jest, że zażywanie marihuany rośnie wśród osób dorosłych w tych miejscach, to będzie interesujące zobaczyć, czy nie ma to żadnego wpływu na środowisko wychowywania dzieci w tych rodzinach" - powiedział Sakai.

„Czy rodzice będą bezpiecznie przechowywać marihuanę czy też zostawić ją w domu w widocznym miejscu zapewniając łatwiejszy dostęp dla dzieci? Wiele było już przypadków przypadkowego zjedzenia czegoś, co wyglądało jak cukierek a skończyło się na izbie przyjęć” – dodaje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza