Trwa ładowanie...

Jakie powikłania kardiologiczne może wywołać COVID-19? Wyjaśnia dr Michał Chudzik (WIDEO)

Avatar placeholder
03.06.2021 18:21

Jak przechorowanie COVID-19 może wpłynąć na nasze serce? Na to pytanie odpowiedział gość programu WP "Newsroom" dr Michał Chudzik, specjalista w zakresie kardiologii, który prowadzi w Łodzi badania nad powikłaniami po COVID-19.

- U pacjentów, którzy przeszli COVID-19 spotykam najczęściej dwa problemy. Pierwszy to odczyn zapalny w sercu. To powikłanie dotyczy dużej grupy chorych - skomentował kardiolog. - Dobra wiadomość jest taka, że zapalenie mięśnia sercowego nie powoduje niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca, które mogłyby spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów - dodał.

Jak podkreślił dr Chudzik, u części osób dochodzi do uszkodzenia serca. Może to dotyczyć nawet 6-8 proc. przebadanych pacjentów. Na szczęście uszkodzenia te, choć wymagają leczenia farmakologicznego, nie są rozległe.

Drugim najczęstszym powikłaniem jest problemem nadciśnienia u ozdrowieńców. - Osoby, które wcześniej miały prawidłowe ciśnienie zauważają, że taki problem pojawił się po przechorowaniu COVID-19 - zauważył dr Chudzik.

Innym problemem, z którym boryka się część ozdrowieńców to powikłania zakrzepowo-zatorowe. - Zakrzepy jako powikłanie, szczególnie u pacjentów po domowym przebiegu COVID-19, nie występują tak często jak u pacjentów, którzy byli hospitalizowani - wyjaśnił dr Chudzik.

Ekspert również podkreślił, że ogólnie pacjenci, którzy przeszli COVID-19 w domowych warunkach nie wymagali pilnych kardiologicznych interwencji. - Są to dobre informacje. Jednak nie wolno lekceważyć zmian zapalnych w sercu, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do istotnych uszkodzeń - powiedział ekspert. - Jak zawsze po ciężkiej infekcji musi być okres regeneracji - dodał.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze