Trwa ładowanie...

Kiedy należy wykonać badanie bakteriologiczne?

Avatar placeholder
24.03.2023 14:56
Kiedy należy wykonać badanie bakteriologiczne?
Kiedy należy wykonać badanie bakteriologiczne? (123RF)

Infekcje układu moczowego dotyczą zarówno mężczyzn, kobiet jaki i dzieci. Dolegliwości te częściej jednak nękają kobiety. Związane jest to z krótszą budową cewki moczowej, która łatwiej ulega zakażeniu. Kobiety także często skarżą się na infekcje układu rodnego. Zakażenia układu moczowo-płciowego są leczone antybiotykami. Jednak, by lekarz wybrał odpowiednią terapię, zalecane jest badanie bakteriologiczne. Wykonuje się, gdy u pacjenta zostają zaobserwowane objawy, świadczące o zakażeniu układu moczowego.

spis treści

1. Zakażenie układu moczowego

Niepokojące objawy, wskazujące na zakażenie układu moczowego bakteriami:

2. Posiew z moczu

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badanie moczu polega na pobraniu z próbki, dostarczonej przez chorego, bakterii. Następuje namnożenie tych bakterii poprzez podanie specjalnych pożywek i ustalenie stopnia odporności otrzymanych bakterii na leki przeciwbakteryjne (antybiogram). Aby wynik badania był prawidłowy należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny pojemnika, do którego oddawany jest mocz i naszych rąk. Badanie wykonuje się z porannego moczu. Jeśli mocz pobierany jest od dziecka, można w aptece zakupić specjalny woreczek, który ułatwi pobranie próbki. Przez wykonaniem posiewu zalecane jest wykonanie badania ogólnego moczu.

3. Posiew pochwy

W ciele każdego człowieka znajduje się mnóstwo bakterii, nawet gdy nie jest on chory. Nie jest to powód do zmartwienia. Jednak, gdy bakterii zaczyna być ich za dużo, na przykład na wskutek dostania się do organizmu innych bakterii lub grzybów, w organizmie pojawiają się dokuczliwe objawy. Zakażenia pochwy występują, kiedy prawidłowa liczba bakterii zostaje zachwiana. Najczęstsze zakażenia pochwy to zakażenia bakteryjne i grzybicze. Niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do wykonania posiewu z pochwy:

Wyniki badania powinny być gotowe w ciągu 3-5 dni. Lekarz je prawidłowo zinterpretuje i na ich podstawie przepisze odpowiednia kurację.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.