Trwa ładowanie...

Konkurencja jest najlepszym treningiem motywacji

Avatar placeholder
31.10.2016 21:16
Konkurencja jest najlepszym treningiem motywacji
Konkurencja jest najlepszym treningiem motywacji

Wykazano, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko chorób przewlekłych i śmierci. Według nowego badania konkurencja może być kluczem do zmotywowania ludzi do intensywniejszych ćwiczeń.

W Polsce jedynie jedna trzecia osób regularnie uprawia sport lub inne formy aktywności fizycznej, a ok. 32 proc. osób nie jest w ogóle aktywnych fizycznie.

Amerykańscy naukowcy szukali czynników, które motywują ludzi do podtrzymania aktywności fizycznej.

Okazuje się, że osoby, które ćwiczą w towarzystwie przyjaciół, łatwiej zmieniają swoje stare nawyki związane z aktywnością fizyczną. Najnowsze badania skupiają się na roli kontaktów towarzyskich w motywacji do podtrzymania aktywności fizycznej.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Konkurencja motywuje ludzi do intensywnego wysiłku fizycznego
Konkurencja motywuje ludzi do intensywnego wysiłku fizycznego (123rf)

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Preventative Medicine Reports” ze Szkoły Komunikacji Annenberg na Uniwersytecie Pennsylvania analizowały główne czynniki motywujące do ćwiczeń w kontekście kontaktów towarzyskich. Badanie było prowadzone przez dr Zhang Jingwen

W badaniu wzięło udział 790 doktorantów z Uniwersytetu Pensylwania, którzy zapisali się do 11-tygodniowego programu treningowego o nazwie "PennShape". Program składał się z cotygodniowych zajęć, które obejmowały bieganie, jazdę na rowerze, jogę i ćwiczenia siłowe.

W programie znalazły się również ćwiczenia fitness i porady żywieniowe za pomocą strony internetowej, stworzonej przez naukowców. Pod koniec programu, ci, którzy uczestniczyli w większości zajęć, otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne.

Aby zobaczyć, jak towarzystwo innych osób wpływa na uczestników, badacze podzielili ich na cztery grupy po sześć osób każda: grupę wsparcia, grupę konkurencji, grupę wsparcia i konkurencji oraz grupę kontrolną.

ZOBACZ TAKŻE:

Wszystkie grupy miały dostęp do najlepszych wyników online, ale dla każdej grupy wyniki pokazywały inne informacje.

Zespół konkurencji widział, jak dobrze radzą sobie inne grupy. Była ona oceniana na podstawie średniej liczby zajęć, w których uczestniczyła grupa. Osoby w grupie wsparcia i konkurencji mogły zobaczyć, jak radzili sobie inni anonimowi członkowie programu. Zdobywali także nagrody na podstawie obecności na zajęciach.

W grupie wsparcia uczestnicy mogli porozmawiać online i zachęcać ich drużynę do ćwiczeń. Grupa ta nie wiedziała, jak sobie radzą inne zespoły.

W grupie kontrolnej nikt nie wiedział o żadnej łączności społecznej na stronie internetowej.

Uczestnicy w grupie konkurencji byli dużo bardziej zmotywowani do ćwiczeń niż w innych grupach. W rzeczywistości, wskaźnik ich obecności na zajęciach był 90 proc. wyższy w grupie konkurencji oraz konkurencji i wsparcia, w porównaniu z pozostałymi dwoma grupami, które nie opierały się na konkurencji.

8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji
8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji [9 zdjęć]

Motywacja to stan, który pobudza bądź powstrzymuje człowieka przed wykonaniem poszczególnej czynności.

zobacz galerię

Średnia frekwencja w grupie konkurencji wynosiła 35,7, w grupie łączonej 38,5, w kontrolnej 20,3 a najsłabiej wypadła grupa wsparcia - tylko 16,8.

Grupa wsparcia nie miała znaczącego wpływu na poprawę tempa ćwiczeń. W rzeczywistości sprawiła ona, że członkowie tej grupy ćwiczyli mniej.

Badanie przedstawia ważne informacje na temat sposobu wykorzystania kontaktów społecznych, jeśli chcemy zmienić swoje nawyki.

"Większość ludzi uważa, że jeśli chodzi o kontakty towarzyskie im więcej, tym lepiej. To badanie pokazuje, że nie jest to prawdą. Gdy wykorzystujemy kontakty towarzyskie w niewłaściwy sposób, dając wsparcie społeczne w internetowym programie zdrowotnym, może ono spowodować, że ludzie nie zmienią swoich nawyków związanych z aktywnością fizyczną. Jednak jeśli wykorzystamy je w sposób odwrotny, okazuje się, że konkurowanie z innymi zwiększa motywację do aktywności fizycznej" - tłumaczy główny autor badania prof. Damon Centola.

Prof. Damon Centola dodaje, że grupy wspierające mogą nie zdać egzaminu, ponieważ uwaga skupia się na członkach, którzy są mniej aktywni i wpływają negatywnie na motywację innych osób.

„Natomiast w grupie konkurencji relacje opierają się na najbardziej aktywnych członkach, którzy wyznaczają cele. Te relacje pomagają motywować do ćwiczeń, ponieważ zwiększają one oczekiwania ludzi co do wydajności ich aktywności fizycznej” - mówi prof. Centola.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze