Jaki wpływ ma legalizacja medycznej marihuany na dzieci i młodzież?

Przeprowadzono badania, które miały na celu ocenę tego, czy dzieci i młodzież zamieszkująca w miejscach, gdzie marihuana jest zalegalizowana, są bardziej zagrożone na uzależnienia poprzez większy dostęp.

Wyniki badań generalnie sugerują, że nie jest tak.  Jednak badania wykazały również, że osoby po 25 roku życia paliły marihuanę częściej i w większych ilościach po tym, jak prawo weszło w życie.

„Zaobserwowano wzrost używania marihuany i zwiększenie jej dostępności po uchwaleiu przepisów wśród osób dorosłych w wieku 26 lat i więcej” - powiedział główny autor badania dr Silvia Martins.

„Prawo wydaje się jak na razie działać zgodnie z oczekiwaniami z małymi niezamierzonymi  konsekwencjami wśród młodzieży i młodych osób" - dodała Martins, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Publicznej Szkoły Zdrowia w Nowym Jorku.

„Były obawy, że po wprowadzeniu prawa pozwalającego na używanie medycznej marihuany, stanie się ona łatwiej dostępna, a to mogłoby spowodować używanie jej do celów rozrywkowych przez młodzież i dorosłych” – zauważyła Martins. Dodała także, że lekarze, naukowcy i badacze również niepokoili się tym faktem.

Autorzy badania dokonali przeglądu wyników badań krajowych rocznych wykonanych w latach 2004 i 2013. Badania objęły ponad 53,800 ludzi w wieku powyżej 12 lat.

Naukowcy chcieli zrozumieć, jak używanie marihuany zmieniło się w 10 państwach, które przyjęły i zaakceptowały przepisy umożliwiające medycznego zastosowania marihuany od 2005-2013 roku. Miejsca, w których medyczna marihuana została zalegalizowana to: Stan Arizona, Stan Connecticut, Stan Delaware, Stan Illinois, Stan Massachusetts, Stan Michigan, Stan New Hampshire, Stan New Jersey, Nowy Meksyk i Wyspa Rhode.

Badanie wykazało, że wprowadzenie prawa nie wpłynęło na zmianę używania marihuany wśród osób poniżej 26 lat.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana w młodzieńczych latach. Angelina przyznaje,...

„Dla osób młodszych pozyskanie marihuany stanowi trudność, ponieważ medyczna marihuana jest wskazywana do leczenia dolegliwości, które zazwyczaj występują u osób starszych” – mówi Martins.

Jednak pewien odsetek osób w wieku 26 – 39 lat, okazało się zażywa większe ilości marihuany. Był to wzrost o 1 procent. U osób w wieku od 40 do 64 lat, procent zażywania marihuany wzrósł z 4,5 na 6 procent.

Tylko niewielka liczba osób w wieku powyżej 65 lat zażywała marihuanę, ale nawet ten odsetek wzrósł w momencie wejścia w życie prawa.

Dr Joseph Sakai, profesor psychiatrii na Universytecie w Kolorado, który bada stosowanie narkotyków, powiedział, że trudne do zbadania są skutki, jakie wniosło ze sobą wejście w życie prawa dotyczącego zalegalizowania marihuany.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał medyczny tej rośliny i korzyści z jej legalizacji....

Nawet jeśli prawo jest na swoim miejscu, różne czynniki, takie jak polityka federalnego może uniemożliwić innym osobom korzystanie z niego od razu, dodał dr Sakai.

„Jeśli prawdą jest, że zażywanie marihuany rośnie wśród osób dorosłych w tych miejscach, to będzie interesujące zobaczyć, czy nie ma to żadnego wpływu na środowisko wychowywania dzieci w tych rodzinach" - powiedział Sakai.

„Czy rodzice będą bezpiecznie przechowywać marihuanę czy też zostawić ją w domu w widocznym miejscu zapewniając łatwiejszy dostęp dla dzieci? Wiele było już przypadków przypadkowego zjedzenia czegoś, co wyglądało jak cukierek a skończyło się na izbie przyjęć” – dodaje.

Natalia Kulik, 12 miesięcy temu

Leki i suplementy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - leki i suplementy
Właściwości ziół

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

potencjał medyczny tej rośliny i korzyści z jej legalizacji. Okazuje się bowiem, że w stanach, w których dopuszczono zakup marihuany w aptece, spadła liczba (...) . Legalizacja marihuany...

Decyzja o rodzicielstwie

W jaki sposób przedłużyć płodność?

W jaki sposób przedłużyć płodność?

, gdy przychodzi na to właściwy czas, pojawiają się trudności z poczęciem dziecka. Warto znać metody, które umożliwiają zachowanie płodności na długie (...) lata. Zajście w ciążę wcale nie takie proste Najczęstszym nieporozumieniem jest...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka (WIDEO)

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak żołądka jest chorobą, która może pojawić się na wskutek złego sposobu odżywiania. Do takich wniosków doszli badacze, którzy analizowali jaki (...) wpływ ma dieta na epidemiologię tej zdrowotnej dolegliwości. Częstość...

Nerwica i lęki

Leczenie depresji u dzieci (WIDEO)

Leczenie depresji u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja u dzieci jest poważnym problemem zdrowotnym i psychicznym. U osób w wieku szkolnym rzadko występują objawy stanów depresyjnych (...) , które są zauważalne u dorosłych. Typowe zachowania u dzieci z zaburzeniami...

Problemy z seksem

Narkotyki i seks (WIDEO)

Narkotyki i seks (WIDEO) Odtwórz wideo

ze zbliżeniem i zapomnieć o swoich kompleksach. Niestety, pozytywny wpływ narkotyków na życie intymne to tylko złudzenie, gdyż w ostatecznym rozrachunku (...) przyjmowanie narkotyków zawsze ma negatywny wpływ na funkcjonowanie...

Urojenia

Depresja: urojenia (WIDEO)

Depresja: urojenia (WIDEO) Odtwórz wideo

procesów zachodzących w ciele człowieka. Choroba dotyka nie tylko dorosłych, ale młodzież i dzieci. Leczenie polega na postawieniu diagnozy oceniającej