Kąpiel kwasowęglowa

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych to jeden z zabiegów hydroterapii, polegający na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej bezwodnik kwasu węglowego, o temperaturze 33-34 st. C. Kąpiel kwasowęglowa zazwyczaj trwa od 10 do 20 minut, a stosuje się ją średnio 2-3 razy na tydzień. Rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, dlatego taka kąpiel często jest stosowana w sanatoriach. Możliwa jest także tzw. „sucha kąpiel”, czyli zabieg leczniczy z wykorzystaniem tej samej substancji, ale bez użycia wody.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Działanie leczniczych kąpieli kwasowęglowych

Kąpiel kwasowęglowa

Jednym z zabiegów hydroterapii jest kąpiel kwasowęglowa, która polega na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej ten bezwodnik.

Średnie stężenie dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu wynosi 0,3 proc. Jeśli stężenie dwutlenku węgla wzrasta do nie więcej niż 1,07 proc., powietrze wówczas ma właściwości lecznicze. Bardzo duże stężenie jest trujące – jeśli przekracza 9 proc., następuje oszołomienie, powyżej 10 proc. praca serca zwalnia, źrenice rozszerzają się, skóra sinieje. Aby kąpiel uznać za leczniczą, sztuczne nasycenie wody CO2 nie może być niższe niż 750 mg/l.

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Pojemność wyrzutowa serca wzrasta, natomiast częstotliwość pracy serca spada. Chory po kąpieli jest zrelaksowany, ma lepszy nastrój, jest spokojniejszy, czasami nawet senny. Poza tym stężenie glukozy spada, poziom cholesterolu we krwi maleje, płuca są lepiej wentylowane. Po takiej leczniczej kąpieli pacjent nie powinien wycierać się, lecz udać na odpoczynek. Ten leczniczy zabieg na ciało nie powinien być łączony z innymi kąpielami leczniczymi. Można zastosować także suche kąpiele kwasowęglowe, jednak ich działanie jest mniej intensywne.

Wskazania i przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowych

Lecznicze kąpiele kwasowęglowe są szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą. Zabieg zwiększa ukrwienie kończyn dolnych, zapobiega stopie cukrzycowej dzięki pobudzeniu krążenia krwi, obniża poziom cukru we krwi, a także wspomaga regenerację i ukrwienie skóry oraz tkanek w kończynach, które jest zaburzone w cukrzycy. Inne wskazania do kąpieli kwasowęglowych to:

 • łagodne nadciśnienie,
 • zbyt niskie ciśnienie,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • zaburzenia układu krążenia,
 • niektóre choroby serca,
 • choroby naczyń obwodowych,
 • nerwica,
 • choroby reumatyczne,
 • otyłość.

Przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowych:

Lecznicze kąpiele z wykorzystaniem dwutlenku węgla, w odróżnieniu od innych zabiegów hydroterapii, mogą być stosowane u osób z rozrusznikami serca, wadami serca oraz po zabiegach kardiologicznych. Dużą zaletą kąpieli kwasowęglowych jest to, że mają także wersję „suchą”. Jest ona szczególnie zalecana osobom mającym problemy z poruszaniem się, dla których rozbieranie się, kładzenie się w wannie i wychodzenie z niej mogłyby być trudne. Dzięki urządzeniom do kąpieli suchej wystarczy się położyć na specjalnym łóżku, zawierającym kapsułę zamykającą pacjenta od pasa w dół.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hydroterapia i balneoterapia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Hydroterapia i balneoterapia
Hydroterapia i balneoterapia

Wanna do hydromasażu

Wanna do hydromasażu

Skuteczny zabieg hydromasażu wymaga co najmniej 4 dysz pompujących odpowiednio sprężoną wodę.

Hydroterapia i balneoterapia

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych

Jednym z zabiegów hydroterapii jest kąpiel kwasowęglowa, która polega na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej ten bezwodnik.

Hydroterapia i balneoterapia

Bicze wodne

Bicze wodne

Bicze szkockie, czyli jedną z metod polewania ciała odpowiednimi strumieniami wody, wykorzystuje się zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel perełkowa, czyli zanurzenie się w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza, jest dość popularnym zabiegiem hydroterapii w spa.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel w błocie

Kąpiel w błocie

Lecznicze i relaksujące kąpiele błotne można zażywać w specjalnych gabinetach kosmetycznych, sanatoriach, salonach spa lub farmach piękności.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel perełkowa

hydroterapii Na początku duże ośrodki spa były miejscem wizyt ludzi ze świata mody, show-businessu oraz sławnych osobistości, które pragnęły (...) się w coraz bardziej wymyślnych zabiegach, których efekty przerastają najśmielsze...

Hydroterapia i balneoterapia

Wody termalne - właściwości, stosowanie

Dlaczego wody termalne są tak magiczne? Te preparaty można spotkać najczęściej w postaci aerozoli. Mówiąc najprościej - wody termalne to wody źródlane wykorzystywane w kosmetykach już od dłuższego czasu. W ich składzie znajdują się minerały korzystne...

Hydroterapia i balneoterapia

Hydromasaż

spa i specjalnych kabinach do hydromasażu, jak i w domu. Jako zabieg hydroterapii jest także polecany przy niektórych schorzeniach, takich jak choroby (...) stawów czy cellulit. Co to jest hydromasaż? Hydromasaż to forma wodolecznictwa....

Hydroterapia i balneoterapia

Inhalacje - właściwości, składniki, wskazania

Inhalacje, czyli leczenie za pomocą substancji wziewnych, to jeden z zabiegów leczniczych stosowanych przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu zatok. Może być wykonywana przy użyciu specjalnego urządzenia, czyli inhalatora, a także w warunkach...