Trwa ładowanie...

Prądy Kotza – co to jest? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg i cena zabiegu

 Katarzyna Kurek
20.02.2024 13:10
Prądy Kotza wykorzystuje się często do stymulacji mięśni u sportowców
Prądy Kotza wykorzystuje się często do stymulacji mięśni u sportowców (Adobe Stock)

Prądy Kotza wykorzystuje się często w rehabilitacji sportowej, przede wszystkim do wzmacniania mięśni i rozbudowywania masy mięśniowej. Jednak ich zastosowanie jest dużo szersze. Pozwalają, chociażby na odbudowę napięcia mięśniowego po operacjach. Wspomagają też walkę z niektórymi problemami natury estetycznej, takimi jak cellulit i utrata jędrności skóry. Jakie są korzyści terapeutyczne stosowania prądów Kotza?

spis treści

1. Co to są prądy Kotza i w jakim celu są stosowane?

Prądy Kotza (rosyjska stymulacja) to zabieg, który polega na wykorzystaniu energii elektrycznej do stymulacji zdrowych mięśni. Ta forma elektroterapii pobudza do skurczu głębiej położone mięśnie za pomocą prądu średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50 Hz.

Zabieg ma na celu poprawę metabolizmu. Pozwala złagodzić napięcie mięśni oraz wzmocnić ich siłę. Prowadzi też do przyrostu masy mięśniowej oraz wspiera regenerację mięśni. Ponadto zmniejsza także dolegliwości bólowe w miejscu stymulacji.

2. Jakie schorzenia i problemy zdrowotne można leczyć za pomocą prądów Kotza?

Prądy Kotza wykorzystuje się przede wszystkim do stymulacji mięśni u sportowców. Zabieg zwiększa siłę mięśni, ale także poprawia ich wytrzymałość, dlatego też może korzystnie wpływać na wyniki sportowe. Czasem rosyjska stymulacja stosowana jest również w ramach rozgrzewki.

Zobacz film: "Domowy sposób na cellulit. Nietypowy balsam"

Inne wskazania do stosowania prądów Kotza:

  • objawy osłabienia mięśni, porażenia obwodowe mniejszego stopnia,
  • atrofie w zaniku prostym,
  • zaniki mięśniowe z unieruchomienia,
  • dysfunkcje przewodzenia nerwowego,
  • pooperacyjne i pourazowe niedowłady mięśni,
  • stany po złamaniach, stymulacja zrostu kostnego,
  • ciężkie, przewlekłe bóle.

Pozostałe możliwe wskazania do prądów Kotza: leczenie skoliozy, płaskostopia, korygowanie wybranych wad postawy, czy leczenie ograniczonej ruchomości stawów.

Prądy Kotza w kosmetyce i medycynie estetycznej

Prądy Kotza znajdują też zastosowanie w odnowie biologicznej i kosmetyce, gdyż pozwalają na:

  • zmniejszenie cellulitu,
  • modelowanie sylwetki,
  • poprawę jędrności skóry.

3. Jak wygląda typowa sesja terapii prądami Kotza?

Zabieg zwykle przeprowadza się w pozycji leżącej lub siedzącej, w zależności od tego, jaka część ciała poddana jest stymulacji. Do zabiegu wykorzystuje się specjalny elektrostymulator.

Najpierw na ciele umieszcza się podkłady pod elektrody, które zwilża się wodą. Następnie na końcach brzuśca mięśniowego lub grupy mięśniowej nakładane są dwie płaskie elektrody.

Dalej przechodzi się już do stymulacji. Parametry i dawki prądów ustala się najczęściej indywidualnie. Zależą one od wskazania do zabiegu, oczekiwanych rezultatów, czy budowy ciała pacjenta.

Najczęściej pojedyncza sesja terapii prądami Kotza trwa 10-20 minut. Jednak w celu uzyskania pożądanych efektów zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji. Ich częstotliwość uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zaleca się przede wszystkim nie natłuszczać skóry w miejscu zabiegu. Skóra powinna być czysta oraz sucha. Czasem konieczne może być także wydepilowanie nadmiernego owłosienia na części ciała, która ma zostać poddana stymulacji.

Przed samym zabiegiem należy także zdjąć wszelką biżuterię oraz wszystkie metalowe elementy garderoby.

4. Przeciwwskazania do rosyjskiej stymulacji

Mimo wielu zalet tego zabiegu, istnieją też pewne przeciwwskazania do rosyjskiej stymulacji.

Główne przeciwwskazania do stosowania prądów Kotza:

5. Ile kosztują prądy Kotza?

Prądy Kotza oferowane są w wielu miejscach, zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, uzdrowiskach, jak i klinikach urody, ośrodkach wypoczynkowych, a nawet hotelach SPA. Dlatego też ceny zabiegów bywają bardzo zróżnicowane.

Ponadto na koszt terapii prądami Kotza wpływa nie tylko miejsce usługi, ale i doświadczenie specjalistów, czy zakres i ilość zabiegów. Średnio jednak można przyjąć, że za pojedynczą sesję należy zapłacić 20-30 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Prądy TENS
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze