Trwa ładowanie...

Kolejny dzień z bardzo wysokim przyrostem zakażonych koronawirusem. Dr Sutkowski tłumaczy przyczyny

- Nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa! - mówi dr Sutkowski i ostrzega, że będzie jeszcze gorzej, bo przed nami sezon superinfekcji. Psująca się pogoda nie pomaga.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

1. Przybywa zakażonych koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowszy raport dotyczący koronawirusa. Zakażenie wykryto u 1350 osób, zmarło 8 chorych. Najwięcej zakażonych przybyło w województwach: mazowieckim (193), pomorskim (191) i małopolskim (152).

W czwartek 24 września resort zdrowia poinformował o 1136 nowych zakażeniach koronawirusem, dzień później padł rekord - 1587 nowych przypadków, wczoraj liczba była niewiele mniejsza - 1584 kolejne osoby.

Dziś 124 chorych wymaga intensywnej terapii i jest pod respiratorem, a 2223 przebywa w szpitalu. Kwarantanną objęto 139 460 osób.

2. Dr Sutkowski: Załamuje się pogoda, będzie więcej infekcji

Dr Michał Sutkowski, prezes warszawskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce tłumaczy, że na wzrost liczby osób zakażonych w ostatnim okresie wpływa wiele czynników.

- Wynika to z jednej strony z normalizacji życia społeczeństwa, zaczynamy żyć normalnie, niestety nie przestrzegając tych podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa, czyli maseczki, dezynfekcja, dystans. Z drugiej strony to efekt tego, że lekarze rodzinni trafniej typują osoby kierowane na testy, skuteczniej wyłapują objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem - tłumaczy dr Sutkowski.

- Niepokojące w tych wzrostach jest to, że nie mamy już takiej sytuacji jak wcześniej, gdzie jest jeden newralgiczny rejon w kraju i jesteśmy w stanie to jedno ognisko wyłapać, kwarantannować. Ale mamy ogniska w miejscach trudnych typu DPS-y, szpitale, a równocześnie pojedyncze rozproszone przypadki zakażeń - wyjaśnia lekarz.

Dr Sutkowski nie ma wątpliwości, że sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie poprawie. Wprost przeciwnie sezon jesienno-zimowy działa na naszą niekorzyść.

- Załamuje się pogoda, będzie więcej infekcji. Będą się mieszały paragrypy z COVID-em, potem grypa z COVID-em. Musimy się też liczyć z tym, że będą superinfekcje, czyli połączenie COVID-u z innym wirusem- ostrzega.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.