Częste jedzenie frytek a konsekwencje dla zdrowia
Badania na całym świecie skupiają się coraz częściej na ryzyku związanym ze spożywaniem określonej żywności. Ostatnio takim obiektem stały się popularne i lubiane przez wielu frytki.
1. Unikaj frytek
Badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" miało na celu zbadanie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie smażonych ziemniaków. Objęło ono zarówno tradycyjne frytki, smażone ziemniaki w plasterkach, frytki spiralki i o różnych fakturach, placki ziemniaczane, tzw. tater tots (smażone w głębokim tłuszczu panierowane kulki z masy ziemniaczanej z serem cheddar), tzw. łódeczki, jak i frytki bejgijskie.
Naukowcy odkryli, że spożywanie smażonych ziemniaków w jakiejkolwiek postaci przynajmniej dwa razy w tygodniu, może być związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu.
Uczestnikami badania było 4 400 dorosłych osób w wieku od 45 do 79 lat. Ich spożycie ziemniaków w różnej formie było obserwowane przez okres 8 lat. Pod koniec badania zmarło 236 osób.
Zdaniem naukowców spożywanie smażonych ziemniaków przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci. Jednak warto podkreślić, że to nie ziemniaki stanowiły główną przyczynę większego ryzyka zgonu, tylko sposób ich przygotowania. Naukowcy zaznaczają bowiem, że ziemniaki gotowane, pieczone lub puree ziemniaczane nie stanowiły już zagrożenia.
Niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia są wyłącznie smażone ziemniaki, a im bardziej chrupiące, tym bardziej zabójcze. Naukowcy ostrzegają też, że warzywa w takiej formie nie są w stanie zastąpić codzienniej porcji warzyw, jaką powinniśmy zjadać. Mają również świadomość, że tych ostrzeżeń nie wezmą pod uwagę osoby, które uwielbiają frytki, ale jedzą je okazjonalnie, choć w dużych ilościach.
Należy jednak pamiętać, że jeśli nasza dieta w dużej części opiera się na fast foodach, a frytki często pojawiają się na obiad lub jako dodatek do lunchu, mogą stanowić zagrożenie.
Co stoi za zwiększonym ryzykiem zgonu? Większość frytek zawiera dużo soli i tłuszczu, które mają zły wpływ na stan naszego organizmu. Jest również możliwe, że dorośli, którzy konsekwentnie wybierają frytki jako dodatek do posiłku, mogą dostarczać również mniej substancji odżywczych z jedzeniem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy raz w tygodniu mogę jeść fast foody i pić alkohol, jeśli jestem na diecie? - odpowiada mgr Aneta Kościołek
- Jak ograniczyć napady głodu i objadanie się frytkami? - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska
- Jakie produkty zaliczają się do zdrowego jedzenia? - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska
O tym, że smażenie jest niezdrowe, wiadomo już od dawna. Szkodliwe substancje, które powstają w czasie tego procesu, wpływają również na smak i chrupkość jedzenia, co sprawia, że tak chętnie sięgamy po smażone potrawy.
Pamiętajmy, że smażenie powoduje zmiany zarówno w oleju, jak i smażonych produktach. W czasie smażenia tłuszcz zaczyna się utleniać, a w produktach powstają rakotwórcze furany. Ponadto smażenie jest przyczyną takich chorób jak miażdżyca, czy choroba Alzheimera. Dlatego warto zawsze wybierać inne sposoby przygotowania potraw, a nasze zdrowie i figura zyska, gdy będziemy sięgać po produkty gotowane lub pieczone.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.