Trwa ładowanie...

Kiedy stosować zioła?

Jest wiele powodów, dla których ludzie zwracają się w kierunku ziołowych i homeopatycznych medykamentów. Niektórzy wybierają taki sposób leczenia, gdyż nie stać ich na ubezpieczenie zdrowotne, inni wolą ziołowe leki, gdyż stali się sceptyczni co do tradycyjnej medycyny krajów zachodnich. Jeszcze inni optują za homeopatią, gdyż uważają ją za najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób troski o własne zdrowie. Rzeczywiście, zioła – w związku z właściwościami leczniczymi – mają szerokie zastosowanie w medycynie.

1. Popularność preparatów ziołowych

Skuteczne ziołolecznictwo
Skuteczne ziołolecznictwo

Zioła przyczyniają się do oczyszczania organizmu ze szkodliwych złogów i toksyn.

zobacz galerię

Coraz więcej badań poświęca się właściwościom zdrowotnym ziół. Mimo że niektóre choroby są zbyt ciężkie, żeby leczyć je bez pomocy lekarskiej lub szpitalnej, wielu ludzi najpierw zwraca się w kierunku ziołowych środków, a dopiero w sytuacji bez wyjścia zasięga porady lekarskiej. Oczywiście zioła nie są tak samo efektywne jak środki farmakologiczne, jednak w wielu przypadkach ich zastosowanie jest wystarczające, poza tym – jako naturalne produkty – powodują mniej skutków ubocznych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zaleca się konsultacje lekarskie przed rozpoczęciem regularnego stosowania preparatów ziołowych, mimo że większość lekarstw tego typu jest wyposażona w ulotki dotyczące dawkowania i zalecanej długości kuracji. Najważniejsze podczas zażywania ziół jest zwracanie uwagi na znaki, jakie wysyła ciało w przypadku gdy dana terapia jest nieefektywna. Gdy organizm odrzuca lekarstwo, lepiej jest wypróbować inny sposób leczenia, nawet jeśli będzie konieczne użycie środków farmakologicznych.

2. Najskuteczniejsze leki ziołowe

Poniżej podajemy listę 10 najczęściej zalecanych leków ziołowych wraz z ich zastosowaniem:

 • Aloes – oparzenia,
 • Pluskwica groniasta – leczenie objawów menopauzy, starzenie się skóry,
 • Boswellia – artretyzm, ból stawów,
 • Rumianek – niestrawność, ból żołądka,
 • Niepokalanek pospolity – początkowe objawy menopauzy,
 • Kawa – wytrzymałość, lek przeciwbólowy,
 • Żurawina – infekcje układu moczowego,
 • Jeżówka – przeziębienia, grypa,
 • Olej z ciesiołka – cholesterol,
 • Wrotycz maruna – migrena.

Najpopularniejszym lekiem ziołowym stosowanym współcześnie jest aloes. Roślina ta efektywnie zwalcza ból oparzeniowy, powstały zarówno w wyniku nadmiernego wystawienia na słońce, jak i wypadku w kuchni. Prawdziwy aloes jest skuteczniejszy niż środki farmakologiczne dostępne w sklepach, dodatkowo jest prosty w uprawie. Substancja zawarta w liściach zwalcza ból i przyśpiesza gojenie. Inne naturalne lekarstwa to sok z żurawiny, zwalczający infekcje pęcherza oraz jeżówka, używana w leczeniu przeziębień i grypy.

Menopauza może być jednym z najcięższych etapów życia kobiety. Ostatnie badania przeprowadzone w Niemczech sugerują, że pluskwica groniasta, inaczej czarny cohosh, może być skutecznym środkiem zapobiegającym niekontrolowanym napadom gorąca. Kobiety, u których zaś występują objawy przedmenopauzalne, mogą skorzystać z uśmierzającego działania niepokalanka pospolitego.

Boswellia jest pomocna w przypadku stosowania domowych sposobów na artretyzm i kontuzje stawów, który redukuje opuchliznę i ból. Olej z ciesiołka używany jest jako środek przeciwzapalny w zwalczaniu artretyzmu reumatoidalnego, a także jako substancja obniżająca poziom cholesterolu we krwi. Ból kości i zniszczenie tkanki kostnej w związku z osteoporozą mogą być zwalczone za pomocą lnu. Wrotycz maruna nie jest popularnym ziołem, jednak pomaga w walce z migreną. Popularnym lekarstwem ziołowym stosowanym jako napój jest rumianek, który uspokaja i wspomaga trawienie, dzięki zwalczaniu stanów zapalnych żołądka. Natomiast kawa zwalcza ból i odblokowuje zatoki podczas przeziębień, grypy i astmy. Dodatkowo, kawa zwiększa wytrzymałość, co naukowo udowodnili naukowcy koreańscy.

Zioła są bardzo cennymi środkami mającymi zastosowanie w medycynie. Warto wybierać takie naturalne sposoby leczenia. Należy pamiętać jednak, że czasem ziołowe preparaty nie wystarczą w walce z chorobą. W takim wypadku należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie środki farmakologiczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza