Trwa ładowanie...

Kawa przedłuża życie. Naukowcy podali, ile filiżanek powinniśmy pić dla zdrowia

W celu ustalenia wpływu kawy na zdrowie i długość życia człowieka hiszpańscy naukowcy prowadzili badania przez 18 lat. Wynik? Napój ten przedłuża życie. Optymalna ilość kawy, która to gwarantuje zdrowym osobom, wynosi cztery filiżanki dziennie.

Zobacz film: "Wady i zalety kawy"

W badaniach wzięło udział prawie 20 tys. osób w różnym wieku (od 27. do 60. roku życia). Każda z nich była obserwowana przez badaczy przez 10 lat. Naukowcy monitorowali styl życia, sposób odżywiania się, ogólny stan zdrowia, jak również to, czy miały nałogi.

1. Kawa wydłuża życie

Hiszpańscy kardiolodzy badali śmiertelność w grupie ochotników. Dowiedli, że regularnie spożywana kawa zmniejsza niebezpieczeństwo przedwczesnego zgonu niezależnie od przyczyny.

W przypadku osób, które dziennie wypijały 4 filiżanki tego napoju, ryzyko przedwczesnej śmierci było (średnio) o 64 proc. niższe w porównaniu z tymi, które nie piły go wcale lub rzadko. Kawa jest bowiem bogata w kofeinę, diterpeny i przeciwutleniacze, które mają ochronny wpływ na organizm.

Istotne znaczenie w kwestii wpływu kawy na zdrowie człowieka ma wiek. Największe korzyści kardiolodzy odnotowali w odniesieniu do osób powyżej 45. roku życia.

Zobacz także:

Kardiolog Adela Navarro, współautorka badań, podsumowała otrzymane wyniki. - Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Nasze badania pokazują, że cztery filiżanki dziennie wystarczą, aby poprawić stan zdrowia i przedłużyć życie.

Profesor Metin Avkiran, Associate Medical Director z British Heart Foundation dodał: - Osoby pijące kawę nie powinny jednak spoczywać na laurach. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci jest skoncentrowanie się na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Należy stosować zbilansowaną dietę, pozostać aktywnym i nie palić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.