Kędzierzyn-Koźle. Pacjentce wycięto guza na jajniku. Ważył 11 kilogramów
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o nietypowym zabiegu. Zespół ginekologów usunął z jajnika pacjentki ogromnego guza. - Takie olbrzymie guzy nie rosną w ciągu kilku dni, był to proces wielomiesięczny lub wieloletni – mówi dr n. med. Przemysław Karoń. Lekarz ma ważny apel skierowany do kobiet.
1. Guz nie był złośliwy
"W ostatnim czasie zespół lekarzy ginekologów naszego szpitala dokonał skomplikowanej operacji wycięcia ogromnego, 11-kilogramowego guza jajnika u naszej pacjentki" – czytamy na profilu placówki medycznej.
Jak się okazało, nowotwór nie był złośliwy, co potwierdziły badania histopatologiczne. Pacjentka została wypisana ze szpitala w stanie dobrym, a szpital uzyskał informację, że proces leczenia został zakończony i kobieta wróciła do zdrowia.
To historia z happy endem, ale nie każda tak właśnie się kończy. Warto wiedzieć, że choć guzy jajnika mogą mieć charakter zarówno złośliwy, jak i łagodny, to te pierwsze, zaraz po raku trzonu macicy, należą do najczęstszych nowotworów narządu rodnego u kobiet. Z uwagi na to, że rak jajnika nierzadko daje skąpe objawy, nazywany bywa "cichym zabójcą".
Tymczasem można go wcześnie wykryć pod warunkiem regularnych wizyt ginekologicznych. W diagnozie pomocne są nie tylko badania krwi, cytologia czy USG narządu rodnego, ale nawet badanie fizykalne i wywiad.
2. Coraz więcej pacjentek z zaawansowanymi chorobami
Dlatego też kędzierzyńska placówka przytacza apel jednego z lekarzy, kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego szpitala, w którym miała miejsce operacja pacjentki ze zmianą nowotworową na jajniku.
Cytowany w poście dr n. med. Przemysław Karoń zwraca uwagę, że w ostatnim czasie problem zgłaszania się pacjentek z bardzo zaawansowanymi chorobami "zaczął narastać".
"Dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne i regularne wizyty u ginekologa. Takie olbrzymie guzy nie rosną w ciągu kilku dni, był to proces wielomiesięczny lub wieloletni, a da się temu skutecznie zapobiec. Jeśli chorobę wykryjemy odpowiednio wcześnie, to będziemy mogli lepiej pomóc pacjentce lub wykonać operację dużo mniej rozległą" – przyznał dr Karoń i przypomniał, że oddział, w którym pracuje, specjalizuje się w zabiegach laparoskopowych dających "doskonałe efekty terapeutyczne".
Kędzierzyńska placówka, jak czytamy w poście, działa bardzo intensywnie, "szczególnie pomagając paniom ze schorzeniami onkologicznymi".
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.