Kąpiel błotna

Już starożytni Grecy wierzyli, że kąpiel błotna ma cudowną moc. Kąpiele w borowinie stosowane były często w celach leczniczych i relaksacyjnych. Borowina – główny składnik kąpieli błotnej, to nieodwodniony torf, powstały wskutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym, z niewielkim dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów. Borowina w kosmetyce jest stosowana m.in. do walki z cellulitem, ujędrniania i uelastyczniania skóry. Kąpiele borowinowe to także dobry sposób na odchudzanie.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Kąpiel w borowinie

Kąpiel w błocie

Lecznicze i relaksujące kąpiele błotne można zażywać w specjalnych gabinetach kosmetycznych, sanatoriach, salonach spa lub farmach piękności.

Substancje organiczne zawarte w borowinie to: kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny i związki bituminowe regenerujące uszkodzone tkanki (zwiększają ich ukrwienie oraz uaktywniają reakcję, która powoduje wzrost metabolizmu komórkowego). Odznaczają się też działaniem antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. W borowinie występują w małej ilości hormony, tj: progesteron, estradiol, estriol, testosteron, kortyzol. Nakładana podczas zabiegu borowina bardzo powoli oddaje ciepło organizmowi. Zabiegi borowinowe powodują pocenie się ciała, a w wyniku tego następuje oczyszczenie organizmu z toksyn. Ponadto kąpiel z borowiny może być formą zabiegu na cellulit. Pozwala na odprężenie i relaks. Pozytywnie wpływa na ból i stany zapalne.

Kąpiel błotna polega na silnym przegrzaniu tkanek, nieodczuwalnym przez zmysły organizmu. Pobudzone zostają termoreceptory, w rezultacie człowiek poci się, a więc oczyszcza organizm. Działanie temperatury wpływa na przegrzanie ustroju ciała, wskutek czego następuje wzrost przemiany materii, uśmierzenie bólu oraz zmniejszenie stanu napięcia mięśni. Ciężkie okłady z borowiny są przyczyną odpływu krwi żylnej i chłonki przy zastojach obwodowych. Granulki masy borowinowej, przylegające do ciała, ocierają się o nie i działają jak masaż. Podczas zabiegu ciało znajduje się w bezruchu.

Borowina w kosmetyce

Borowina ma szerokie zastosowanie w różnych dolegliwościach:

Borowina nie może być stosowana w przypadku:

 • gruźlicy,
 • chorób nowotworowych,
 • wad serca,
 • nadciśnienia,
 • zakrzepowego zapalenia żył,
 • świeżych złamań i urazów,
 • miażdżycy,
 • cukrzycy,
 • nadczynności tarczycy,
 • chorób układu oddechowego,
 • chorób układu pokarmowego,
 • chorób wrzodowych,
 • czynnych stanów zapalnych.

Właściwości borowiny wykorzystywane w kosmetyce:

 • usuwanie cellulitu,
 • wspomaganie odchudzania,
 • wygładzanie i ujędrnianie skóry,
 • działanie ściągające na skórę,
 • oczyszczanie organizmu z toksyn, soli, tłuszczów czy cholesterolu.

Zaleca się stosowanie kąpieli w borowinie przez ok. 10 minut w liczbie od 10 do 20. Mogą być wykonywane codziennie lub co drugi dzień. Borowina jest najlepszym zabiegiem na usuwanie cellulitu, ponieważ poprawia jędrność, skóra jest napięta i gładka. Warto pamiętać, że po takiej kąpieli zalecany jest dłuższy odpoczynek. Wypróbuj lecznicze i relaksacyjne działanie kąpieli błotnych. Można je wykonać w specjalnych gabinetach kosmetycznych, sanatoriach, salonach spa lub farmach piękności.

 

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hydroterapia i balneoterapia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Hydroterapia i balneoterapia
Hydroterapia i balneoterapia

Wanna do hydromasażu

Wanna do hydromasażu

Skuteczny zabieg hydromasażu wymaga co najmniej 4 dysz pompujących odpowiednio sprężoną wodę.

Hydroterapia i balneoterapia

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych

Jednym z zabiegów hydroterapii jest kąpiel kwasowęglowa, która polega na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej ten bezwodnik.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel perełkowa, czyli zanurzenie się w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza, jest dość popularnym zabiegiem hydroterapii w spa.

Hydroterapia i balneoterapia

Bicze wodne

Bicze wodne

Bicze szkockie, czyli jedną z metod polewania ciała odpowiednimi strumieniami wody, wykorzystuje się zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel w błocie

Kąpiel w błocie

Lecznicze i relaksujące kąpiele błotne można zażywać w specjalnych gabinetach kosmetycznych, sanatoriach, salonach spa lub farmach piękności.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel perełkowa

hydroterapii Na początku duże ośrodki spa były miejscem wizyt ludzi ze świata mody, show-businessu oraz sławnych osobistości, które pragnęły (...) się w coraz bardziej wymyślnych zabiegach, których efekty przerastają najśmielsze...

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel kwasowęglowa

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych to jeden z zabiegów hydroterapii, polegający na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej bezwodnik (...) od innych zabiegów hydroterapii, mogą być stosowane u osób z rozrusznikami...

Hydroterapia i balneoterapia

Wody termalne - właściwości, stosowanie

Dlaczego wody termalne są tak magiczne? Te preparaty można spotkać najczęściej w postaci aerozoli. Mówiąc najprościej - wody termalne to wody źródlane wykorzystywane w kosmetykach już od dłuższego czasu. W ich składzie znajdują się minerały korzystne...

Hydroterapia i balneoterapia

Hydromasaż

spa i specjalnych kabinach do hydromasażu, jak i w domu. Jako zabieg hydroterapii jest także polecany przy niektórych schorzeniach, takich jak choroby (...) stawów czy cellulit. Co to jest hydromasaż? Hydromasaż to forma wodolecznictwa....