Jonoforeza – zastosowanie, wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu, postępowanie po zabiegu

Jonoforeza to zabieg, który polega na wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry siłami pola elektrycznego (za pomocą prądu stałego – galwanicznego). Zabieg jonoforezy jest bardzo pomocny w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa, a także różnych stanach zapalnych. Kto powinien się zdecydować na jonoforezę?

Jonoforeza - zastosowanie

Jonoforeza kosmetyczna to bardzo krótki zabieg i trwa zwykle około 10 minut, a jego efekt jest zależny od rodzaju użytych substancji, ich stężenia oraz przeznaczenia, a także od ilości wykonanych zabiegów jonoforezy (zwykle konieczna jest seria ok. 10-15 zabiegów).

Samo działanie prądu ma również znaczenie – przyczynia się do powstawania dużej ilości ciepła w tkankach, poprawy krążenia, co ma odżywczy wpływ na komórki oraz działa przeciwzapalnie.

W zależności od tego, jaka elektroda jest elektrodą czynną w czasie jonoforezy, możemy samym prądem działać na poprawę napięcia mięśni lub wpływać na stan skóry z rumieniem, suchą skórą, widocznymi porami. W kosmetyce wykorzystuje się najczęściej jony miedzi, wapnia i cynku. Jonoforezę można wykonać na wiele sposobów.

Rozróżnia się jonoforezę labilną i stabilną, miejscową i ogólną. W kosmetyce najczęściej stosuje się jonoforezę labilną, czyli ruchomą, w trakcie której elektrody czynne i bierne zmieniają względem siebie położenie. W jonoforezie stabilnej, czyli nieruchomej, wykorzystuje się specjalną elektrodę, zwaną półmaską.

Obie elektrody układa się na wcześniej przygotowanym podkładzie. Elektroda czynna ułożona jest na podkładzie zanurzonym w wodzie z dodatkiem leku, który wprowadza się do skóry, zaś elektroda bierna – w samej wodzie.

Zabieg kosmetyczny wykonuje się w 10-20 seriach seansów, codziennie lub co drugi dzień. Natężenie prądu jest takie, że odczucia towarzyszące zabiegowi przypominają mrowienie. Jonoforeza w kosmetyce ma zastosowanie w leczeniu:

Jonoforeza - wskazania

Jonoforeza powinna zostać wykonana, gdy pacjent skarży się na następujące dolegliwości:

Jonoforeza - przeciwwskazania

Jonoforeza nie powinna być przeprowadzana w określonych sytuacjach. Przeciwwskazaniem do jonoforezy są:

Nowatorskie zabiegi medyczne w 2016 roku w Polsce

Postęp w medycynie to nie tylko nowe leki, technologie, a przede wszystkim zabiegi, które ratują życie, poprawiają jego komfort, przywracają zdrowie. Media...

Jonoforeza – opis zabiegu

Jonoforeza wykorzystuje prąd o stałym natężeniu. Pierwsze wzmianki o próbach wykorzystania elektryczności w celach leczniczych pochodzą już ze starożytności. Początki tej dziedziny sięgają XVIII wieku. Założeniem fizjoterapii jest twierdzenie, że określony bodziec wywołuje w organizmie określoną reakcję.

Celem jonoforezy jest dostarczenie skórze specjalnych substancji czynnych do głębszych warstw. Ich ilość zależy od natężenia prądu, wielkości elektrod oraz długości zabiegu jonoforezy. W trakcie jonoforezy wykorzystuje się działanie prądu stałego. Jony wprowadzane do skóry w czasie jonoforezy gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej, stąd zostają odprowadzone z prądem krwi w głąb ustroju.

Substancje wnikają na różną głębokość w zależności od ruchliwości jonów. Duże są mało ruchliwe i wnikają płytko - od 0,06 do 0,6 mm, te mniejsze ok. 2,4-5,4 mm.

Jonoforeza ma być przyjemnym mrowieniem. Czas trwania jonoforezy oraz natężenie użytego prądu mają wpływ na to, ile czynnej substancji zostanie wprowadzone do skóry.

Jonoforeza - postępowanie po zabiegu

Czasami po zabiegu jonoforezy mogą pojawić się objawy niepożądane, takie jak: zaczerwienienia skóry, opuchlizna, świąd, mocne uczucie ciepła. Mogą one świadczyć o zastosowaniu podczas zabiegu zbyt dużego natężenia prądu lub uczuleniu na prąd galwaniczny.

Aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy zaleca się stosowanie kosmetyków nawilżających oraz środków łagodzących opuchliznę. Specjalista przepisze odpowiednie kosmetyki.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zabiegi kosmetyczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi kosmetyczne
Zabiegi kosmetyczne

Profesjonalne oczyszczanie skóry

- w dobrym salonie kosmetycznym u wypróbowanej kosmetyczki. Dobrze jest wykonywać profesjonalne oczyszczanie skóry twarzy, szyi i dekoltu regularnie (...) , ale niezbyt często oraz pamiętać o prawidłowej ochronie i pielęgnacji skóry...

Zabiegi kosmetyczne

Zabiegi na dłonie i stopy

parafinę kosmetyczną, podgrzać ją i zanurzyć ręce w lekko ciepłym płynie. Ten zabieg świetnie nawilża i łagodzi szorstką, przesuszoną skórę. A (...) jakie zabiegi na dłonie możesz wykonać w salonach...

Zabiegi kosmetyczne

Odwiedź YASUMI i poczuj się wyjątkowo!

może zdziałać cuda, zwłaszcza gdy towarzyszą jej profesjonalne zabiegi kosmetyczne, wykonywane przez doświadczonych specjalistów. W kwestii urody warto postawić na perfekcję, a ta jest szczególnie bliska pracownikom...

Zabiegi kosmetyczne

Profesjonalne peelingi

Głębokie, profesjonalne peelingi stosowane w gabinetach kosmetycznych to przede wszystkim peelingi chemiczne i mechaniczne. Ich możliwości są większe niż możliwości peelingów stosowanych w domu, przede wszystkim ze względu na to, że...

Zabiegi kosmetyczne

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące

na głębokie zmaszczki. Paniom zdeterminowanym, by jak najdłużej zachować młodzieńczy wygląd z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne na zmarszczki. Ich wybór (...) wykonywane nowoczesne zabiegi kosmetyczne****,to: mezoterapia...

Zabiegi kosmetyczne

Zabiegi ultradźwiękami

Zabiegi ultradźwiękami to obecnie bardzo popularny, a także dość skuteczny sposób na cellulit. Jest skuteczniejszy niż zabiegi na cellulit, takie jak masaże czy balsamy antycellulitowe, lecz jego efekt zależy od indywidualnych...