Kiedy należy wykonać badanie bakteriologiczne?
Infekcje układu moczowego dotyczą zarówno mężczyzn, kobiet jaki i dzieci. Dolegliwości te częściej jednak nękają kobiety. Związane jest to z krótszą budową cewki moczowej, która łatwiej ulega zakażeniu. Kobiety także często skarżą się na infekcje układu rodnego. Zakażenia układu moczowo-płciowego są leczone antybiotykami. Jednak, by lekarz wybrał odpowiednią terapię, zalecane jest badanie bakteriologiczne. Wykonuje się, gdy u pacjenta zostają zaobserwowane objawy, świadczące o zakażeniu układu moczowego.
1. Zakażenie układu moczowego
Niepokojące objawy, wskazujące na zakażenie układu moczowego bakteriami:
- pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- ciągłe odczuwanie parcia,
- kłopoty w oddawaniu moczu,
- oddawanie moczu w małych ilościach,
- czasami może pojawić się krew w moczu,
- gorączka wystąpi, lecz tylko wtedy gdy doszło do zakażenia nerek.
2. Posiew z moczu
Badanie moczu polega na pobraniu z próbki, dostarczonej przez chorego, bakterii. Następuje namnożenie tych bakterii poprzez podanie specjalnych pożywek i ustalenie stopnia odporności otrzymanych bakterii na leki przeciwbakteryjne (antybiogram). Aby wynik badania był prawidłowy należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny pojemnika, do którego oddawany jest mocz i naszych rąk. Badanie wykonuje się z porannego moczu. Jeśli mocz pobierany jest od dziecka, można w aptece zakupić specjalny woreczek, który ułatwi pobranie próbki. Przez wykonaniem posiewu zalecane jest wykonanie badania ogólnego moczu.
3. Posiew pochwy
W ciele każdego człowieka znajduje się mnóstwo bakterii, nawet gdy nie jest on chory. Nie jest to powód do zmartwienia. Jednak, gdy bakterii zaczyna być ich za dużo, na przykład na wskutek dostania się do organizmu innych bakterii lub grzybów, w organizmie pojawiają się dokuczliwe objawy. Zakażenia pochwy występują, kiedy prawidłowa liczba bakterii zostaje zachwiana. Najczęstsze zakażenia pochwy to zakażenia bakteryjne i grzybicze. Niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do wykonania posiewu z pochwy:
- ból w podbrzuszu,
- swędzenie i pieczenie,
- nieprzyjemny zapach,
- nieprawidłowa wydzielina,
- ból podczas oddawania moczu,
- ból podczas stosunku.
Wyniki badania powinny być gotowe w ciągu 3-5 dni. Lekarz je prawidłowo zinterpretuje i na ich podstawie przepisze odpowiednia kurację.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.