Jedzenie zielonych warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia jaskry o 30 proc.
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie żyje obecnie ok. 7 milionów osób, które straciły wzrok z powodu jaskry. Schorzenie to jest o tyle niebezpieczne, że przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo. 80 proc. chorych nawet nie wie, że choruje. Ale jak donoszą Amerykanie – nie jesteśmy bezbronni wobec choroby. Wystarczy, że do codziennej diety włączymy zielone warzywa liściaste.
1. Zielone warzywa poprawiają wzrok
Czy wiesz, dlaczego nasze oczy „nie lubią” zimy? Ponieważ większość czasu przebywamy w pomieszczeniach. Klimatyzacja, kaloryfery, komputery, sztuczne światło – to bardzo szkodzi oczom.
Nie na wszystko mamy wpływ, jednak, aby nie dopuścić do chorób oczu, warto zadbać o dietę bogatą w naturalne przeciwutleniacze i azotany.
Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali dietę i ocenili wzrok ok. 105 tys. osób (głównie kobiet) na przestrzeni prawie 30 lat. Uczestników podzielono na pięć grup na podstawie różnych poziomów spożycia zielonych warzyw liściastych.
Co 2 lata kontrolnie sprawdzano wzrok uczestników eksperymentu. U 1483 osób zdiagnozowano jaskrę, która nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Schorzenie występowało głównie u osób, które jadły najmniej zielonych warzyw.
– Osoby, które spożywały najwięcej warzyw liściastych, miały od 20 do 30 proc. niższe ryzyko jaskry. Ta choroba to upośledzenie przepływu krwi do nerwu wzrokowego. Ważnym czynnikiem regulującym przepływ krwi do oka jest substancja o nazwie tlenek azotu. Podczas spożywania większej ilości zielonych warzyw liściastych, poziom tlenku azotu w organizmie wzrasta – powiedział główny autor badania Jae Kang, profesor z Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School.
Badania wykazały, że osoby jedzące najwięcej zielonych warzyw były najmniej narażone na rozwój jaskry. Ponadto u osób, które chorują na tę chorobę, osłabiona jest produkcja tlenku azotu.
Wpływa on na wiele funkcji fizjologicznych, np. krążenie krwi, przekazywanie impulsów nerwowych, ciśnienie, a także zapewnia mężczyznom lepszą sprawność seksualną.
Dlaczego jedzenie zielonych warzyw jest tak ważne? Otóż są one źródłem naturalnych azotanów, które w organizmie zamieniane są właśnie na tlenek azotu.
Tym samym zielone warzywa wspomagają pracę mózgu, zmniejszają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i zapobiegają depresji. Dołączając do tego najnowsze odkrycie Amerykanów dotyczące ich zbawiennego wpływu na jaskrę, nie mamy już wątpliwości, że warto włączyć zielone warzywa do diety.
Które z nich pozwolą ochronić nasz wzrok?
Szpinak, kapusta, seler, brokuły, sałata, groszek i brukselka – to one naszpikowane są antyoksydantami (chroniącymi komórki ciała przed przedwczesnym starzeniem się) i związkami, które ochronią nasze oczy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.