Trwa ładowanie...

Częste jedzenie frytek a konsekwencje dla zdrowia

Badania na całym świecie skupiają się coraz częściej na ryzyku związanym ze spożywaniem określonej żywności. Ostatnio takim obiektem stały się popularne i lubiane przez wielu frytki.

1. Unikaj frytek

Badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" miało na celu zbadanie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie smażonych ziemniaków. Objęło ono zarówno tradycyjne frytki, smażone ziemniaki w plasterkach, frytki spiralki i o różnych fakturach, placki ziemniaczane, tzw. tater tots (smażone w głębokim tłuszczu panierowane kulki z masy ziemniaczanej z serem cheddar), tzw. łódeczki, jak i frytki bejgijskie.

Naukowcy odkryli, że spożywanie smażonych ziemniaków w jakiejkolwiek postaci przynajmniej dwa razy w tygodniu, może być związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu.

Jedząc frytki przynajmniej dwa razy w tygodniu narażamy się na większe ryzyko zgonu
Jedząc frytki przynajmniej dwa razy w tygodniu narażamy się na większe ryzyko zgonu (123rf)

Uczestnikami badania było 4 400 dorosłych osób w wieku od 45 do 79 lat. Ich spożycie ziemniaków w różnej formie było obserwowane przez okres 8 lat. Pod koniec badania zmarło 236 osób.

Zdaniem naukowców spożywanie smażonych ziemniaków przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci. Jednak warto podkreślić, że to nie ziemniaki stanowiły główną przyczynę większego ryzyka zgonu, tylko sposób ich przygotowania. Naukowcy zaznaczają bowiem, że ziemniaki gotowane, pieczone lub puree ziemniaczane nie stanowiły już zagrożenia.

Niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia są wyłącznie smażone ziemniaki, a im bardziej chrupiące, tym bardziej zabójcze. Naukowcy ostrzegają też, że warzywa w takiej formie nie są w stanie zastąpić codzienniej porcji warzyw, jaką powinniśmy zjadać. Mają również świadomość, że tych ostrzeżeń nie wezmą pod uwagę osoby, które uwielbiają frytki, ale jedzą je okazjonalnie, choć w dużych ilościach.

Należy jednak pamiętać, że jeśli nasza dieta w dużej części opiera się na fast foodach, a frytki często pojawiają się na obiad lub jako dodatek do lunchu, mogą stanowić zagrożenie.

Co stoi za zwiększonym ryzykiem zgonu? Większość frytek zawiera dużo soli i tłuszczu, które mają zły wpływ na stan naszego organizmu. Jest również możliwe, że dorośli, którzy konsekwentnie wybierają frytki jako dodatek do posiłku, mogą dostarczać również mniej substancji odżywczych z jedzeniem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

O tym, że smażenie jest niezdrowe, wiadomo już od dawna. Szkodliwe substancje, które powstają w czasie tego procesu, wpływają również na smak i chrupkość jedzenia, co sprawia, że tak chętnie sięgamy po smażone potrawy.

Pamiętajmy, że smażenie powoduje zmiany zarówno w oleju, jak i smażonych produktach. W czasie smażenia tłuszcz zaczyna się utleniać, a w produktach powstają rakotwórcze furany. Ponadto smażenie jest przyczyną takich chorób jak miażdżyca, czy choroba Alzheimera. Dlatego warto zawsze wybierać inne sposoby przygotowania potraw, a nasze zdrowie i figura zyska, gdy będziemy sięgać po produkty gotowane lub pieczone.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.