Jakiej wody najlepiej używać do mycia dłoni? Badania dały odpowiedź!

Po przeczytaniu tego tekstu, przestaniesz się już zastanawiać podczas każdego mycia rąk, czy rzeczywiście zarazki zostały z nich usunięte. W Uniwersytecie Rutgersa przeprowadzono badania, które rzuciły nowe światło na temat tej czynności.

(123rf.com/)

Badania naukowców jasno określiły, że mycie rąk około 10 sekund w zimnej wodzie, z użyciem mydła jest tak samo skuteczne jak użycie do tej czynności ciepłej wody.

W zrealizowanym przez nich eksperymencie wzięło udział 21 osób, trwał on 6 miesięcy. Każdy z uczestników pokrywał swoje dłonie nieszkodliwymi bakteriami na potrzeby badań. Następnie naukowcy poprosili ich o mycie dłoni w wodzie o temperaturze 15 stopni, 26 stopni oraz 38 stopni Celsjusza.

Sprawdź, jak Polacy dbają o czystość rąk!

Zobacz film: "Sonda - jak Polacy dbają o czystość rąk"

Naukowcy po przeanalizowaniu wyników eksperymentu doszli do wniosku, że temperatura nie ma znaczenia, ważne, aby do umycia rak użyć najzwyklejszego mydła i wody. Donald Shaffner, jeden z autorów badań, stwierdził że umycie dłoni nie wpływa pozytywnie jedynie na kwestie higieny osobistej, lecz również oddziałuje na poziom zużycia energii.

W swoim oświadczeniu Shaffner wskazał, że zimna woda powoduje u nas zatrzymanie większej ilości energii niż ciepła użyta do mycia. Agencja Żywności i Leków (amerykańska instytucja) obecnie zaleca, aby woda używana do mycia dłoni miała temperaturę bliską 38 stopni Celsjusza.

Shaffner na koniec dodał, że stosowane obecnie zalecenia i rozwiązania dotyczące kwestii mycia rąk powinny być zrewidowane. Nie ma przecież sensu, abyśmy tracili dodatkową energię, jeżeli wcale nie musimy tego robić.

Zobacz także:

Bez względu na to, czy wyniki tych badań zmienią w niedługim czasie obowiązujące reguły i zalecenia w kwestii mycia dłoni, jedno na pewno pozostanie niezmienne.

Pamiętajmy o częstym myciu rąk!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy