Trwa ładowanie...

Kolczyk w języku - przekłucie języka, co po przekłuciu języka

Avatar placeholder
23.04.2021 11:37
Kolczyk w języku - przekłucie języka, co po przekłuciu języka
Kolczyk w języku - przekłucie języka, co po przekłuciu języka

Piercing języka to sposób na zaakcentowanie własnej indywidualności. Wiąże się on jednak z pewnym ryzykiem, które trzeba poznać, zanim podejmiemy decyzję o przekłuciu ciała. Kolczyk w jamie ustnej to oczywiście ryzyko infekcji i pewnych trudności z gojeniem, ale ma też inne zagrożenia. Zbyt długi lub haczykowato zakończony kolczyk może wywoływać problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

spis treści

1. Przekłuwanie języka

Kolczyk w języku to poważna decyzja. Po przekłuciu język goi się od tygodnia do miesiąca. Wszystko zależy od rodzaju przekłucia, dbałości o ranę i indywidualnych predyspozycji regeneracyjnych organizmu. Osoby leczone kwasem acetylosalicylowym muszą skonsultować piercing języka ze swoim lekarzem. Decyzję te skonsultować powinny także osoby chorujące na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Jak wygląda przekłuwanie języka? Piercer najpierw dezynfekuje skórę wokół miejsca przekłucia. Zaznacza miejsce wkłucia i przytrzymując szczypczykami język, przekłuwa go. Po przekłuciu skóry w miejsce igły zakłada się pierwszy kolczyk, dużo dłuższy niż kolczyk „docelowy” i mniej estetyczny. Jest on obecnie wykonywany zwykle z tytanu, stali chirurgicznej lub innego metalu o wysokiej biozgodności tkankowej, co oznacza, że nie zostanie odrzucony przez organizm jak każde inne ciało obce.

Kolczyk nie powinien zawierać niklu, który jest częstym alergenem. Ten pierwszy kolczyk musi pozostać w ustach aż do zakończenia procesu gojenia, czyli maksymalnie miesiąc. Dopiero po tym czasie można wybrać ładniejszy kolczyk, także wykonany ze złota lub srebra.

Zobacz film: "O jakich problemach zdrowotnych może nas informować język?"

2. Co po przekłuciu języka?

Gojenie każdej rany po piercingu wiąże się z dyskomfortem, swędzeniem i pieczeniem, a także opuchlizną. Przez pierwsze dwie godziny po przekłuciu języka nie można jeść ani pić. Nie należy także w tym czasie palić papierosów. Z rany początkowo często wypływa płyn, który zasycha na skórze i wokół kolczyka. Przemywamy go delikatnie.

Okres gojenia rany po przekłuciu jezyka trwa do miesiąca. Podczas gojenia się rany (a przynajmniej tydzień po przekłuciu) trzeba obejść się bez alkoholu i kofeiny, nabiału, cukru, a także papierosów. Ranę w języku podrażnią przyprawy i sól, więc lepiej z nich także początkowo zrezygnować.

Zaleca się odżywianie w formie papek i soków oraz jedzenie przez słomkę. To zminimalizuje ewentualne podrażnienia. Po spożyciu czegokolwiek trzeba płukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Można też stosować rumianek lub szałwię. W tym czasie nie całujemy się, gdyż może to wywołać infekcję. Nieprzyjemne objawy związane z gojeniem można minimalizować za pomocą zimnych okładów z lodu.

Przekłucie języka, szczególnie jeśli wybrany kolczyk jest zbyt długi lub ma haczykowaty kształt, może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem ścierania się i pękania zębów, zaniku dziąseł i tworzenia się kamienia nazębnego.

Biorąc pod uwagę aspekty zdrowotne, każdy rodzaj piercingu to głównie zagrożenia. Z przekłuwaniem ciała wiąże się ryzyko zakażenia, problemów z gojeniem rany, a także infekcji wirusami i bakteriami przenoszonymi poprzez niewysterylizowane narzędzia do przekłuwania skóry. Jeśli w salonie nie jest przestrzegana rygorystyczna higiena, można się tam zarazić wirusem zapalenia wątroby typu B i wirusem zapalenia wątroby typu C, wirusem HIV czy gronkowcem.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze