Trwa ładowanie...

Kiedyś popularne. Stomatolodzy porównują je do azbestu

Avatar placeholder
Dominika Najda 14.02.2024 14:02
Kiedyś popularne, obecnie uznane za toksyczne. Niebezpieczne plomby w zębach Polaków
Kiedyś popularne, obecnie uznane za toksyczne. Niebezpieczne plomby w zębach Polaków (Getty Images)

Plomby to nieodłączny element uzębienia Polaków. Niektórzy wypełnienia zębów mają wykonane z amalgamatu, a to fatalna wiadomość. Materiał kilka lat temu został uznany za toksyczny dla człowieka.

spis treści

1. Specyficzne ciemne plomby

Amalgamat jeszcze kilkanaście lat temu cieszył się niebywałą popularnością. Charakterystyczne srebrne wypełnienie mogło przetrwać nawet 30-40 lat, a dla wielu osób był niedrogą opcją i zalecali je nawet dentyści.

Dziś jednak materiał przyrównywany jest do azbestu. Plomba wykonana jest ze stopu toksycznej dla człowieka rtęci. Wiele krajów zakazało wykorzystywania amalgamatu, ale w naszym kraju nadal ma zwolenników.

Zobacz film: "Amalgamatowe plomby nie dla dzieci"

Światowa Federacja Dentystyczna w 2018 roku zakazała wykorzystywania materiału do plomb. Z kolei Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od 2020 roku zaleca, by nie używać go do wypełnień.

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2022 roku przestał refundować plomby z amalgamatu. Jednak nie tylko materiał, z którego wykonane jest takie wypełnienie budzi wątpliwości stomatologów.

2. Toksyczne wypełnienia zębów

Oprócz tego, że jednym z głównych składników amalgamatu jest rtęć, pod takim wypełnieniem z łatwością może wytworzyć się próchnica. Ponadto często rozwija się tzw. ogniwo galwaniczne.

Kiedy spożywamy ciepłe lub zimne napoje i pokarmy, przez jamę ustną mogą przechodzić prądy i pojawia się lekko metaliczny posmak. Oznacza to, że część wypełnień połykamy, gdyż naturalnie się zużywają.

Eksperci podkreślają, że nie sam materiał stanowi problem, ale ilość. Niektórzy mają kilka wypełnień wykonanych z amalgamatu. Największy problem pojawia się podczas wymiany takiej plomby.

Decydując się na nowe wypełnienie, przy wysokiej temperaturze zaczynają się wydzielać opary rtęci. Wtedy też amalgamat charakteryzuje się największą toksycznością. Ponadto koszt również nie zachęca do wizyty u dentysty - wymiana plomby to wydatek rzędu 300-600 zł.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze