Przejdź na WP

Jonoforeza – zastosowanie, wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu, postępowanie po zabiegu

Jonoforeza to zabieg, który polega na wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry siłami pola elektrycznego (za pomocą prądu stałego – galwanicznego). Zabieg jonoforezy jest bardzo pomocny w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa, a także różnych stanach zapalnych. Kto powinien się zdecydować na jonoforezę?

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

spis treści

1. Jonoforeza - zastosowanie

Jonoforeza kosmetyczna to bardzo krótki zabieg i trwa zwykle około 10 minut, a jego efekt jest zależny od rodzaju użytych substancji, ich stężenia oraz przeznaczenia, a także od ilości wykonanych zabiegów jonoforezy (zwykle konieczna jest seria ok. 10-15 zabiegów).

Samo działanie prądu ma również znaczenie – przyczynia się do powstawania dużej ilości ciepła w tkankach, poprawy krążenia, co ma odżywczy wpływ na komórki oraz działa przeciwzapalnie.

W zależności od tego, jaka elektroda jest elektrodą czynną w czasie jonoforezy, możemy samym prądem działać na poprawę napięcia mięśni lub wpływać na stan skóry z rumieniem, suchą skórą, widocznymi porami.

W kosmetyce wykorzystuje się najczęściej jony miedzi, wapnia i cynku. Jonoforezę można wykonać na wiele sposobów.

Rozróżnia się jonoforezę labilną i stabilną, miejscową i ogólną. W kosmetyce najczęściej stosuje się jonoforezę labilną, czyli ruchomą, w trakcie której elektrody czynne i bierne zmieniają względem siebie położenie.

W jonoforezie stabilnej, czyli nieruchomej, wykorzystuje się specjalną elektrodę, zwaną półmaską.

Obie elektrody układa się na wcześniej przygotowanym podkładzie. Elektroda czynna ułożona jest na podkładzie zanurzonym w wodzie z dodatkiem leku, który wprowadza się do skóry, zaś elektroda bierna – w samej wodzie.

Zabieg kosmetyczny wykonuje się w 10-20 seriach seansów, codziennie lub co drugi dzień. Natężenie prądu jest takie, że odczucia towarzyszące zabiegowi przypominają mrowienie. Jonoforeza w kosmetyce ma zastosowanie w leczeniu:

Zabiegi kosmetyczne, które koniecznie powinnaś wypróbować
Zabiegi kosmetyczne, które koniecznie powinnaś wypróbować [8 zdjęć]

Masaż całego ciała jest niezwykle relaksujący i skupia się na plecach, nogach, rękach i karku. Masaż...

zobacz galerię

2. Jonoforeza - wskazania

Jonoforeza powinna zostać wykonana, gdy pacjent skarży się na następujące dolegliwości:

3. Jonoforeza - przeciwwskazania

Jonoforeza nie powinna być przeprowadzana w określonych sytuacjach. Przeciwwskazaniem do jonoforezy są:

Nowatorskie zabiegi medyczne w 2016 roku w Polsce
Nowatorskie zabiegi medyczne w 2016 roku w Polsce [5 zdjęć]

Postęp w medycynie to nie tylko nowe leki, technologie, a przede wszystkim zabiegi, które ratują życie,...

zobacz galerię

4. Jonoforeza – opis zabiegu

Jonoforeza wykorzystuje prąd o stałym natężeniu. Pierwsze wzmianki o próbach wykorzystania elektryczności w celach leczniczych pochodzą już ze starożytności. Początki tej dziedziny sięgają XVIII wieku. Założeniem fizjoterapii jest twierdzenie, że określony bodziec wywołuje w organizmie określoną reakcję.

Celem jonoforezy jest dostarczenie skórze specjalnych substancji czynnych do głębszych warstw. Ich ilość zależy od natężenia prądu, wielkości elektrod oraz długości zabiegu jonoforezy.

W trakcie jonoforezy wykorzystuje się działanie prądu stałego. Jony wprowadzane do skóry w czasie jonoforezy gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej, stąd zostają odprowadzone z prądem krwi w głąb ustroju.

Jonoforeza wykorzystuje prąd o stałym natężeniu
Jonoforeza wykorzystuje prąd o stałym natężeniu (123rf.com)

Substancje wnikają na różną głębokość w zależności od ruchliwości jonów. Duże są mało ruchliwe i wnikają płytko - od 0,06 do 0,6 mm, te mniejsze ok. 2,4-5,4 mm.

Jonoforeza ma być przyjemnym mrowieniem. Czas trwania jonoforezy oraz natężenie użytego prądu mają wpływ na to, ile czynnej substancji zostanie wprowadzone do skóry.

Musisz to wiedzieć

5. Jonoforeza - postępowanie po zabiegu

Czasami po zabiegu jonoforezy mogą pojawić się objawy niepożądane, takie jak: zaczerwienienia skóry, opuchlizna, świąd, mocne uczucie ciepła. Mogą one świadczyć o zastosowaniu podczas zabiegu zbyt dużego natężenia prądu lub uczuleniu na prąd galwaniczny.

Aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy zaleca się stosowanie kosmetyków nawilżających oraz środków łagodzących opuchliznę. Specjalista przepisze odpowiednie kosmetyki.

Następny artykuł: Leki przeciwzapalne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy